Nestihli jste si před spaním vyčistit zuby? Dlouhodobé zanedbávání zubní hygieny může vést k hromadění bakterií zubního plaku, které jsou příčinou vzniku zánětu dásní. Ten se projevuje oteklými a zarudlými dásněmi a krvácením při čištění zubů. Přestože jde o poměrně běžný problém, není dobré jeho léčbu podcenit. Rozjetý zánět totiž může přerůst v parodontózu, která v krajních případech dokáže způsobit i vypadávání zubů. Vážným poškozením je také hnisavý zánět, jehož hlavním příznakem je výskyt hnisu při zatlačení na dáseň u krčku.
Osvědčené babské rady
Kromě prevence a důkladné ústní hygieny existují i přírodní způsoby, jak léčbu zánětu podpořit doma. Poklady z naší přírody se zuby léčily již od nepaměti. Bylinky dokážou zklidnit citlivé a podrážděné dásně a tlumit množení bakterií. Pojďme se společně s bylinkáři podívat na několik osvědčených babských rad, které vám vrátí dobrý pocit v ústní dutině.
Pomůže heřmánek, šalvěj nebo řebříček
„Mezi bylinky, které lze použít při zánětu dásní, patří například heřmánek, kdy si nálevem můžeme ústa vyplachovat,“ doporučuje bylinkářka Katka Simbartlová z Doteku bylinek a doplňuje: „Stejným způsobem můžete využít i šalvěj lékařskou, řebříček obecný nebo měsíček. Z těchto bylinek je možné si připravit také olej a používat ho k potírání nebo kartáčkem na zuby namočeným v oleji dásně jemně masírovat. Ústa se potom nevyplachují.“
Hřebíček: Zázrak s nezaměnitelnou vůní
Svými analgetickými a antibakteriálními účinky je známý také hřebíček. „Pomoct může i olej nebo tinktura z hřebíčku, kterou se dásně také potírají,“ potvrzuje bylinkářka Katka Simbartlová. Tento všestranný pomocník obsahuje eugenol, který účinně tlumí bolest a zánět, proto také bývá často složkou zubních past a ústních vod. Je třeba ho používat opatrně a v malém množství, aby se předešlo podráždění.
Bylinkář Petr Bezecný z Centra bylin doporučuje také hřebíčkový plod obsahující hojivé látky, které regenerují poškozené tkáně dásní. Úlevu může poskytnout rovněž azadirachta ve formě tinktury, známá svými protizánětlivými a antibakteriálními vlastnostmi. Petr Bezecný rovněž radí používat xylitol, tedy přírodní sladidlo snižující množství škodlivých bakterií v ústech. Pro účinný boj se zánětem je vhodné zahrnout do péče o zuby také kokosový olej, který je oblíbený díky svým bělicím účinkům.
Jaký vitamin na zdravé dásně?
Prevence je v péči o zuby klíčová. Pečlivá ústní hygiena a pravidelné návštěvy zubního lékaře vám mohou pomoct zabránit vzniku mnoha problémů s dásněmi. Velmi důležité je používání mezizubních kartáčků, které odstraní zbytky jídla z těžko dostupných míst. Rozvoji zánětu můžete předcházet i díky stravě bohaté na vitaminy a minerály – zejména vitamin C podporuje zdraví dásní.