Neděle 22. prosince 2024
Svátek slaví Šimon, zítra Vlasta
Oblačno 4°C

Zbavte se mykózy jednou provždy! Co opravdu pomáhá?

Jak mít krásné a zdravé ruce i v zimě?
16. května 2019 | 06:00

Objevila se na vaší pleti nevzhledná začervenalá místa s olupujícími se šupinkami, která občas svědí? Mohlo by jít o mykózu, kožní infekci, kterou nejčastěji vyvolávají kvasinkové houby rodu Candida. K dalšímu původci patří dermatofyty.

"Dermatofytická infekce může postihnout kůži ovlasené části hlavy nebo pod vousy, plosky nohou, meziprstí nohou, ruce, třísla a přilehlé části stehen, hýždě, ale také kůži obličeje, trupu a končetin. Kožní kandidóza postihuje nejčastěji kožní záhyby, tedy místa vlhkého zapaření. Velmi často vidíme kvasinkovou infekci kůže v meziprstích dolních končetin, v tříslech, v intergluteální rýze, na kůži genitálu. Mohou být postiženy i nehtové valy,“ podotýká MUDr. Helena Jančová z Dermatologické ordinace Polikliniky profesora Řeháka v Praze 5.

Problematická kvasinka

Kandidóza, neboli kvasinková infekce, bývá dobře léčitelná, problém ale je, že onemocnění se může častěji vracet, a tak bývá léčba často zdlouhavá. "Postihuje většinou pacienty, kteří mají k těmto infekcím určitou predispozici. K léčbě se v první řadě používají lokální polyenová nebo imidazolová antimykotika ve formě léčebných krémů, mastí, gelů, roztoků a šamponů. Pokud místní (lokální) léčba nestačí, pak je nutno předepsat celkovou antimykotickou (systémovou) léčbu v tabletách. Úspěšnost této léčby je velmi dobrá,“ říká dermatoložka.

„Kožní mykózy se vyskytují jak u žen, tak u mužů, a to víceméně stejně. Muže daleko častěji postihuje infekce v oblasti třísel a přilehlých částí stehen. U žen bývá častěji pod prsy, zejména pokud jsou objemnější,“ dodává lékařka.

Kde se nakazíte?

Chytit kvasinkovou infekci je poměrně snadné. Nakazit se můžeme od nemocného člověka (dotykem, skrze sdílený ručník nebo oblečení apod.). Náchylnější k infekci jsou jedinci s oslabenou imunitou, lidé interně nemocní, např. s cukrovkou, i pacienti s některými chorobami kůže, kupříkladu atopici. Dále nedonošené děti, novorozenci, senioři, pacienti užívající některé léky, třeba antibiotika, kortikoidy nebo cytostatika.

Důležitá jsou hygienická a preventivní opatření. Patří mezi ně důkladné vysušení kožních záhybů a dalších často napadaných míst po umytí, nošení volného oblečení a ponožek z přírodního materiálu či používání antimykotických zásypů.

Jak je to s mykózou u dětí, se dozvíte na webu Mojezdravi.cz

Autor: Helena Míková
Video se připravuje ...