Čtvrtek 23. března 2023
Svátek slaví Ivona, zítra Gabriel
Oblačno 17°C

Odstraní akné, sjednotí a omladí pleť. Proč by měla mít každá z nás retinol ve své kosmetické výbavě?

24. srpna 2021 | 06:00

Někdy je to až otravné – kosmetické trendy se neustále sunou vpřed a téměř pořád přicházejí s něčím novým. Pokud krása a vše kolem ní zrovna není vaší prací na plný úvazek, nemáte možnost všechny novinky aktivně sledovat a následně i zkoušet. Retinol je ale multifunkční miláček, kterému byste v záplavě produktů rozhodně měla dát šanci.

Video se připravuje ...
Dopomozte si ke kráse jídlem: Jaké beauty triky s potravinami fungují? • VIDEO: Videohub

Kde se retinol vzal a jak funguje?

Retinol není ve světě dermatologie úplnou novinkou. Jde o derivát vitaminu A, který se už od 70. let používá hlavně k léčbě akné. Dokáže předcházet ucpávání pórů, má silné antioxidační účinky a společně s nimi schopnost odstraňovat odumřelé buňky z pleti, což je pro zmírnění zánětlivých ložisek velmi výhodné.

Záhy se však přišlo na to, že retinol má také skvělé působení v boji proti stárnutí pleti. Je totiž schopný podpořit produkci nového kolagenu, který je důležitý pro krásně vypnutý a mladistvý vzhled a kůži s výbornou schopností regenerace. Také zlepšuje elasticitu pleti a poradí si i s vyhlazením její nerovné struktury a pigmentovými skvrnami. Díky tomu, že čistí póry, vám navíc zaručí, že další kosmetické produkty, které používáte, se dostanou do pleti mnohem lépe. Zní to skvěle, že?

V případě retinolu naštěstí navíc nejde o žádný chemický koktejl, který byste se měla obávat nanést na svůj obličej. Retinol může být rostlinného nebo živočišného původu a přirozeně se nachází například v melounu, mrkvi, dýni, sladkých bramborách, masu, rybím oleji a vejcích – tudíž v produktech, z nichž alespoň některé určitě pravidelně konzumujete.

Pro kosmetiku se retinol získává z těchto přírodních zdrojů, u pleťových výrobků s vysokou koncentrací této složky se však vyrábí i synteticky, tedy v laboratořích. V obou případech jde ale rozhodně o složku, kterou by každá žena se zájmem o co nejzdravější a mladě vypadající pleť měla zařadit do své kosmetické rutiny.

Jak vybrat správný retinol právě pro vás?

Při výběru správného produktu s retinolem právě pro váš typ pleti a vaše konkrétní požadavky (redukce akné, vrásek nebo sjednocení tónu pleti) může nastat trochu zmatek. Retinol dnes najdeme v pleťových i očních krémech, ale i v sérech s různou koncentrací tohoto prospěšného derivátu. Kterou z těchto forem ale zvolit právě pro sebe?

Obecně platí, že pokud jste retinol nikdy nezkoušela nebo máte extrémně citlivou pleť, je dobré začít s produktem, který obsahuje retinol v nízké koncentraci, například 0,3 %. Tím předejdete zbytečnému podráždění pokožky a vyhnete se možnému zarudnutí nebo pálení. Retinol je totiž, stejně jako například vitamin C, látkou, na jejíž působení si vaše pleť musí postupně zvykat. Pokud tedy patříte mezi retinolové začátečníky a toužíte po jeho omlazujících účincích, doporučuje se začít s pleťovým nebo očním krémem s obsahem retinolu. Právě u krémů často dostupných i na pultech drogerií bývá koncentrace této složky malá.

Jestli vás retinol láká pro zmírnění akné či ucpaných pórů, vaše pleť asi více než mastný krém ocení retinolové sérum, jež na rozdíl od krému neobsahuje složky, které by mohly vaší problematické pleti uškodit. I u séra se však doporučuje začít nejdříve s malou koncentrací retinolu, a to zhruba v rozmezí 0,5 % až 0,6 %. Na vyšší koncentrace derivátu vitaminu A (například 1 %) se doporučuje přecházet postupně, minimálně po třech měsících pravidelného používání koncentrace nižší.

Pravidelnost a ochrana pleti

Právě pravidelnost je – stejně jako u mnoha jiných kosmetických produktů – klíčem ke správnému působení retinolu na pokožku. Ideální variantou je napevno zakomponovat produkty s retinolem do své večerní pleťové péče. Jedině díky disciplinované aplikaci tohoto zázračného derivátu vitaminu A se můžete těšit na zářné výsledky.

Určitě svou snahu s retinolem nevzdávejte, pokud nezaznamenáte výsledky po prvním týdnu (až dvou týdnech) používání. Spousta profesionálních dermatologů i ostřílených beauty guru vám potvrdí, že výsledky se dostaví až po několika měsících pravidelné péče. Vše je samozřejmě individuální a i působení retinolu záleží na vašem typu pleti i rozsahu problémů, s nimiž se chcete vypořádat. Nejde o tekutý botox ani o dávku kouzla v lahvičce, pokud však chcete docílit krásné a pevné pleti nenásilnou cestou, která vám zaručí dlouhodobé výsledky, je retinol tím pravým pro vás.

Nezapomeňte, že pokud používáte retinol, neměla byste nikdy vycházet na denní světlo bez opalovacího krému s ochranným faktorem SPF v rozmezí 30 až 50. Na vaší pleti bude totiž díky retinolu probíhat intenzivní obnova buněk a na povrch se bude více dostávat obnovená kůže. Ta je na škodlivé sluneční záření extrémně citlivá, a pokud opalovací krém vynecháte, mohlo by dojít ke vzniku hyperpigmentace a dalšímu poškození pleti. Nemusíte se však zbytečně obávat – při správném používání a dodatečné ochraně je používání retinolu zcela bezpečné a prospěšné pro všechny typy pleti i věkové kategorie.

Velký výběr kosmetických produktů za skvělé ceny najdete na našem internetovém srovnávači Zboží Dáma.

V následující fotogalerii najdete tipy na produkty s retinolem, z nichž si určitě vyberete ten pravý.

Autor: Nia
Video se připravuje ...