Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Oblačno 7°C

Máte křeče v zápěstí při práci na počítači? Tyhle tipy vám pomůžou!

Bolest zápěstí je varovným signálem.
7. února 2024 | 06:00

Syndrom karpálního tunelu trápí nejvíc ty z nás, kteří pracují na počítači. Prvními varovnými signály jsou nepříjemné pocity a brnění v zápěstí. Jaké pomůcky podle odbornice pomáhají a jak ruce u klávesnice snadno protáhnout?

„Dnes už řadíme syndrom karpálního tunelu mezi digitální nemoci s výmluvným označením ‚myšitida‘. Při několikahodinové strnulé práci s počítačovou myší dochází v oblasti zápěstí k útlaku nervu svalů dlaně. K útlaku může vést také přetížení šlach předloktí při psaní na klávesnici. Ruce a paže je proto dobré u počítače protahovat, kdykoli si vzpomeneme, předcházet onemocnění mohou také malé ergonomické pomůcky, jako jsou vertikální myš nebo podložka s podporou zápěstí,“ říká hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

VIDEO: 4 nejlepší cviky na pevná záda:

Video se připravuje ...
 • VIDEO: Videoredakce ženských titulů

Používejte vertikální myš

Oproti běžné myši má tvar, který umožňuje správné ergonomické postavení ruky a ramene. „Tento způsob držení ruky snižuje napětí v zápěstí a předloktí. Zmírňuje bolest a zároveň předchází onemocnění karpálního tunelu a zánětu šlach. Kromě zánětu v přetížených šlachách je totiž ještě jeden hlavní důvod útlaku nervů a šlach v karpálním tunelu, který souvisí se dvěma kostmi v předloktí (loketní a vřetenní) a nervem, svaly a šlachami mezi nimi. Při práci s klasickou myší nebo psaní na klávesnici máme ruce stočené směrem ke stolu, tím se přetáčí vřetenní kost přes loketní a může docházet k dráždění svalů, šlach a nervů v jejich průběhu. S vertikální myší tyto dvě kosti běží paralelně, takže manipulace s ní (a postavení předloketních kostí) vyvíjí nižší tlak na měkké tkáně,“ vysvětlila odbornice.

Opěrka zápěstí

Nepostradatelným doplňkem je pak podložka s opěrkou pro zápěstí. Díky ní dlaň, hřbet ruky a prsty nejsou tolik ohnuté. S výběrem správné podložky si ale určitě dejte záležet. „Nevýhodou podložek s oporou bývá alergická reakce na materiál, proto je třeba ‚tu svoji‘ vybírat s pečlivostí nebo kontakt s pokožkou zápěstí eliminovat tím, že přes podložku rozprostřeme bavlněný kapesník, froté (bavlna) ručník apod. Některým lidem je také polštářek pod zápěstím vyloženě nepříjemný, může je tlačit a vytvářet nepohodlí pro ruku. Těm bych doporučila podložku pod zápěstí, která je spíš takovým postupným polštářkem již vypodloženého předloktí, nevyvíjí tedy tlak přímo na oblast zápěstí,“ dodala specialistka.

Ergonomická klávesnice

Kromě myši byste měli mít také správnou klávesnici s ergonomickým tvarem. „Ergonomické klávesnice mívají náklon jak do výšky ve tvaru vlny, tak bývají ohnuté do písmene U, a to tak, aby úhoz prstů byl co nejlépe kolmý na jednotlivé klávesy. Zajišťují, aby osa loket–zápěstí–ruka–prsty byla v jedné linii. Díky tomu nedochází k zahnutí zápěstí směrem k malíkové straně, a tedy aktivita mezi palcovými a malíkovými svaly je co možná nejvíce vyrovnána. U některých lidí zvyklých na klasickou klávesnici je však takové přeučení se velkou zkouškou trpělivosti a výdrže, proto je dobré s klávesnicí začít v období relativního pracovního klidu, kdy je na zvykání prostor,“ doporučuje fyzioterapeutka.

První pomoc při bolesti zápěstí

Když je ruka delší dobu ve statické poloze, může začít bolet. Potom je potřeba ji co nejdříve protáhnout. „V tu chvíli je na místě uvolnit křečovité svaly ihned při prvních příznacích, ať už jste doma nebo v práci, pomocí protahování. Od bolesti uleví také studené zábaly a automasáž svalů ruky, dlaně, předloktí a celé paže až po šíji, například s použitím míčku, postačí i tenisák. Pokud toto nepomůže, je důležité vyhledat odborníka,“ radí Iva Bílková.

Jakmile se dostaví ostrá bolest i v klidu, značí to probíhající zánět. „Pokud je ve šlachách či vazu přítomný zánět, velmi efektivní léčbu nabízí kombinace manuální fyzioterapie s aplikací fokusované rázové vlny. Vysokoenergetické rázy dokážou zánět odstranit, a ulevit tak od velké bolesti. Fyzioterapeutické cvičení zaměřujeme především na uvolnění oblasti zápěstí, na svaly a svalové skupiny předloktí a ohybače prstů,“ vyjmenovala Iva Bílková.

Tipy na cviky a protažení

Automasáž:

- Masážní míček položte na stůl, předloktí položte na míček, druhou rukou si případně přidržujte masírovanou ruku a pomalu převalujte míček po předloktí po dobu 3 až 5 minut.

- „Nemocnou ruku” položte na stůl, druhou rukou uchopte míček, kterým si budete svrchu masírovat předloketní svaly, úpony svalů na loket, hřbet ruky, dlaň nebo prsty.

- „Nemocnou ruku” položte na stůl a „na zdravé ruce” ohněte prsty do pěsti, klouby prstů masírujte svaly na předloktí.

- „Zdravou rukou” si vytahujte prsty „nemocné ruky” a masírujte si krátké svaly mezi prsty bolavé ruky.

Cvik u stolu:

Postavte se ke stolu a položte dlaně na vnitřní stranu stolu s prsty otočenými k tělu. Jemně přitlačte prsty na stůl až na 5 vteřin, poté se s výdechem uvolněte a při zachování dlaní na stole mírně zakloňte tělo, 5 až 7 vteřin se protahujte a poté cvik 10- až 15krát opakujte.

Autor: Štěpánka Bínová
Video se připravuje ...