V mnoha případech může pomoct jen změna životního stylu. Svůj vliv na průběh menstruačního cyklu mají totiž například i stres a nadváha. V jiných případech se ale může skutečně jednat o příznak závažného onemocnění. Pokud máte menstruační cyklus v intervalech kratších než 21 dní, či naopak delších než 40 dní, měla byste zpozornět. Co tedy dělat a jaké nemoci můžou menstruaci ovlivnit?
Syndrom polycystických ovarií (vaječníků)
Až 10 procent žen v reprodukčním věku má tuto složitou poruchu, která ovlivňuje hormony a metabolismus. Mezi příznaky patří nepravidelné cykly (nejméně 35 dní u dospělých a 45 dní u dívek v pubertě). V některých případech se při tomto onemocnění nedostaví cyklus vůbec.
Toto onemocnění je také často spojováno s neplodností, ale podle odborníků to rozhodně není pravidlem. Faktem ale je, že zmiňovaný syndrom může vést k cukrovce či k problémům se srdcem. Naštěstí ale na syndrom polycystických vaječníků existují účinné léky. Jako podpůrná léčba také zabírá změna životního stylu.
Štítná žláza
Štítná žláza v našem krku zodpovídá za regulaci metabolismu. Vedle toho může ale ovlivnit i menstruační cyklus. Nadměrně aktivní, či naopak neaktivní štítná žláza může znovu způsobit předčasné, opožděné či vůbec žádné cykly. A důležitá informace – kontrola nad nedostatečně aktivní štítnou žlázou je velmi důležitá, pokud chcete mít děti.
Děložní fibroidy
Děložní fibroidy vznikají nadměrným růstem svalových buněk v děloze. Nejsou sice rakovinotvorné, ale u žen ve věku 30 až 40 let mohou způsobit těžké menstruační krvácení. Většina způsobů léčby fibroidů zachovává plodnost. Léčba zahrnuje změnu stravy, cvičení, antikoncepci, hormonální léky a zvláštní postupy, jako je například zmrazení fibroidů.
Cukrovka
S menstruačními problémy je spojena také cukrovka 1. a 2. typu. Z jedné nedávné studie vyplývá, že ženy s cukrovkou 1. typu – autoimunitní poruchou, která napadá buňky produkující inzulin – mohou mít delší či opožděné cykly a může se u nich projevit i výrazné krvácení. Podle jedné studie došlo u některých pacientů s cukrovkou k stabilizaci stavu díky užívání antikoncepčních pilulek.
Endometrióza
Endometrióza je nemoc, při které se děložní sliznice objeví mimo dělohu, nejčastěji například ve vejcovodech, na vaječnících či jinde v dutině břišní (dokonce mohou být částečky nalezeny i na plicích či mozkových obalech). Tento stav může mít za následek kratší či delší, ale také bolestivější menstruaci. Pokud nezaberou léky, přistupuje se v tomto případě k chirurgickému zákroku, při kterém se endometrióza odstraní. Onemocnění ale může být tak závažné, že je někdy nutné podstoupit hysterektomii, tedy odstranění dělohy.
VIDEO: Jak vyvolat menstruaci pomocí bylinek?
Další nemoci spojené s nepravidelnou menstruací najdete na webu Mojezdravi.cz