Sobota 10. června 2023
Svátek slaví Gita, zítra Bruno
Oblačno, bouřka 23°C

CHOPN: Nemoc, která bere dech. Netrpíte jí náhodou taky?

...
17. listopadu 2020 | 06:00

Kašel, dušnost nebo zadýchávání se do schodů. To jsou jen některé z tváří závažné plicní nemoci označované jako CHOPN. Trápí více než 600 tisíc Čechů. Nejméně třetina z nich o své diagnóze zatím neví a obtíže ignoruje, než je doženou závažné problémy.

Nemoc CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc) častěji postihuje muže. Její hlavní příčinou jsou cigaretový kouř a znečištěné ovzduší. Celosvětově postihuje stále více lidí ve stále mladším věku. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace bude do konce desetiletí čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí. U nás jí ročně podlehne 3,5 tisíce nemocných. Díky inovativní léčbě přitom můžou lékaři její rozvoj a příznaky velice efektivně brzdit. Problém je v tom, že se k ní spousta nemocných nedostane včas, protože vůbec nejdou k doktorovi. Příznaky raných stadií choroby, mezi které patří kašel, dušnost či sípání, totiž připisují věku nebo svému kuřáckému zlozvyku. „To z CHOPN dělá jednu z nemocí nejhůř podchycených diagnostikou,“ říká ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček.

Komu hrozí? 

Vyšetření u lékaře by rozhodně neměli odkládat dlouholetí kuřáci, zejména ne po čtyřicítce. Dokonce ani ti, kteří zatím nepozorují žádné nepříjemné příznaky. Nemoc totiž nepropuká hned s první vykouřenou krabičkou, často se na úder připravuje řadu let. A hlavně začíná plíživě. Proto je tak důležité přijít včas a preventivně. „Vězte, že pokud jdete k lékaři až ve chvíli, kdy se zadýcháváte při tělesné zátěži, jdete pozdě,“ varuje pneumolog Josef Dolenský. Po diagnóze jsou nutné disciplína a pacientova spolupráce s lékařem. „Pokud se lidé nezačnou včas léčit a nepřestanou okamžitě kouřit, končí na akutních příjmech nemocnic a vzplanutí choroby je ohrožuje na životě,“ důrazně varuje přednostka Pneumologické kliniky Th omayerovy nemocnice v Praze Martina Vašáková.

Kouření jako zabiják

Hlavní příčiny rozvoje CHOPN jsou kouření nebo vdechování cigaretového kouře. Proto jsou ohroženy i děti kuřáků. „Mezi další rizikové faktory, které ovšem nemůžeme ovlivnit, patří stáří a genetika,“ vysvětluje docent Dolenský. Preventivní vyšetření by měli absolvovat i všichni ti, kteří mají CHOPN v rodině, nebo kuřáci, kteří mají i astma.

Jak CHOPN léčit nebo jí předejít, to se dozvíte v listopadovém čísle Blesk zdraví, které seženete na stáncích. Nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat ZDE >>>

Blesk zdraví
Autor: abl

Autor: sia
Video se připravuje ...