Středa 28. září 2022
Oblačno, déšť 13°C

7 varovných signálů, podle kterých poznáte, že vám chybí kolagen

 • 14. září 2022 | 06:00

  Kolagen je nezbytný protein, který nám pomáhá vytvářet svaly, šlachy, kosti i kůži. Přestože je tento protein nezbytný pro zdravý život, s věkem se přirozeně vytrácí, a to je přesně ten důvod, proč je dobré kolagen doplňovat. Než ale vyběhnete do obchodu pro ten nejlepší, zjistěte, jaké známky absence kolagenu vaše tělo vykazuje. 

 • 1. Ztráta elasticity kůže

  Když se ráno podíváte do zrcadla a všimnete si jemných vrásek, nebuďte na sebe přísná. Stárnutí je přirozené! Někteří odborníci na zdraví dokonce říkají, že známky stárnutí se mohou objevit již ve věku 25 let. Jedním z hlavních důvodů stárnutí pleti je nedostatek kolagenu, který může způsobovat zhoršení elasticity kůže. Nedostatek kolagenu může dokonce stát i za povislou kůží na krku.

 • 2. Předčasné šediny

  Kolagen může udržovat vaše vlasy krásné a zdravé. Co se ale stane, když ho není dostatek? Protože kolagen tvoří přibližně 70 % střední vrstvy pokožky hlavy, zabraňuje řídnutí vlasů. Pokud jste si také všimla, že už máte nějaký ten šedivý vlas, pravděpodobně máte opravdu v těle nedostatek kolagenu. Netvrdíme, že po doplnění přestanete šedivět, časným šedinám se takhle ovšem dá předejít. 

 • 3. Suché a lámavé nehty

  Nehty mohou hodně prozradit o stavu našeho zdraví. Pokud jsou nehty bílé s tmavšími lemy, játra mohou mít nějaké problémy. Jestli jsou žluté, může jít o plísňovou infekci nebo problémy se štítnou žlázou. Co to ale znamená, když vaše nehty vypadají suché a jsou lámavé? Na vině by mohl být pokles kolagenu. Kolagenové doplňky udělají z lámavých nehtů opět pevné a zdravé.

 • 4. Šedý zákal

  Lidé se šedým zákalem mají často zamlžené vidění, proto mohou mít problémy zvládat jasné světlo nebo řízení ve tmě. Kolagen je životně důležitý pro zdraví očí. Zajímavé je, že zvýšení příjmu vitaminu C může také pomoct. Je to kvůli tomu, že tento vitamin pomáhá tělu vytvářet více kolagenu. Není ale od věci užívat pro zdraví očí kvalitní kolagenový doplněk. 

  Jak včas zachytit zelený a šedý zákal? Na to se podívejte ve videu: 

 • 5. Přibírání na váze

  Všimla jste si, že máte v poslední době o pár kilo víc, a nevíte proč? I když jste možná slyšela fámy, že příliš mnoho kolagenu může ve skutečnosti vést k přibírání na váze, opak je pravdou. Díky správnému množství kolagenu v těle se totiž může omezit hromadění tuků, to může pomoct udržet váhu na uzdě.

 • 6. Vaginální suchost

  Během menopauzy je docela běžné, že vaše hormony kolísají. Snížení hladiny estrogenu vede ke snížení krevního zásobení pochvy i vulvy, menšímu množství kolagenu a změnám vaginálního pH. Můžete také zaznamenat vaginální suchost a ztenčení sliznice pochvy. Podle odborníků je při těchto obtížích dobré dostat do těla více kolagenu, protože to pomůže podpořit produkci většího množství estrogenu ve vaginální oblasti.

 • 7. Nekvalitní spánek

  Pokud chcete zůstat ve skvělé kondici, potřebujete nejméně osm hodin spánku denně. Jestli ale spíte méně než sedm hodin, mohlo by to vést ke zdravotním problémům, jako jsou obezita, cukrovka, deprese, vysoký krevní tlak i mrtvice. Proto je důležité brát odpočinek spíše jako nutnost než jako luxus. Existuje ovšem několik důvodů, proč zkrátka spát nemůžete, a jedním z nich je nedostatek kolagenu. Při jeho doplnění může lidské tělo mít vyhovující tělesnou teplotu, která dovolí si odpočinout kvalitněji.

   

Autor: Adéla Ondroušková
Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...