Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

Zázračná máta peprná: Na zažívání, proti bolesti i pro krásné vlasy a nehty

 • Máta peprná jako recept na krásu i bolesti

  Fotogalerie

  1 fotografie

  5. září 2022 | 06:00

  Její vůně i chuť jsou jedinečné. Používá se do dezertů a osvěžujících nápojů, dokáže ale také zatočit s několika zdravotními problémy nebo vylepšit kvalitu vlasů. Co všechno máta peprná umí? 

 • 1. Syndrom dráždivého tračníku

  Mátu peprnou lze použít k léčbě syndromu dráždivého tračníku, který s sebou nese mnoho nepříjemných příznaků, a to včetně plynatosti, nadýmání i průjmu. Je známo, že máta ovlivňuje tenké střevo, žaludek a tlusté střevo. Bylo prokázáno, že zmírňuje svalové křeče podél trávicího traktu. Při léčbě syndromu dráždivého tračníku je tedy velmi přínosná. Popíjení mátového čaje mimo jiné zmírňuje i pálení žáhy, které může (a nemusí) být příznakem zmiňovaného syndromu. 

 • 2. Bolesti hlavy

  Podle expertky na různé bolesti hlavy je velmi užitečný olej z máty, ten si v malém množství nanesete na spánky a mírně promasírujete. Účinná látka v mátovém oleji mentol působí úlevu od bolesti prostřednictvím působení na nervový systém. Znecitlivuje receptory bolesti a vyvolává chladivý efekt, který snižuje bolestivé napětí.

 • 3. Suché vlasy a lámavé nehty

  Věděla jste, že máta může také pomoct udržet vaše vlasy lesklé a nehty pevné? Mátový olej eliminuje suchost a svědění pokožky hlavy. Pomáhá i s lupy, posiluje vlasové kořínky, a brání tak vypadávání vlasů. Nejdůležitější jsou ale živiny. Mátový olej zásobuje vlasy živinami a kyslíkem, zůstanou proto zdravé, husté a lesklé! Ideální je přidat pár kapek oleje k šamponu během umývání vlasů ve sprše.

  Máta peprná také funguje jako přírodní změkčovač nehtové kůžičky, má také protiplísňové vlastnosti, a udrží tak vaše nehty zdravé a pevné. Stačí vmasírovat jednu kapku oleje do nehtového lůžka. 

 • 4. Dermatologické potíže

  Pokud jste krátce po porodu a kojíte, tahle rada vás možná zachrání před nesnesitelnou bolestí bradavek. Nanášením mátového oleje na praskliny zabráníte zhoršení v bolestivé oblasti, nebo dokonce zabráníte dalším rankám. Máta peprná pomáhá ale i u ostatních kožních problémů. Dobře čistí pokožku a má chladivé účinky, je tedy skvělým pomocníkem v boji proti akné! 

 • 5. Bolest v krku

  Bolest v krku není žádná legrace a mnoho lidí se při nachlazení obrátí rovnou na pastilky. Zajímavé je, že účinnou látkou ve většině těchto léčiv je mentol, tedy stejná látka, která se nachází i v mátě peprné. Mátový čaj tedy může nahradit léčivé pastilky. Olej z máty peprné může mít dokonce podobnou sílu jako některá širokospektrální antibiotika. Máta samozřejmě nenahrazuje léky předepsané lékařem, ale kombinace léků a máty může pomoct zmírnit příznaky.

Autor: Adéla Ondroušková
Klíčová slova:  máta, zdraví, čaj, nevolnost, nehty, bolest
Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...