Příznivci vitariánství, neboli raw stravy, konzumují hlavně potraviny, které jsou rostlinného původu a které nejsou upravené teplotou vyšší než dvaačtyřicet stupňů Celsia. Syrová strava může přinést spoustu výhod, třeba tu, že při ní nejspíš dost zhubnete a udržíte si váhu na optimální úrovni. Více se dozvíte v knize Jitky Adamové Raw pro zdraví a krásu, kterou vydalo nakladatelství SmartPress.
Pokud už delší dobu přemýšlíte o nějaké zásadní změně ve stravování nebo bude jedním z vašich novoročních předsevzetí zhubnout, a koketujete s myšlenkou právě raw stravy, bude dobré se o ní hodně dozvědět. Autorka Jitka Adamová tu svou cestu k živé stravě našla a nemůže si ji vynachválit. V knize, kterou vydal SmartPress, najdete pozitiva téhle stravy, tipy, co jíst a naopak co raději nejíst, jaké druhy ovoce jsou vhodné a jak vykouzlit i ze zeleniny zábavnou záležitost.
Ona sama tvrdí, že živá strava dodá tělu dostatek energie, že není potřeba ji přisolovat a že díky ní získáte nové pocity z jídla i vlastního těla. Pravděpodobně i zhubnete a získanou váhu si pak udržíte na optimální úrovni. Ušetříte taky čas a energii, kterou byste museli investovat do vaření. Odpůrci raw stravy tvrdí, že díky tomu, že se potraviny například nepasterizují, hrozí riziko bakteriální infekce.
Výživová terapeutka Lada Nosková zase varuje před jednostranností jídelníčku. Podle ní tělu chybí široké spektrum všech mikroživin, a především plnohodnotných bílkovin, vápníku a vitaminu B12. Pravdou je, že v raw stavě jsou skutečně zdroje B12 omezené a je potřeba volit vhodné potravinové doplňky nebo zvýšit konzumaci potravin, které béčko obsahují, jako je brokolice, mák, kvašená zelenina, mořské řasy či divoce rostoucí byliny.
V knize vás ovšem autorka Jitka Adamová přesvědčí o tom, že i veganská strava může být plnohodnotná, jen je nutné hlídat si všechny živiny. Pokud jde o bílkoviny, ty najde vitarián nejen v menším množství v ovoci a zelenině, ale především v luštěninách a oříšcích. Luštěniny se dají naklíčit a pak konzumovat. „Ve skutečnosti nepotřebujeme zdaleka tolik bílkovin, kolik jíme běžně. A už vůbec ne tolik, kolik doporučují vysokoproteinové diety. Při nich sice zhubnete, ale přemíra masa a mléčných výrobků zatíží ledviny,“ říká Jitka Adamová.
Jídelníček na zkušební týden (všechny recepty najdete v knize)
První den
Snídaně: Ovocný salát s mákem
Oběd: Jemná celerová polévka, raw hamburger s hranolky
Večeře: Marinovaná červená řepa s polníčkem
Druhý den
Snídaně: Ovocný krém s chia semínky
Oběd: Brokolicová polévka, plněné žampiony
Večeře: Pizza
Třetí den
Snídaně: Barevný ovocný salát
Oběd: Česneková polévka s mandlovým mlékem, brokolicové krokety
Večeře: Raw waldorfský salát
Čtvrtý den
Snídaně: Ovocný krém
Oběd: Kulajda s houbičkami Shiitake, vánoční salát
Večeře: Raw hamburger
Pátý den
Snídaně: Banánové lodičky
Oběd: Karotková polévka, květákový kuskus
Večeře: Hruškový salát
Šestý den
Snídaně: Pohanková kaše s ovocem a oříšky
Oběd: Kari polévka s piniovými oříšky, cuketové špagety
Večeře: Barevný vitaminový salát
Sedmý den
Snídaně: Vločková kaše s jablky, rozinkami a goji
Oběd: Mrkvové suši
Večeře: Rolky s tahini omáčkou