Čtvrtek 28. leden 2021
Svátek slaví Otýlie, zítra Zdislava
Oblačno, sněžení 1°C

Trápí vás zahlenění? Víme, jak se tohoto problému zbavit

3. prosince 2020 | 06:00

Mít hlen v nose, krku a průduškách není nic příjemného. Někdy se může stát, že dokonce nebudete schopni ani mluvit. Hromadění hlenu může být způsobeno řadou onemocnění, mezi ta nejčastější patří zejména nachlazení a chřipka. Víme, jak se zahlenění rychle zbavit!

Určitě se shodneme na tom, že mít zahleněný krk nebo průdušky není nic příjemného. Hromadění hlenu může být způsobeno nachlazením a chřipkou. Máme pro vás tipy, díky kterým se tohoto nepříjemného problému snadno zbavíte.  

Zvlhčovač vzduchu

Vlhkost pomáhá uvolnit hlen a vy ho pak můžete snadněji vykašlat. Tento způsob sice nepomáhá každému, ale pokud máte se zahleněním problémy už delší dobu, měli byste zvlhčovač vyzkoušet.

Inhalace

Jedním z nejlepších způsobů, jak se zbavit hlenu, je inhalování obyčejné páry. Stačí vám velký hrnec s vroucí vodou, kterou necháte trochu vychladnout. Dáte si přes hlavu ručník a hluboce a pomalu budete páru nosem a ústy inhalovat. Horká pára pomáhá otevřít dýchací cesty.

Pitný režim

Hlenu se nezbavíte, pokud nebudete dostatečně pít. Ideální je horký čaj, velmi účinný je ale i silný kuřecí vývar, do kterého můžete navíc vymačkat citron. Naopak nepijte alkoholické nápoje a kávu stejně jako limonády obsahující kofein – ty vás totiž mohou dehydratovat.

Med

Dalším přírodním prostředkem pro odstranění hlenu je med přidaný do teplé vody s citronem. Vědci zjistili, že je dokonce účinnější než dextromethorpan, tedy látka tlumící suchý a dráždivý kašel, kterou běžně najdeme v lécích proti kašli. Med je účinný hlavně pro zlepšení spánku u dětí s infekcemi horních dýchacích cest.

Další účinné tipy, jak se zbavit zahlenění, najdete na webu Mojezdravi.cz

Autor: Marie Bezděková