Sobota 10. června 2023
Svátek slaví Gita, zítra Bruno
Oblačno, bouřka 23°C

Trápí vás zápach z úst? Zbavte se ho jednou provždy!

 • 2. července 2019 | 06:00

  Zápach z úst není nic příjemného a dotyčný o problému často ani neví. Může být způsobován zkaženým zubem, dietní chybou nebo metabolickou poruchou. Co dělat, abyste se zápachu zbavili jednou provždy, a vyhnuli se tak trapným situacím?

 • Základem je správné čištění

  Autor: Shutterstock.com

  Bez správného čištění nemůžete očekávat, že budete mít krásné a zdravé zuby. Ústa obsahují miliony bakterií, a proto je důležité se o zuby správně starat. Zubní kaz totiž může být jedním z důvodů, proč vás trápí zápach z úst. Zuby si proto čistěte nejméně dvakrát denně a alespoň jednou denně použijte zubní nit nebo mezizubní kartáček. Ten vám pomůže odstranit zbytky jídla mezi zuby a z dásní a je důležitou prevencí před paradontózou, která je ještě častěji než kaz příčinou nepříjemného dechu. "Pro začátečníky nebo děti je skvělou pomůckou pogumované párátko, které funguje na stejném principu jako mezizubní kartáček: stačí ho zastrčit mezi zuby a jednoduše vytáhnout. Je přitom určeno na více použití," říká dentální hygienistka Tereza Pěnkavová.

 • Nezapomínejte na jazyk

  Autor: istock.com

  Možná jste o tom nevěděli, ale stejně jako potřebují péči vaše zuby, tak také jazyk. Ten je totiž hlavní živnou půdou škodlivých bakterií a zároveň je pokryt páchnoucími odumřelými buňkami a zbytky jídla. Jazyk si můžete čistit klasickým kartáčkem na zuby nebo speciální škrabkou na jazyk.

 • Zaměřte se na to, co jíte

  Autor: istock.com

  Strava výrazně ovlivňuje váš dech. Kromě toho, že zápach z úst často způsobuje česnek nebo cibule, může jej způsobovat také maso. V okolí dásní a mezi zuby i po vypláchnutí úst totiž zůstávají zahnívající částečky, které zápach způsobují. Důvodem ale mohou být také diety, které jsou založeny na vysokém příjmu bílkovin.

 • Nezapomeňte pít

  Autor: istock.com

  Pitím dostatečného množství tekutin, ideálně neperlivé vody, si zajistíte svěží dech. Po každém jídle byste si zároveň měli vyplachovat ústa vodou, která vyrovná vaše pH v ústech. Vyhýbejte se konzumaci sladkých limonád, kávy nebo alkoholu. 

 • Zkuste kardamom

  Autor: istock.com

  O tomto sladkém exotickém koření, které se nejčastěji objevuje v indické kuchyni, je známo, že má antibakteriální vlastnosti a léta se používalo jako přírodní osvěžovač dechu. Kardamomová rostlina obsahuje silná antiseptika, která zabíjejí bakterie. Zkusit můžete také mátu, skořici, koriandr nebo petrželovou nať. 

 • Přestaňte kouřit

  Autor: istock.com

  Pokud patříte k silným kuřákům, nemůžete se divit, že váš dech není svěží. Cigarety vypouštějí směs chemikálií do vašich úst. Většina kuřáků má nahromaděný zubní plak, který je ideálním místem pro šíření bakterií. Pokud to jen trochu jde, kouření omezte nebo přestaňte úplně.

Autor: Aneta Valešová
Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...