Odřeniny, oděrky a strupy potkají někdy asi úplně každého. Jaká je první pomoc z přírody? Pokud jde o odřeninu, skvělá a běžně dostupná je bylinka jitrocel. "Dá se použít jitrocel s úzkými listy, to je jitrocel kopinatý, aneb jitrocel s kulatými listy, kterému se říká jitrocel větší," říká bylinkářka.
Listy jitrocele jako přírodní náplast
Jitrocelové listy, které obsahují velké množství léčivých a protizánětlivých látek, najdete v přírodě od jara do podzimu. Na odřeninu, škrábanec nebo třeba odřenou patu, je ale nestačí pouze přiložit. Jak postupovat, aby jitrocel opravdu fungoval a jak si z této bylinky udělat účinnou přírodní náplast? Celý postup vám bylinkářka popíše ve videu v úvodu článku.
Čím mazat strupy a drobné ranky
Univerzální rada na strupy, kterou najdete všude, zní: promašťovat, promašťovat. Ale čím? "Skvělou zkušenost mám s měsíčkovou mastičkou, je velmi hojivá a pomáhá při různých kožních potížích, výborná je třeba i mast z řebříčků. Hojivá je taky třezalka ve formě oleje, který se používá i na různé spáleniny, kožní problémy a podobně. A pokud máme třeba doma za oknem rostlinu aloe, tak tam je velmi hojivý takový ten gel. Stačí rozříznout list a gelovitou hmotu aplikovat."
Čím zastavit krvácení
Pokud vám z ranky teče krev, opět můžete vyhledat pomoc v přírodě. Jaká bylinka je nejlepší na zastavení krvácení a dokonce se jí přezdívalo rostlina dřevorubců, protože právě ti ji při zranění používali jako první pomoc? Účinek této rostlinky je podle bylinkářky někdy až překvapivě rychlý!
Tip na přírodní zastavovač krvácení a mnoho dalších rad na vás čeká v úvodním videu.