8 mýtů o lowcarb dietě, kterým možná stále ještě věříte

 • 8 mýtů o lowcarb dietě, kterým možná stále ještě věříte
  19. července  2019 
   06:00

  Nízkosacharidová dieta patří mezi nejoblíbenější způsoby, jak se rychle zbavit nadbytečných kil. Vedle hubnutí ale může vyřešit i vaše zdravotní problémy, může vám pomoci zbavit se morbidní obezity nebo metabolického syndromu. Nicméně o lowcarb dietě existuje hned několik mýtů, o kterých byste rozhodně měli vědět.

  Předtím, než se pustíte do diety s nízkým příjmem sacharidů, ujistěte se, že je tím pravým řešením nadváhy právě pro vás.

 • 1. Lowcarb dieta je pro každého

  Autor: istock.com

  Mnohé studie ukázaly, že lowcarb diety jsou zdárným pomocníkem v hubnutí a dokážou zlepšit i váš zdravotní stav. Přesto tento způsob stravování není vhodný pro každého.

  Někteří se nemusí při lowcarb dietě cítit dobře a jiným se nedostaví výsledky, které očekávali. Zejména sportovci a lidé s vysokou fyzickou aktivitou potřebují výrazně více sacharidů, než jim tato dieta může poskytnout. Pokud do jedné z těchto skupin patříte, raději se vydejte směrem vyváženého stravování.

 • 2. Po sacharidech přiberete

  Autor: istock.com

  Vysoký příjem jednoduchého a rafinovaného cukru poškozuje vaše zdraví. Po sacharidech ale přiberete pouze v případě, že jich budete přijímat nadbytečné množství. Nejčastěji k tomu dochází ve formě zpracovaných potravin, které doslova vybízejí k přejídání.

  Například: zatímco pečené brambory obsahují spoustu vlákniny, která podporuje pocit sytosti, bramborové chipsy jsou smažené v kukuřičném oleji a jsou ochuceny solí, což z nich dělá nezdravou, kalorickou a vysoce návykovou potravinu.

  Mějte na paměti, že velká část populace na světě si udržuje pevné zdraví i při dietě s vysokým obsahem sacharidů. Musí ale zahrnovat pouze nezpracované kvalitní potraviny.

 • 3. Mrkev, ovoce a brambory jsou nezdravé, protože obsahují sacharidy

  Autor: iStock.com

  Spoustu zdravých potravin lidé vyřazují z jídelníčku pouze z důvodu, že obsahují větší množství sacharidů. Mezi takové patří mrkev, brambory a ovoce.

  Při lowcarb dietě je bohužel nezbytné tyto potraviny omezit, ale pro běžné strávníky jsou bohatým zdrojem vitaminů, minerálů a vlákniny. Vždy se zaměřte na kontext, ve kterém danou informaci přijímáte, aby se nestalo, že se budete bezdůvodně držet výživového doporučení, které pro vás neplatí.

 • 4. Nízkosacharidové diety by měly být vždy ketogenní

  Autor: istock.com

  Ketogenní dieta je obvykle založena na příjmu méně než padesáti gramů sacharidů na den, ovšem spolu s vysokým příjmem tuku (60 až 85 % kalorií). Ketóza může být pro tělo vysoce prospěšným metabolickým stavem, zejména u lidí s konkrétními chorobami, jako jsou diabetes, metabolický syndrom, epilepsie nebo obezita.

  Není to však jediný způsob, jak můžete dodržovat dietu s nízkým obsahem sacharidů. Za lowcarb dietu je považován i příjem sto až sto padesáti gramů sacharidů na den. Při takovém příjmu už si můžete dovolit jíst i ovoce a menší množství škrobových druhů zeleniny, jako jsou brambory. 

 • 5. Všechny sacharidy jsou cukr

  Autor: iStock.com

  Tvrdit, že všechny sacharidy jsou v trávicím traktu rozloženy na glukózu, je částečně pravdivé, ale dosti zavádějící. 

  Všechny sacharidy (kromě vlákniny) skončí nakonec jako jednoduchý cukr. Ale zatímco jednoduché cukry jsou snadno stravitelné a způsobují významný vzestup hladiny cukru v krvi, škroby a jiné sacharidy v celozrnných potravinách nemají tendenci zvyšovat hladinu cukru v krvi. Proto je důležité rozlišovat komplexní kvalitní sacharidy od rafinovaných sacharidů. V opačném případě byste se totiž mohli domnívat, že mezi bramborem a čokoládovou tyčinkou není žádný nutriční rozdíl.

 • 6. Na lowcarb dietě nemůžete přibrat

  Autor: istock.com

  Někteří lidé věří, že pokud jsou hladina inzulinu a příjem sacharidů nízké, nemůžou přibrat. Ukládání tuků ale závisí na kalorickém nadbytku. Pokud tedy budete přijímat velké množství kalorií, a to i v podobě bílkovin a zdravých tuků, vaše váha bude stoupat.

  Spousta potravin s nízkým obsahem sacharidů se vyznačuje vyšším obsahem tuku. Ten má oproti sacharidům dvojnásobnou kalorickou hodnotu, a tak je snadné se tzv. vykrmit na oříšcích, sýrech nebo tučné smetaně.

  Opět je však reakce těla velice individuální. Zatímco někteří se v těchto potravinách nemusí nijak omezovat, pro jiné mohou představovat velké riziko kvůli přibírání. 

 • 7. Vláknina není pro zdraví důležitá

  Autor: istock.com

  Nestravitelné sacharidy jsou všeobecně známy jako vláknina. Člověk nemá enzymy k tomu, aby vlákninu strávil, přesto je pro tělo velice důležitá, a to zejména pro střevní bakterie, které ji mění na prospěšné sloučeniny.

  Spousta studií navíc ukazuje, že obzvláště rozpustná vláknina vede ke ztrátě hmotnosti a srovnání hladiny cholesterolu. Ani při lowcarb dietě se tak nemusíte bát zeleniny a dalších druhů potravin, které obsahují vlákninu.

 • 8. Sacharidy způsobují nemoce

  Autor: istock.com

  Lidé, kteří trpí metabolickou dysfunkcí, by se měli potravinám s vysokým obsahem sacharidů vyhýbat. Ale to, že nízkosacharidová dieta může pomoci příznaky nemoci zmírnit, nebo ji dokonce vyléčit, neznamená, že nemoc způsobilo více sacharidů. 

  Zdravý člověk se však nemusí nijak ve stravování omezovat. Pouze by měl vybírat ty správné zdroje, které jsou pro lidský organismus přínosné. Nebojte se do svého jídelníčku zařadit ovoce, ovesné vločky, celozrnné potraviny, rýži a další přílohy.

/
Autor: Veronika Duží

Diskuse ke článku

.

Aplikace a kalkulačky

BMI
kalkulačka
Výpočet
energetického
příjmu

Jídelníčky na míru

Vyberte si jídelníček na míru
a hubněte konečně efektivněji