Stará kosmetika může vaši pleť zničit. Takhle zjistíte, že je čas dát jí sbohem | Pro ženy | Blesk.cz

Stará kosmetika může vaši pleť zničit. Takhle zjistíte, že je čas dát jí sbohem

 • ...
  26. března 2019 | 06:00

  Stejně jako si hlídáte spotřební dobu u potravin, kontrolovat ji musíte také u svých oblíbených kosmetických produktů. Pokud to neuděláte, můžete své pleti pěkně zavařit! Jednou za čas proto udělejte inventuru ve svých beauty taštičkách a s některými produkty se raději rozlučte. Víte, jakou mají kosmetické výrobky záruční dobu? Poradíme vám!

  Máme ve zvyku používat hned několik kosmetických výrobků najednou, a proto se často stává, že nám vydrží i několik let, než je všechny vypotřebujeme. A to je právě kámen úrazu! Jednou za čas se prohrabte svými kosmetickými taštičkami a zbavte se produktů, které mají už dávno po záruční době. Novou kosmetiku skladujte na tmavém a suchém místě, a pokud ji otevřete, dodržujte tato pravidla, aby vám vydržela co nejdéle.

 • Při nákupu kontrolujte datum spotřeby

  ...

  Už při samotném nákupu pečlivě kontrolujte datum spotřeby. Na každém produktu by mělo být vždy uvedeno, jak dlouho se smí používat. Většinou se jedná o písmeno M s číslicí, která značí počet měsíců, během kterých můžete produkt bez obav používat. Pokud však během používání změní konzistenci nebo barvu, raději ho vyhoďte.

 • Čisté ruce

  ...

  Před použitím jakékoliv kosmetiky si vždy důkladně umyjte ruce. Jedině tak zabráníte šíření bakterií, které můžou na vaší tváři udělat pěknou paseku. Pozor si dejte hlavně při aplikaci krémů a make-upů, které se většinou nanášejí hlavně prsty. Místo toho zvolte raději speciální štětce na make-up a dřevěné špachtličky určené na nanášení krémů.

 • Kosmetiku nepůjčujte

  ...

  Půjčování kosmetiky je mezi ženami běžným zvykem, a přestože to každá myslíme dobře, můžeme naší pleti spíš uškodit. Přispíváme tak totiž k šíření bakterií a virů a výsledkem pak může být podrážděná pleť nebo akné. Své kosmetické oblíbence proto raději nepůjčujte a nechte si je jen a jen pro sebe.

 • Kdy je na čase se s kosmetikou rozloučit?

  Make-up

  ...

  U make-upu hraje roli jeho balení. Pokud si pořídíte ten v pumpičce, můžete jej používat osmnáct až čtyřiadvacet měsíců. Tato volba je mnohem lepší, protože se díky pumpičce do produktu nedostane vzduch a nezačnou se tvořit žmolky. A navíc do něj nemusíte sahat prsty, a tak se tak rychle nemnoží bakterie. Make-up, do kterého saháte, vyhoďte po roce používání.

 • Pudr

  ...

  Pudry bývají na rozdíl od jiných kosmetických produktů velmi trvanlivé. Nanášet byste je měla hustým kosmetickým štětcem. Dejte si ale pozor, právě ve štětcích se udržuje velké množství bakterií, a proto je alespoň jednou týdně čistěte. Klasický pudr by vám pak měl vydržet až dva roky.

 • Řasenka

  ...

  Řasenku byste měla měnit co nejčastěji, abyste se vyhnula různým zánětům a očním infekcím. Pozor si dejte také na její uzavírání. Uzávěr vždy dostatečně utáhněte, abyste se vyhnula předčasnému vyschnutí. Po třech, nejpozději po šesti měsících řasenku vyhoďte a kupte si novou.

 • Rtěnka

  ...

  Rtěnek má každá z nás hned několik, a proto nám vydrží nejdéle. Také v tomto případě ale platí, že byste je neměla půjčovat kamarádkám a neměla byste si je nanášet, pokud vás trápí opar nebo afty. Pokud dodržíte tato pravidla, vydrží vám až dva roky.

 • Oční stíny a tvářenka

  ...

  Stejně jako v případě pudrů, tak i tady platí, že byste tyto produkty měla nanášet kosmetickými štětci, které budete alespoň jednou týdně prát. Pak můžete oční stíny a tvářenku používat až tři roky. Ovšem pozor, krémové oční stíny vydrží méně.

 • Lak na nehty

  ...

  Laků na nehty máme každá nespočet a většinou je ve své kosmetické taštičce máme i několik let. Jakmile se ale začnou tahat a vytvářet na nehtech nehezky vypadající bublinky, rovnou je vyhoďte. Laky na nehty zrovna nepatří mezi kosmetické produkty, které by zruinovaly vaši peněženku, a tak je můžete častěji obnovovat.

Autor: Aneta Valešová
Diskuse ke článku
.