Neděle 20. září 2020
Svátek slaví Oleg, zítra Matouš
Polojasno 22°C

Pigmentové skvrny: Jak se jich zbavit na rukou i v obličeji?

31. října 2017 | 06:00

Pigmentové skvrny trápí ženy v každém věku. Pravdou ale je, že jak stárneme, objevují se čím dál častěji. Zbavit se jich není nemožné, ovšem lepší je jim předcházet. Co dělat, aby se vám pigmentové skvrny vyhnuly obloukem, a jak na ně, když už se objeví?

Přes léto jste byla pyšná na super opálenou kůži, ale s podzimem se vám na ní začaly objevovat podivné skvrny? Vítejte ve světě pigmentových skvrn. Ty vypadají jako drobné hnědé plošky a vznikají na místech, která byla vystavena prudkému slunci.

Najít je tedy můžete nejčastěji na obličeji a krku a bývají hnědé až šedohnědé podle toho, jak hluboko máte uložené kožní barvivo. Ale žádnou paniku, pigmentové skvrny se dají zmírnit na minimum nebo úplně odstranit. Fungují na ně babské rady i kosmetika.

Kyseliny proti pigmentovým skvrnám

Na trhu je k dostání spousta krémů na pigmentové skvrny. Ty nejlepší většinou obsahují různé kyseliny, které rozruší tmavý pigment až do hlubší vrstvy kůže. Takto narušené shluky pigmentu kyseliny rozptýlí do malých zbytků. Navíc kyseliny pleť zbavují barviva, takže jí dodávají jednotný tón.

Používejte sérum

Bez kosmetiky určené ke zjemnění tmavých fleků se neobejdete. Pořiďte si celou řadu od jedné značky, ale jako první vytáhněte do boje sérum, které je koncentrovanější, silnější a nejefektivnější. Jakmile se zbavíte nejhoršího, vystačíte si se speciálním denním a nočním krémem, který udrží pokožku v ucelené barvě. Pokud chcete něco zvláštního, pořiďte si depigmentační čisticí vodu nebo třeba pero, díky kterému můžete svou léčbu přesně zacílit jen na daný flek.

Pomůže citron

Naše babičky používaly k bělení citron. Opravdu funguje – i na pigmentové skvrny. Můžete jednoduše nanést čerstvou citronovou šťávu přímo na postižená místa, nechat ji působit půl hodiny a pak opláchnout studenou vodou. Tenhle rituál opakujte dvakrát denně po dobu dvou měsíců. Pokud máte citlivou pokožku, nařeďte si citronovou šťávu vodou nebo medem. Hlavně vydržte. Citron má sice bělicí schopnosti, ale nečekejte zázraky na počkání. Chce to opravdu trpělivost.

Maskujte

Chcete-li pigmentové skvrny zamaskovat, pořiďte si kvalitní a o odstín světlejší korektor, než má váš make-up. Nejlepší odstín je pomerančový či béžovo-pomerančový. Na pleť nejprve naneste podkladový nebo BB krém, skvrnu přetřete korektorem a pomocí štětečku rozetřete doztracena a přepudrujte.

Jak mít hezkou pleť: Vyhněte se cukru i chemii

Jak předcházet pigmentovým skvrnám?

Nejdůležitější pro prevenci vzniku pigmentových skvrn je pravidelné aplikování krémů s ochranným faktorem. Pokud víte, že jste vůči pigmentaci náchylnější, používejte klidně SPF 50 a příští rok se sluníčku raději alespoň částečně vyhněte.

Tipy na kosmetické pomocníky, kteří vám v boji proti pigmentovým skvrnám pomohou, najdete ve fotogalerii!

Na recenzi jednoho z krémů proti pigmentovým skvrnám se můžete podívat ve videu:

Vyzkoušeno před kamerou: Pudr z edice inspirované Padesáti odstíny temnoty • VIDEO: Igor Hellebrandt/BPŽ 

Autor: Majka Dvořáková, luh