Podle nedávno zveřejněných informací předních kardiologů z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je jeden z pěti Čechů starších 40 let ohrožen srdečním selháním, při němž je narušena základní funkce srdce: udržovat oběh krve tak, aby bylo zajištěno zásobování všech orgánů živinami a kyslíkem.
Nedostatečné prokrvení se projevuje nejprve při zátěži. Může přitom jít o náhlé akutní selhání nebo se stav rozvíjí pozvolna. Podle vedoucího Oddělení srdečního selhání IKEM Vojtěcha Melenovského počet nemocných roste. Lidé přitom o tomto problému vůbec nevědí a často si ho pletou s infarktem. Na chronické selhání srdce přitom umírá víc lidí než na rakovinu nebo infarkt.
Polovina lidí přitom umírá do pěti let od stanovení diagnózy, a přitom často zbytečně. Pokud se totiž toto onemocnění odhalí včas, dá se kontrolovat. Většina lidí ale neumí rozpoznat příznaky a přisuzuje je například vlivům stárnutí. Mezi nejčastější příznaky patří dušnost (zejména vleže v noci), narůstající únava, otoky kolem kotníků nohou a břicha, nárůst hmotnosti i přes nechuť k jídlu (tělo zadržuje vodu), častější močení.
Pozor na vysoký tlak a cukrovku
Velkými předpoklady pro rozvoj choroby jsou vysoký tlak, cukrovka či obezita a v nejhorším případě vše dohromady. „Vysoký krevní tlak u pacientů s diabetem výrazně zvyšuje riziko cévních komplikací, a proto je u nemocných s cukrovkou a hypertenzí nutné krevní tlak snížit,“ uvádí kardiolog Prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D.
Jaká je prevence, se dozvíte na webu Mojezdravi.cz