Za bolestí zad se může skrývat nemoc, ale i nerudný manžel či šéf! | Pro ženy | Blesk.cz

Za bolestí zad se může skrývat nemoc, ale i nerudný manžel či šéf!

23. srpna 2014 | 07:00

Pro samou bolest už nemůžete sedět ani ležet, prášky nezabírají a vy jste na pokraji psychického zhroucení z toho, že jste na bolest vyzkoušeli vše od analgetik, přes masáže, až po tejpování. Jestliže se chcete bolesti zad účinně zbavit, v první řadě je nutné odhalit její pravou příčinu.

Na pracovním stole máte nákres, jak správně sedět, aby vás nebolely záda, a přesto trpíte a kroutíte se v neustálých bolestech. Ve volném čase poctivě cvičíte, abyste posílili zádové a břišní svalstvo, které drží páteř, což zajišťuje dobré držení těla. Na těžká břemena se už raději ani nedíváte, aby vám z toho neluplo v zádech. A i přesto bolest neodchází. Čím to může být?

Za vším hledej stres

Bolest zad může mít několik původců. Často přehlíženou příčinou může být i stres. Ten má neblahé účinky na náš organismus celkově. Může vést k poruchám trávicího traktu, ke kožním onemocněním, v některých případech k onkologickým a nádorovým onemocněním, a pozor, také k bolesti zad, hlavně v okolí páteře.

Za vaší bolest zad může i blbá nálada šéfa, který vás seřval pro nic za nic.

Stres totiž ovlivňuje naše držení těla. Člověk plný radosti, pozitivního přístupu, bez problémů, stojí obvykle vzpřímen, s rovnými zády a vypnutou hrudí. Naopak člověk, kterému se právě něco stalo, dostal v práci vynadáno, nebo má problémy doma s partnerem, má postavení „poraženého“. Shrbená záda, hlavu mírně postrčenou mezi rameny a celý je v předklonu (tzv. flexi). Pokud v tomto postoji člověk setrvává delší dobu, některé části těla a svaly jsou jím přetěžovány a dochází tak k bolestem zad, hlavy, ramen, nebo šíje.

Stres můžete zahnat cvičením. Z těla se vám vyplaví endorfiny a ty vám zaručeně vykouzlí úsměv na rtech.

Tohle ale nevyřešíte analgetiky, neboli prášky sloužící k úlevě od bolesti. Psychickou pohodu si musí člověk navodit sám. V první řadě by si ale měl uvědomit, co ho dostává do stresu, co ho trápí. Pak se snažit odstranit z života veškeré stresové situace, které by člověka mohly ovlivňovat a trápit ho. I přesto, že je pacientovo onemocnění psychosomatického rázu, tedy když se psychické problémy projevují skrze tělesné nemoci, neměl by člověk podceňovat cvičení. Pokud začne sportovat a cvičit, úspěch bude hned dvojnásobný. Nejen, že zádové svaly budou posíleny, ale také se při sportování z těla vyplatí stres a mozek nám naopak obalí endorfiny.

Příčiny skryté v orgánech

Ať už jde ale o bolest zad způsobenou čímkoliv, v žádném případě by se neměla podceňovat léčba. Podle výzkumu až 72 % pacientů řeší své problémy analgetiky. Ty sice pomůžou od bolesti, ale nesou s sebou další potíže, které si člověk neuvědomuje. Při častém užívání mohou pacientovi způsobit problémy s ledvinami nebo narušit funkci trávicího traktu. Navíc analgetika nevyléčí příčinu bolesti.

„Jestliže bolest zad nevymizí ani po čtrnácti dnech, je rozhodně nutné navštívit lékaře. Pokud je ale bolest spojená s poruchami citlivosti a schopnostmi pohybovat rukama, nebo nohama, neměl by pacient váhat a k lékaři zamířit včas," upozorňuje doktor Robert Rapčan z EuroPainClinics.

Za bolestí zad se totiž může skrývat i závažnější problém, než jen stres. Nepříjemné pocity mohou být projevem onemocnění některého z orgánů. Nejčastěji se skrze záda projevují problémy s ledvinami, může jít ale i o signál zánětu slinivky břišní, či příznaky pásového oparu. „Spousta lidí podceňuje bolest zad ve spojitosti s nádorem v oblasti páteře. Přitom jde o první důležitou věc, kterou musí lékař vyloučit před tím, než zahájí další diagnózu," varuje Rapčan.

Analgetika nám sice pomůžou od bolesti, ta se ale brzy vrátí.

Proto je nutné při dlouhotrvajících potížích navštívit lékaře, aby odhlalil pravou příčinu. V poslední době se v medicíně hovoří stále více o tzv. intervenční léčbě bolesti zad, která řeší chronické problémy.

Jedná se o drobné miniinvazivní zákroky. Při takových jde o to zasádnout co nejšetrněji do organismu, takový zákrok téměř nebolí a léčba je mnohem rychlejší, než u klasickcýh invazivních operací. Například léčba vyhřezlé ploténky je dlouhodobá záležitost, zatímco v případě intervenční léčby může pacient po zákroku ihned domů.  V současné době metody neinvazivní léčby bolesti zad využívá pouze kliniky EuroPainClinics. Tým lékařů pacienta prohlédne, diagnostikuje příčinu bolesti zad a nařídí nutnou léčbu.