Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Polojasno 21°C

Trápí vás zahleněný krk? Zbavte se nachlazení s pomocí účinných triků

 • Vyzkoušejte triky, které vás zbaví zahleněného krku
  7. března 2023 | 06:00

  Nejčastěji bojujeme se zahleněním během chřipky nebo nachlazení. Toho se však můžete rychle zbavit s následujícími účinnými triky, které vám zaberou minimum času. Věci na ně seženete v každé lékárně nebo i doma a zaručeně vám pomohou. Jak být zase rychle fit, zbavit se chrapláku a ulevit podrážděnému krku?

  Určitě se shodneme na tom, že mít zahleněný krk a průdušky není nic příjemného. Máme pro vás tipy, díky kterým se tohoto nepříjemného problému snadno zbavíte.

 • Pomůže zvlhčovač vzduchu

  Vlhkost pomáhá uvolnit hlen, a vy ho pak můžete snadněji vykašlat. Tento způsob sice nepomáhá každému, ale pokud máte se zahleněním problémy už delší dobu, může za tím být i příliš suchý vzduch v místnosti. Rozhodně byste proto měla zvlhčovač vzduchu vyzkoušet.

  Jak se zbavit zahlenění? Podívejte se na video:

  Video se připravuje ...
  Jak se zbavit zahlenění • VIDEO: David Hanuš/iStock.com

 • Mocné účinky inhalace

  Jedním z nejlepších způsobů, jak se zbavit hlenu, je inhalování obyčejné páry. Stačí vám velký hrnec s vroucí vodou, kterou necháte trochu vychladnout. Dáte si přes hlavu ručník a hluboce a pomalu budete páru nosem a ústy inhalovat. Horká pára pomáhá otevřít dýchací cesty.

 • Priessnitzův zábal přes noc vám dokonale uvolní krk

  Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak si uvolnit krk, je priessnitzův zábal. Je velice snadný a zvládnete ho během pár minut. Stačí vám k tomu šátek nebo utěrka, kapesník a igelitový sáček. Kapesník namočte do studené vody, přiložte ho na krk a překryjte pytlíkem nebo jakoukoliv igelitovou vrstvou. Nakonec ho převažte suchým šátkem nebo šálou. Zábal nechte působit přes noc. Váš krk zábal dokonale uvolní a urychlí to i celý proces uzdravení.

 • Lišejník a šalvěj

  Ideální jsou při nachlazení cucavé pastilky s lišejníkem islandským nebo šalvějí, které seženete v lékárně. V lišejníku se nachází slizy, které na sebe vážou vodu a vytváří v ústech i v krku mokrý povrch, který pomáhá mírnit zahlenění a usnadňuje vykašlávání. Vhodný je nejen na hlenitý, ale také na suchý kašel, kdy zklidňuje podrážděnou sliznici. Podobné účinky jako lišejník má i šalvěj, kterou si můžete sama vypěstovat doma, uvařit si z ní čaj nebo pořídit další léčivé doplňky z lékárny.

 • Podstatný je dostatečný pitný režim

  Hlenu se nezbavíte, pokud nebudete dostatečně pít. Ideální je horký čaj, velmi účinný je ale i silný kuřecí vývar, do kterého můžete navíc vymačkat citron. Naopak nepijte alkoholické nápoje a kávu stejně jako limonády obsahující kofein – ty vás totiž mohou dehydratovat.

 • Zázračný zázvor

  V boji s jakýmkoliv nachlazením a škrábáním v krku je jedním z nejefektivnějších pomocníků zázvor. Mimo jiných pozitivních účinků má zázvor schopnost účinně uvolňovat dýchací cesty a podporovat přirozenou obranyschopnost. Výborný je například domácí zázvorový čaj ze strouhaného kořene zázvoru zalitý horkou vodou s medem a citronem. Příprava je velice jednoduchá, proto ho určitě vyzkoušejte. Uvidíte, že se vám uleví.

 • Všestranný pomocník med

  Dalším přírodním prostředkem pro odstranění hlenu je med přidaný do teplé vody s citronem. Vědci zjistili, že je dokonce účinnější než dextromethorpan, tedy látka tlumící suchý a dráždivý kašel, kterou běžně najdeme v lécích proti kašli. Med je účinný hlavně pro zlepšení spánku u dětí s infekcemi horních dýchacích cest.

  Další účinné tipy, jak se zbavit zahlenění, najdete na webu Mojezdravi.cz

Autor: Marie Bezděková, Tereza Brožová
Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...