Podle bylinkářky je kopřiva - spolu s pampeliškou a bršlicí - jednou ze tří královen českých bylinek. "Má skvělý vliv na náš metabolismus, krvetvorbu, doplňuje v našem těle zásobu vitaminů a minerálů, má vliv na ledviny, játra... Zároveň je to ale rostlina, kterou můžeme až i nadužívat a potom našemu zdraví neprospívá." U kopřivy platí rčení "dobrého pomálu". Udělejte si z ní několikatýdenní jarní očistnou kúru a po zbytek roku ji využívejte v kuchyni. Pro zpestření jídelníčku můžete kopřivu přidávat například do polévek. A tady přicházejí na řadu právě kopřivová semínka, česká superpotravina doslova nabitá antioxidanty, vitamíny a minerály.
Kdy je sezona kopřivových semínek
Ideální dobou ke sběru kopřivových semínek je většinou konec léta a začátek podzimu, i když i tady záleží na konkrétní sezoně a lokalitě. Jak je zpracovat? "Většinou celé hrozinky usuším, potom je odrolím ze stopiček a uchovávám ve skleničce," říká bylinkářka Radka Svatošová, která celý postup sběru i sušení popsala ve videu v úvodu článku krok za krokem.
Recepty plné vitamínů
Usušená semínka pak můžete přidat do müsli, smoothie nebo už zmíněných polévek. "Klidně si je můžeme nasypat třeba i na chleba s nějakou pomazánkou, protože vůbec nemají špatnou chuť," říká bylinkářka. Stejně tak se dají smíchat s medem. "Je dobré je předem podrtit nebo rozmixovat, aby nám zažívacím traktem neprošla celá."
Správný sběr: Nespálíme se?
Okolo kopřivových semínek mají lidé spoustu otázek. Třeba: Rostou na samčí nebo samičí rostlině a podle čeho je vlastně poznáme? Jak zjistíme, že jsou semínka připravená ke sběru? Můžeme je ochutnat rovnou v přírodě, nespálíme se? A jak připravit oblíbená kopřivová semínka v medu, která jsou skvělým afrodiziakem?
Vše důležité o kopřivových semínkách se dozvíte ve videu v úvodu článku.