Pondělí 15. dubna 2024
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Zataženo, déšť 16°C

Je cukr zabiják? Tohle jsou důvody, proč tělu umí pořádně zavařit

 • Je cukr zabiják? Tohle jsou důvody, proč tělu umí pořádně zavařit
  17. března 2024 | 06:00

  Cukr způsobuje obezitu, cukrovku, ztučnění jater, zvyšuje i krevní tlak. Jaký další útok na tělo od něj můžete čekat?

  Nejrůznější vědecké průzkumy dokládají, že se cukr v domácnostech po celém světě konzumuje často a ve velkém množství. Je také důležité si uvědomit, že ne všechny formy cukru jsou stejně škodlivé. „Cukry obsažené v ovoci a zelenině jsou obvykle balancovány vlákninou a dalšími živinami, které je dělají zdravější volbou,“ říká nutriční terapeutka Michaela Ryglová. Každopádně nadměrná konzumace sladkostí či slazených nápojů, není-li kompenzována pohybem, umí vašemu tělu hodně zavařit.

 • Buďte sobě doktorem

  Správná výživa je tedy klíčová pro prevenci nemocí. Až 23 % úmrtí v Česku souvisí s nevhodným stravováním. „Musíme se naučit vnímat zdraví jako hodnotu. Kapitál, o který když budeme pečovat, povedeme spokojenější život. I ve stáří,“ říká Kateřina Hellebrandová, ředitelka think-tanku. Však se podívejte, co všechno dokáže cukr s tělem udělat.

  Chcete méně sladit? Med ani třtinový cukr nejsou žádná výhra, říká Margit Slimáková: 

  Video se připravuje ...
   • VIDEO: Videoredakce ženských webů

 • Narušit myšlení

  Nadbytek glukózy se spojuje s narušením myšlenkových procesů, sníženým sebeovládáním a aktivací centra odměny v mozku. Přestože tělo i mozek potřebují cukr pro své správné fungování, jeho pravidelný nadbytek může v buňkách, včetně mozkových, způsobit stav chronického zánětu. To pak ovlivňuje jeho optimální fungování.

 • Poškodit zuby

  Bakterie v ústech se živí cukrem a produkují kyseliny, které mohou poškodit zubní sklovinu, což vede ke vzniku zubního kazu a dalších problémů v ústech.

 • Zvýšit riziko rakoviny

  Příjem cukru zvyšuje celkové riziko vzniku rakoviny a úmrtnost na rakovinu, konkrétně byla konzumace cukru vyskytujícího se ve stravě pozitivně spojena s osmi z 25 případů rakoviny.

 • Způsobit obezitu

  Cukr je energeticky hustá látka, která může rychle přispět k nadbytku kalorií ve vaší stravě. Konzumace velkého množství cukru, zejména ve formě sladkých nápojů a dezertů, může zvýšit riziko nárůstu tělesné hmotnosti a obezity.

 • Zapříčinit cukrovku

  Nadměrný příjem cukru může zatížit inzulinový systém těla, což může vést k rezistenci vůči inzulinu a nakonec k rozvoji cukrovky typu 2.

 • Ovlivnit energii

  Ano, když potřebujete nakopnout, sladkost v první fázi pomůže. V druhé však následuje propad hladiny cukru v krvi, což má v konečném důsledku efekt únavy, podrážděnosti a vede k dalším problémům s regulací energie.

 • Rychlejší stárnutí buněk

  V buňkách se nacházejí jisté části zvané telomery, které chrání DNA před poškozením. Čím delší je telomera, tím lépe buňka funguje, a tím zdravější jsme. Konzumace cukrů telomery zkracuje – pokud dojde k jejich zkracování, buňky rychleji stárnou a zanikají.

  Další zajímavé články naleznete v tištěném Blesku pro ženy. Zakoupit si jej můžete na vašich oblíbených stáncích nebo na iKiosku ZDE

Autor: Blanka Kubíčková
Klíčová slova:  zdraví, zdraví a nemoci, TĚLO
Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...