
Boomer, mileniál, gen Z: Jak se konečně vyznat v generacích (a nezbláznit se z toho)?
Jste Husákovo dítě, mileniál nebo sigma samorost, co nemá rád small talk? Jestli už vám z těch všech písmen, letopočtů a přezdívek hučí v hlavě, ale chtěli byste jim porozumět, pokračujte ve čtení. Žádné složité teorie, ale hezky postaru – podle toho, kdy jste se narodili a co je pro vaši generaci typické.
Generace jsou skupiny lidí, kteří se narodili v podobné době, a odrážejí to, jak je formovala. Technologie, výchova, krize, války, mobilní telefony… Obecně se jedna generace počítá na 20 až 30 let, což je v průměru doba, která uplyne mezi narozením dítěte a okamžikem, kdy začne mít vlastní děti.
Jaká jsem generace?
Co když jste přišli na svět v přelomovém roce? V takovém případě máte výsadu kombinace rysů obou generací. Podle mého názoru samozřejmě záleží na tom, kdy se člověk narodí, ale ještě víc na tom, co s tím udělá. Klidně buďte mileniál, který miluje analogový foťák. Nebo boomer, který má TikTok, či zéčko, co čte noviny. Hlavně ať se sami cítíte dobře.
VIDEO: Prostě fenomén!: Láska, sex a něžnosti
Video se připravuje ...Válečná generace: Pamatujeme si, když bylo hůř.
Od kdy je válečná generace?
Zhruba 1900 až 1927 – někdy se uvádí i užší období narození před rokem 1928, aby se zachytili ti, kdo prožili druhou světovou válku v dospělosti.
Kdo je válečná generace?
Generace, která dospívala nebo byla už dospělá během druhé světové války. Zažili bídu, hlad, okupaci, bomby, ztráty a nesvobodu. Mnozí bojovali, mnozí přežívali. Tahle generace poznala skutečné „mimo komfortní zónu“ – a to bez možnosti si to vypnout.
Válečná generace – charakteristika:
Silná, houževnatá, skromná. Zvykla si nečekat nic zadarmo a vážit si i maličkostí. Zatímco my se hroutíme z nedostatku signálu, oni zažili nedostatek jídla, svobody i bezpečí. Naučili se spoléhat sami na sebe, držet rodinu pohromadě a přežít. Tahle generace málokdy mluvila o traumatech – ale když ano, ostatní ztichli.
Tichá generace: Když bylo potřeba, mlčeli jsme a tvrdě makali. A to pořád platí.
Odkdy je tichá generace?
Narození přibližně mezi roky 1928 a 1945.
Kdo je tichá generace?
Generace, která přežila krizi, válku a všechny těžkosti, které s sebou přinesly. Tihle lidé věděli, že ne vždy je potřeba mluvit – často stačilo jenom dělat, aby věci fungovaly. Růst v době druhé světové války je formoval na tichou, ale velmi odolnou generaci, která neměla čas na velká slova, ale vždy se držela toho, co bylo potřeba.
Tichá generace – charakteristika
Jsou skromní, pracovití a loajální. Vyrůstali v těžkých podmínkách, ale nikdy neztráceli naději. V jejich světě bylo normální mlčet a dělat a to, co pro ně bylo nejdůležitější, zajistit pro rodinu lepší život. Mnozí z nich si prožili kruté časy, ale právě tyhle zkušenosti je vybavily tím, co dnes považujeme za základní hodnoty – pracovitost, trpělivost a ochotu přizpůsobit se okolnostem.
Baby boomers: My jsme budovali svět, ve kterém teď žijete.
Od kdy je generace baby boomers?
Narození přibližně mezi lety 1946 a 1964.
Kdo jsou baby boomers?
Generace, která se narodila po druhé světové válce během tzv. baby boomu – tedy období, kdy se po celém světě masivně rodily děti. Rodiče měli konečně klid, víru v lepší zítřky a chuť i odvahu zakládat rodiny.
Generace baby boomers – charakteristika:
Mají pracovní morálku jako stroj. Celý život makali, často ve stejné firmě od nástupu až po důchod. Vyrůstali ve světě bez internetu, ale zato zažili první černobílou televizi, skupinu Beatles a taky první auta s pásy jen pro řidiče. Mají silný smysl pro povinnost, stabilitu a loajalitu. Dnes jsou to prarodiče, kteří sice občas nechápou cloud, ale přesně vědí, jak chutná nedělní svíčková. Boomers jsou někdy obviňovaní, že zničili planetu a nechápou dnešní svět. Oni by na to nejspíš řekli: „My jsme vám tu planetu aspoň předali celou.“
Kdo je boomer?
Původně lidé narození mezi roky 1946 až 1964. Na internetu se ovšem význam tohoto slova posunul – netýká se už v první řadě věku, ale spíš způsobu myšlení, pro nějž je typické lpění na zastaralých názorech na technologie a trendy a často i neochota učit se novým věcem.
Co znamená Ok boomer?
Tahle fráze se stala mezi mladšími lidmi hitem. Používá se v situaci, kdy starší generace nechápou nové trendy, technologie nebo zvyky mladších, když říkají, že trávit hodiny na mobilu je špatně, nebo zpochybňují smysl TikToku či on-line her apod. Odpověď „Ok boomer“ je sarkastický způsob, jak říct, že toho už bylo dost.
Generace X: Ticho, dělám úkoly, ať to stihnu do přestávky na Beverly Hills 90210.
Od kdy je generace X?
Narození přibližně mezi lety 1965 a 1980.
Kdo je generace X?
To jsou ti, kteří vyrůstali mezi dvěma světy – dětství off-line, dospělost on-line. Zažili rozpad starých jistot (třeba komunismu) a nástup těch nových (třeba Windows 95). Dětství trávili venku, dospívání u kazeťáku a dospělost na Windows XP.
Generace X – charakteristika:
Jsou to praktici, co si pamatují čísla z hlavy, ne z kontaktů. Mívají trochu nedůvěru k autoritám a technologiím, protože už viděli leccos – od revoluce po rozvody. Touží po rovnováze mezi prací a životem, protože přesně vědí, jak to vypadá, když rovnováha chybí. Jsou to ti, kteří se naučili přizpůsobit, ale nikdy se úplně nevzdali své svobody.
Husákovy děti: Fronta na banány byla součástí našeho dětství.
Husákovy děti jsou součástí širší generace X, toto označení se vztahuje k silným populačním ročníkům narozeným v Československu v 70. letech.
Husákovy děti – ročníky narození:
Zhruba 1970 až 1979. Ano, jen pár let, ale co do počtu? Tohle byla vážně dětská lavina. Přeplněné školky, přeplněné třídy, přeplněné pionýrské tábory.
Kdo jsou Husákovy děti?
Děti, které se narodily během řízeného populačního boomu za vlády Gustáva Husáka. Stát nasypal peníze a výhody do mladých rodin, a ejhle – narodilo se rekordní množství dětí. Šlo o plán, ne náhodu. A vyšel.
Husákovy děti – charakteristika:
Pamatují si mléko ve skle, fronty na banány, céčka, Spartakiádu i to, že pohádky běžely jen vpodvečer. Tyto děti dospívaly na přelomu režimů – v dětství komunismus, v pubertě sametová revoluce. Všechno se měnilo rychle a oni s tím musely držet krok.
Mají v sobě praktičnost a přizpůsobivost – jsou zvyklí vystát si, co je potřeba. A taky určitou dávku nostalgie po starých dobrých časech, kdy se neřešily obrazovky, ale jestli bude v sobotu v obchodě rum, nebo ne.
Generace Y (mileniálové): V dětství tamagoči, v dospělosti vyhoření.
Generace Y – roky narození:
Zhruba 1981 až 1996. (Někdy se uvádí 1980 až 1995)
Kdo jsou mileniálové?
To jsou ti, kteří ještě pamatují svět bez internetu, ale zároveň byli prvními, kdo ho začal používat aktivně. Generace, která se naučila psát všemi deseti na ICQ, ale dnes už má karpální tunel z práce na notebooku. Mileniálové jsou děti nadějí: Měli všechno zvládnout, být vzdělaní, jazykově vybavení, ambiciózní… a pak přišel krach trhu, krize, inflace a vysoké nájmy.
Generace Y – charakteristika:
Chytrá, reflexivní, úzkostná. Vyrůstali s pocitem, že když se budou snažit, dosáhnou čehokoli – dnes se spíš snaží udržet si duševní zdraví. Jsou zvyklí na multitasking, ale touží po rovnováze. Jsou první, kteří mluvil o work-life balance – i když často jen ve stories, zatímco stále sedí v open space do devíti.
Mileniálové stárnou? Ano. Mají hypotéky, děti… Nejsou to už ti mladí lidé, jak se o nich ještě před pár lety psalo. Jsou to třicátníci a čtyřicátníci. A chtějí, aby je někdo konečně bral vážně. (Ale ať jim u toho hraje něco z osmdesátek a můžou si k tomu zapálit vonnou svíčku.)
Generace Z: Když to není na TikToku, tak se to nestalo.
Od kdy je generace Z?
Zhruba od roku 1997 do 2012.
Kdo je generace Z?
Zéčka jsou děti digitálního věku. Když jim seberete Wi-Fi, budou to chápat jako osobní útok. Odmalička jsou on-line, často mají víc přátel na internetu než na hřišti. Jsou citlivější na společenské otázky, řeší duševní zdraví, planetu, diverzitu. A když jim práce nevoní, prostě odejdou – žádné tady musím vydržet do důchodu.
Generace Z – charakteristika:
Rychlí, kreativní, neklidní. Mají bystrý čich na pokrytectví a korporátní „bullshit“. Chtějí práci, kerá jim dává smysl. Zvládnou pět věcí najednou a ještě vám u toho stihnou natočit virální video. Jsou nároční – hlavně na ostatní, ale i sami na sebe.
Kdy končí generace Z?
Zhruba kolem roku 2012 – dál už jedeme na alfa vlně.
Generace alfa: Rychlý internet? Pro nás normálka. A k tomu máme i aplikaci na zuby.
Od kdy je generace alfa?
Narození od roku 2012 do současnosti.
Kdo je generace alfa?
Generace, která už přišla na svět s tabletem v ruce. Alfíci umějí ovládat technologii dřív, než se naučí psát, a místo běhání po hřišti trénují svou kariéru na YouTube. Ti malí géniové, co už ve školkách umějí kódovat a vytvářet vlastní AR aplikace. Na rozdíl od nás vědí, jak na všechny ty technologie, a vlastně si s nimi hrají jako s kostkami. Nebojí se robotů, umělé inteligence a jejich oblíbený herní svět je plný digitálních postaviček a pixelů.
Generace alfa – charakteristika:
Generace zrozená pro digitální svět, pro něž je technologie prostě přirozená – jako dýchání. Jejich svět je napojený na Wi-Fi, takže kdekoli a kdykoli budou mít co hledat, sdílet a tvořit. Jsou vzdělaní, kreativní, a technologie pro ně nejsou jen nástrojem, ale součástí jejich každodenního života. A že mají před sebou úkoly? Jak říkají: „Proč to neudělat pomocí AI?“
Kdy končí generace alfa?
Alfíci stále přicházejí na svět. Jejich generace se bude formovat až do roku 2025 a po nich přijde na řadu generace Beta.
Co byste ještě měli znát: Generace sněhových vloček a sigma
Snowflake: Generace sněhových vloček
Tenhle pojem nemá s oficiálními generacemi nic společného, ale uchytil se. Říká se tak lidem (většinou mladým), kteří jsou údajně příliš křehcí, přecitlivělí a vyžadují neustálé potvrzování své jedinečnosti. Ale pozor – snowflake se často používá jako výmluva pro ignorování empatie. Ne každý, kdo si řekne o respekt, je sněhová vločka.
Sigma generace
Novinka ze sociálních sítí: sigma osobnost je samostatná, neřídí se stádem a jde si po svém. Někdy až moc. Ale nemíchejme to s generacemi podle narození – sigma je spíš styl života než ročník.