Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Kopřivka vs. jiná vyrážka: Rozeznáte je? Fotogalerie skvrn a rady od lékaře

Video se připravuje ...
Odborník o kopřivce: Jak se léčí a rozeznáme ji od jiné vyrážky?
VIDEO: Videoredakce ženských webů
25. září 2023 | 06:00

Udělala se vám nebo vašemu dítěti nehezká skvrna a řešíte, jestli jde o alergickou vyrážku neboli kopřivku, nebo o nějaký jiný problém? Nejen na to, jak vypadá kopřivka, nám ve videu odpoví alergolog a imunolog Radek Klubal, zakladatel Medicínského centra Praha. 

Alergická vyrážka svědí, nehezky vypadá a dovede pořádně znepříjemnit život. Je pravda, že ženy tímto problémem trpí častěji než muži? "Obecně, když ke mně přijdou dospělí jedinci, nevidím, že by ženy byly alergické častěji než muži, možná více alergie řeší, protože mají např. řetízky, náušnice, to se projeví alergie právě třeba na kovy. Ženy také asi více konzumují některé potraviny jako ovoce, zeleninu, více než muži, takže si myslím, že je to asi spíše dáno stylem chování."


Alergická vyrážka na rajče z dovozu?

S alergickými reakcemi je to složité. Jak říká doktor Radek Klubal, někdo si vezme rajče ze své zahrádky a žádnou kopřivku po něm nemá. Ale když si pak dá to dovezené třeba z Izraele, Španělska nebo Jižní Ameriky, reakce se objeví. "Může to být tím, že jak není úplně zcela dozrálé, tak se tam akumulují některé látky, které nám mohou vadit," vysvětluje lékař.

Co jsou to lektiny a jaké potraviny je obsahují? Jak vzniká kopřivka u dětí a jak u dospělých? A jak vypadá? Pusťte si video s lékařem a prohlédněte si fotogalerii.

Autor: red, TeSim
Video se připravuje ...