Čtvrtek 24. září 2020
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno, déšť 22°C

Letní mýty o opalování: Také jim věříte? Ohrožujete své zdraví!

15. července 2019 | 06:00

Než vyrazíte v létě ven, obvykle se namažete přípravkem s nějakým ochranným faktorem. A pak doufáte, že vaše kůže prudké sluneční paprsky prostě nějak zvládne. Zeptali jsme se Ivy Obstové, korektivní dermatoložky z pražské Medicom Clinic, co děláme špatně a jak to napravit. Tady jsou nejčastější mýty. 

Myslíte si, že o ochraně před sluncem už víte všechno? Opravdu? I o záchraně pěšinky ve vlasech, nebo o tvorbě vitaminu D? Mýtů tady panuje stále dost. 

Kůže hlavy se nespálí, chrání ji vlasy


...

Bohužel se zapomíná na odhalené ušní boltce, které dostávají přímý sluneční zásah. Je proto nutné je chránit. Ideální je opakovaně nanášený ochranný krém s nejvyšším faktorem nebo nošení pokrývky hlavy s lemem alespoň 7 cm. Ta je důležitá i pro ochranu často opomíjené pěšinky nebo temene hlavy s řídnoucími vlasy.

Na celý den stačí, když se ráno namažu přípravkem s SPF 30

...

SPF faktor říká, kolikrát déle můžeme být na sluníčku bez rizika spálení kůže, než kdybychom žádný ochranný přípravek nepoužili. Když člověka s nejběžnějším fototypem III ochrání jeho vlastní kožní mechanismy 15 až 20 minut, s krémem SPF 30 je to 30krát déle. To ale platí v laboratoři. My musíme vzít do úvahy potivost kůže, otření krému oděvem. Takže každopádně je nutné nanášet ochranné krémy každé 2 až 4 hodiny, podle našich aktivit.

Betakaroten mne ochrání před sluncem.

...

Samotný betakaroten zaručuje jen nízkou úroveň ochrany před nežádoucími účinky záření, ale určitě přispěje ke zmenšení rizika spálení kůže. 

Další mýty a důležité informace o ochraně před slunečním zářením se dozvíte v červencovém čísle Blesk zdraví, které sežene na stáncích nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat ZDE >>>

Blesk zdraví

Autor: lac