Úterý 7. ledna 2025
Svátek slaví Vilma, zítra Čestmír
Oblačno 7°C

7 šokujících věcí, které vám zlepší zdraví. Takhle se vyhnete chorobám!

  • 7 šokujících věcí, které vám zlepší zdraví. Takhle se vyhnete chorobám!
    1. října 2023 | 06:00

    Za alergie a civilizační nemoci si můžeme tak trochu samy. Rozmazlujeme své tělo víc, než je třeba. Jak si tedy upevnit zdraví a vyhnout se co nejvíc chorobám?

    Nemám ráda, když je moc zima, nebo horko. Ve vaně se drhnu dvakrát denně a užívám si i peeling (odstranění mrtvých kožních buněk) celého těla. A když si doma vygruntuju, jsem spokojená. Jenže všechny tyhle své běžné návyky i radosti jsem musela přehodnotit, když jsem si poslechla přednášku molekulárního biologa Jana Černého v podcastu Stůl pro tři. Pokud chci prožít dlouhý a co nejzdravější život, je třeba jít na věci jinak. Jak?

  • Hodování ano, ale…

    První věc, kterou Jan Černý zmiňuje, je rovnou zásah. Jsem požitkářka a milovnice jídla a uvědomuju si, že co se týče potravy, máme všeho opravdu dost. Možná až moc. „Máme o 20–30 % vyšší příjem kalorií, než bychom potřebovali,“ říká molekulární biolog a dodává, že navíc jíme "blbě". Na tom se shoduje snad se všemi odborníky na výživu i lékaři. Máme moc cukru, soli, mouky, masa, chemicky upravených potravin… Takže předsevzetí pro dnešní den je ubrat alespoň na množství toho, co sním.

  • Kdo se (moc) nemyje, je zdravý

    Chceme vonět sobě i ostatním a cítit se čistě, tak se drhneme, co nám síly stačí. Nakonec se říká, že čistota je půl zdraví, ne? To je sice pravda, ale jen poloviční. My se myjeme tak moc, až si škodíme. „Nejhorší jsou hodiny a hodiny pod sprchou a peelingy, což vede ke spoustě potenciálních patogenních stavů,“ říká trochu kontroverzně Jan Černý. Mikrobiom (což je soubor všech mikroorganismů) je na černé listině neprávem. Jde totiž o soubor zdraví prospěšných, ale i patogenních mikrobů, které nás v případě rovnováhy posilují ve zdraví. Když se dostanou do nerovnováhy, tak naopak zdraví ohrožují.

  • Kočka a pes do domu

    „Pokud jsou v domácnosti víc než dvě zvířata různých druhů, snižuje se riziko vzniku alergie u dětí,“ vysvětluje mikrobiolog. Můžete si to představit jako posilovnu pro imunitní systém, který pak díky soužití se zvířaty a jejich mikrobiomem jede na plný výkon a rozvíjí se. Jen tak něco ho pak nezaskočí. Takže pokud vám někdo říká, že si nemůže pořídit domů zvíře kvůli špíně, a tedy nebezpečí pro zdraví, je to přesně naopak. Konečně dobrá zpráva, alespoň pro milovníky domácích mazlíčků.

  • Špinavé klávesnice jsou fajn

    Asi jste už slyšela o tom, že na klávesnici počítače a na mobilu je víc bakterií než na záchodovém prkénku. Fuj. Jenže i v tomhle případě Jan Černý překvapí vaši útlocitnost a pořádkumilovnost. „Zprávu o tom, že na klávesnici počítače je víc bakterií než na záchodovém prkénku, jsem okomentoval tak, že je alespoň k něčemu dobré, když děti tráví tolik času u počítače. Je totiž nesmysl tvářit se, že bakterie a mikroorganismy jsou špatné,“ šokuje.  

  • Chlap bez bot

    Většinu času chodí Jan Černý bez bot, a pořádá dokonce běhy naboso. Až na to, že se na něj ostatní lidé divně koukají, si to nemůže vynachválit. „Chodidlo je šestý smysl, kde je spousta nervových zakončení, a navíc je to takový teploměr, kterým vnímáme svět takový, jaký je. Chození bosky zlepšuje otužilost a je stimulující. Mně se i líp přemýšlí, když chodím bos,“ popisuje vlastní zkušenost. Neříkám, že máte úplně zahodit boty, ale když to jde, je fajn je sundat. Alespoň v přírodě a na chvíli.  

  • Bez šály a péřovky

    Znáte ty šílence, kteří chodí v lednu v tričku a kraťasech, zatímco vy se klepete v tlustém kabátě se šálou na krku a čepicí na hlavě? Tak mezi ně patří i tenhle slavný mikrobiolog, který chodí téměř celý rok v tričku. Proč? „My rádi trávíme čas v komfortním pocitu, kdy nám není ani moc teplo, ani moc zima. Jenže je zdravé, když občas cítíme zimu. Jde o skvělou prevenci proti civilizačním nemocem. Nosíme zhruba o jednu vrstvu oblečení víc, než je třeba.

  • Dřina (nejen) se sekačkou

    Když jsem nedávno naběhala při sečení zahrady pěkných deset kilometrů a třásly se mi nohy, měla jsem pocit, že tohle si moje tělo fakt nezaslouží. Jenže to spíš vypadá, že je to to nejlepší, co jsem pro něj mohla udělat. Alespoň podle Jana Černého. „Naše tělo je evolučně zvyklé na to, překonávat těžkosti, a když ho moc hýčkáme, nabíháme si na civilizační nemoci. Občas se udřít na hranice fyzických možností je benefit,“ říká. Takže pokud jste se právě vyčerpala při mytí oken, pletí zahrady, sekání dřeva nebo jakékoli jiné fyzické námaze, děláte dobře pro své zdraví.

    Další zajímavé články naleznete v tištěném Blesku pro ženy. Zakoupit si ho můžete na vašich oblíbených stáncích nebo na iKiosku ZDE

Autor: MAJ
Klíčová slova:  zdraví, zdraví a nemoci, nemoc, TĚLO
Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...