Středa 18. prosince 2024
Svátek slaví Miloslav, zítra Ester
Oblačno 7°C

Co to znamená, když vaše děti či vnoučata říkají: LOL, WTF, OMG a další zkratky?

  • 6. srpna 2024 | 06:00

    V dnešní moderní a zrychlené době musí být člověk neustále v pozoru, aby stíhal a nestal se z něho tak trochu out rodič. Pokud porozumíte jazyku dnešních teenagerů, můžete si být jistí, že stoupnete v jejich očích a už zkrátka nebudete ten nudný otec, matka nebo stárnoucí babička a dědeček, kteří nerozumí zkratkám WTF, BTW, LOL nebo ASMR.

    Už jste se setkali se situací, kdy po vás vaše děti chtěly něco ASAP a vy jste absolutně nevěděli, co po vás chtějí, a tak následovalo přetočení očí v sloup a zklamané povzdychnutí? Jestli k tomu všemu vaše děti ještě přidaly zkratky OMG nebo WTF a vy jste opět netušili, která bije, pak je nejvyšší čas přijít těmto zkratkám na kloub! Co tedy jednotlivé zkratky znamenají?

  • Prostě překvapení

    WTF. Tato zkratka, v anglickém znění "What The Fuck", nemá v překladu moc lichotivý název, ale pokud ji nebudeme překládat doslovně, znamená to něco jako "o co tady jde" nebo "co to má znamenat". Bývá výrazem překvapení, ale většinou v negativním slova smyslu.

    VIDEO: O krizi ve vztahu hovoří šéfredaktorka časopisu Moje psychologie Brigita Zemen s terapeutkou Eliškou Remešovou.

    Video se připravuje ...
    Ve vztahu se občas hádáme všichni. Řada párových terapeutů dokonce říká, že zpozorní vždy, když se od svých klientů dozvědí, že se doma nehádají nikdy. Mohou ale partnerské hádky značit vztahovou krizi? A jak ji řešit, abychom z ní vyšli silnější? O krizi ve vztahu hovoří šéfredaktorka časopisu Moje psychologie Brigita Zemen s terapeutkou Eliškou Remešovou. • VIDEO: .

  • Smíchy se válím po podlaze

    LOL. V angličtině tato zkratka znamená "Lot Of Laugh" a používá se v případě, že vás něco nebo někdo pobaví. Většinou se používá v psané podobě. Tuhle zkratku lze ještě vystupňovat a použít ROFL, což znamená  "Rolling on the floor laughing" tedy smíchy se válím po podlaze.

    Mimochodem, tyhle zkratky dělají dospělým problémy i tehdy, když je angličtina jejich rodným jazykem. Internetovou legendou je například žena, která psala soustrastné SMS lidem, kterým někdo zemřel a vždycky je zakončila právě zkratkou LOL. Myslela si totiž, že to znamená "Lots of Love" neboli spoustu lásky. 

  • Spěchá to!

    ASAP. A máme tady již zmiňovanou zkratku ASAP. Pokud vaše dítě tuto zkratku použije, pak po vás nejspíš něco chce a znamená to, že to máte udělat co nejdřív. "As Soon As Possible", jak zní její překlad, znamená "hned, jak to bude možné".¨

  • Oh, můj bože!

    OMG. Tato zkratka má většinou sarkastický podtón, takže pokud ji vaše dítě vypustí z pusy, rozhodně nemějte pocit, že jste v jeho očích zaváleli. OMG, neboli "Oh My God", zkrátka znamená "ó můj bože". Případně OMFG neboli Oh My Fucking God. 

  • Mimochodem, to znáte, ne?

    BTW. Pokud na vás vaše dítě vyrukuje s touto zkratkou, nejedná se o nic šíleného. Tato zkratka "By The Way" znamená "mimochodem". V Česku se celkem běžně můžete setkat i s její českou verzí MMCH. 

  • A na tohle bacha

    TLDR. Kdybyste se náhodou rozhodli vnoučatům nebo dětem sepsat dlouhý mail s nějakými těmi životními moudry a ona vám odpověděla s použitím zkratky TLDR, namáhali jste se marně. Protože tohle znamená "Too Long Didn't Read" neboli "příliš dlouhé, nečetl jsem." Takže bacha na to. 

  • Mami, tati, jste trapní

    CRINGE. Tohle slovo vyjadřuje pocit studu za ostatní. Nejčastěji tento výraz uslyšíte, pokud se snažíte působit v pohodě a používáte například slovník mladých. Vy si možná budete myslet, že jsou cool rodiče, vaše děti vás budou považovat za trapné a prostě tak trochu cringe.

  • Seš frajer!

    FLEXIT. Jedná se o výraz, který pochází z anglického slova "Flex". Flexit se často překládá jako "chlubit se" nebo "předvádět se". Flexit tak můžete například drahým oblečením nebo rychlým autem, ale také dovednostmi, úspěchy nebo vzhledem. 

  • Balzám pro uši

    ASMR. Jedná se o zkratku pro Autonomous Sensory Meridian Response. Označuje fyziologickou reakci na nejrůznější podněty. Většinou se jedná o příjemné brnění kůže nebo chvění, které prostupuje celým tělem a vzniká jako reakce na určité podněty nebo stimuly. Většinou se jedná o šeptání, poklepávání prsty, pohyby rukou nebo rozbalování předmětů.

  • O nic nemůžeme přijít

    FOMO. Tato zkratka "Fear of Missing Out" můžeme přeložit jako strach, že něco promeškáme. Popisuje úzkost nebo strach, že člověk přijde o nějakou zajímavou událost nebo zážitek. FOMO je často spojováno s používáním sociálních médií, kde lidé vidí, co dělají jejich přátelé a známí, a mají pocit, že by měli být součástí těchto aktivit.

  • A to ještě není všechno

    Existuje spousta dalších zkratek, na které můžete narazit a marně přemýšlet, co vlastně znamenají. Tady máte výběr několik dalších: FYI  - for your information neboli "pro vaši informaci", PPL - people nebo lidé, BFF - best friend forever neboli navždy nejlepší přátelé, případně IMHO neboli In My Homble Opinion čili podle mého skromného názoru. Ale třeba také CS což je zkratka ze slova čus a s angličtinou nemá nic společného. 

    Proniknout do světa dospívajících teenagerů není vždy jednoduché a rozhodně nastanou situace, kdy s nimi zkrátka nenajdete společnou řeč. Díky našemu rychlokurzu ale budete alespoň trošku v obraze, a pokud při nahlédnutí do žákovské knížky použijete zkratku OMG, rozhodně v očích svého dítěte stoupnete!

Autor: Aneta Valešová
Diskuse ke článku
.