Ne všechny ženy začnou ovulovat hned po vysazení hormonální antikoncepce. Gynekolog Pavel Turčan tvrdí, že pouze u zhruba dvaceti procent žen dojde k naprostému obnovení ovulačního cyklu. Zbytek musí počkat delší dobu, než se cyklus upraví.
Podobné zkušenosti má i gynekoložka Hana Kosová. "Ve své ordinaci se občas setkávám se ženami, které dlouhodobě užívaly nízkodávkové kombinované hormonální antikoncepce, a ty mají někdy po vysazení problém s takzvanou post pill amemoreou," vysvětluje. To znamená, že nejenže nemenstruují, ale ani se jim nemění sliznice a nedozrávají vajíčka ve vaječníku. To by se však podle ní mělo do dvou měsíců srovnat. Pokud ne, měl by nastoupit lékař.
Záleží, proč ji berete
Problém ale může nastat, jestli byla antikoncepce nasazena ženě právě kvůli nepravidelné menstruaci. "Pak se může porucha po vysazení vrátit. A pokud žena nemá ovulační cyklus, může mít samozřejmě problémy otěhotnět," dodává gynekoložka.
U injekcí ovulace za 18 měsíců
Stejně tomu je i v případě nitroděložního tělíska s gestagenem, které je zaváděno na tři roky. Při něm normálně pravidelně dozrávají folikuly a žena má ovulační cyklus. Po vysazení, pokud měla žena své hormonální hodiny správně nařízené, by tedy neměl být problém otěhotnět.
Pozor si ale dejte v případě injekcí, které se používají zcela výjimečně. Tady totiž může trvat až osmnáct měsíců, než se tělo s vysazením srovná a žena začne opět ovulovat. Možná právě odtud se vzal onen mýtus, že musíme čekat půl roku po vysazení antikoncepce, až se vyčistí tělo od škodlivin, než otěhotníme. Spíš to prostě jen dříve nejde.
Kromě ovulačního cyklu se ale připravte i na další okolnosti spojené s vysazením antikoncepce. "Často si ženy po vysazení stěžují na zhoršení akné, náladovost související s hormonálními změnami během přirozeného cyklu, ovulační bolesti a podobně," varuje gynekoložka. Nicméně až se vaše ženské tělo s touto změnou srovná, můžete jej do libosti poslouchat, vnímat svůj cyklus den po dni a těšit se na těhotenství.