Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C

Pozor na manipulátory! To, co ze začátku vypadá jako láska, se rychle změní v teror

...
9. května 2019 | 06:00

Za psychické týrání se považuje jednání, kdy někdo využívá své síly, aby druhého donutil jednat podle svých představ, aby ho ponížil nebo zranil. Takové chování většinou přichází postupně, a když člověk zjistí, že žije v nerovném vztahu, je velmi těžké s tím začít něco dělat. Jak poznáte, že jste se obětí manipulátora stali zrovna vy?

Snad nejsložitější věc na psychickém týrání je jeho plíživost a zákeřnost. Týraní lidé si často vůbec neuvědomí, že je jimi manipulováno. Dojde jim to až poté, co začnou žít úplně nový život. „Tyran se stane středobodem vašeho života a vy sami se v něm začnete rozpouštět,“ říká psycholožka Gail Saltz. „Když jste se ztratili sami sobě, těžko se budete dostávat ven. Ve zdravém vztahu vás partner nikdy nenutí, aby byl u vás pořád na prvním místě,“ dodává.

Signály, že byste tak mohli dopadnout, lze rozpoznat ale i dřív, než začne být pozdě. Jak poznat, že druhý má sklony vámi manipulovat?

Musí vědět, kde jste

„Psychické týrání může mít podobu obsedantního sledování,“ říká Lori Ann Post, profesorka na Lékařské fakultě Northwestern University. Na začátku vztahu to můžete brát jako milou pozornost a péči o vás. Zjevuje se váš partner nečekaně ve vaší práci, protože vás chce vzít na oběd? Vyptává se, co jste dělali, kde jste byli a s kým? Možná vás to zprvu neobtěžuje, toto chování mívá ale svůj vývoj a může vést až k nenápadné instalaci sledovací aplikace do vašeho mobilu nebo k omezování vašich aktivit mimo domov.

Musíte být k dispozici

Vyvádí, pokud se vám nemůže dovolat? Pak má pocit, že mu musíte být stále k dispozici. To není zrovna partnerský přístup. "Partner vám může postupně omezit nebo zpřetrhat kontakty s přáteli nebo rodinou. Důvodem je, že žárlí a chce, abyste svůj volný čas věnovala jen jemu,“ dodává Ann Post.

Jste nemožná!

Řadu lidí napadne, jak tohle může oběť snášet? Vždyť je to tak okaté! Jenže manipulátoři umějí dokonale snížit sebevědomí svého protějšku. Pokud někdo totiž několikrát denně poukazuje na vaše nedokonalosti, nejčastěji na vzhled a chování, je jednoduché takovému dojmu podlehnout.

A pokud oběti někdy přijde, že je to přehnané, partner to často pozná a v mžiku otočí. Umí stejně dobře zavalit druhého chválou, omluvou a dojemnými prohlášeními. Nešetří větami jako: „Nechtěl jsem to takhle říct.“ „Vždyť víš, že bez tebe nemůžu žít.“ „Už se to nebude opakovat.“

Další signály, které prozradí, že jste se stali obětí manipulátora, najdete na webu Mojezdravi.cz

Autor: Pavla Skurovcová
Video se připravuje ...