Pátek 18. září 2020
Svátek slaví Kryštof, zítra Zita
Jasno 18°C

Kruhy pod očima? Může za ně i štítná žláza a zhoršují se při menstruaci!

 • Ne vždy může za oteklé oči a kruhy pod nimi pouze genetika.
  4. listopadu 2016 | 06:00

  Věčný problém, ty kruhy pod očima! Ať děláme, co děláme, nemůžeme se jich zbavit, a to i se sebedražší kosmetikou. Jenže někdy musíme hledat problém někde trochu jinde než v nedokonalostech pleti a obličeje. Co všechno může ovlivňovat kruhy pod očima a jejich výraznost? 

 • Špatný spánek

  Nemůžete spát? Zkuste třeba vzpomínat na krásná místa, kde jste šťastná.
  Kolik hodin jste včera spala? Moc to nebylo, že? Pak se není čemu divit, že se vám pod očima v dopoledních hodinách houpají pořádné pytle. A když k tomu přidáte stres, který nezřídkakdy za nedostatek spánku může, malér je na světě. Na vině je kortizol, který se uvolňuje z nadledvinek, a to mění rovnováhu soli v těle. Člověk tak zadržuje více vody, což se projevuje i kruhy pod očima. 
 • Máte alergii

  Máte doma krb? I ten může být původcem vašich alergických reakcí.
  Alergie vás nemusí trápit pouze na jaře, kdy všechno začíná kvést. Během celého roku na nás všude číhají alergeny. Ty v těle vzbuzují reakci, při které se vyplavují histaminy, které zase napomáhají zadržování vody v těle, obzvláště v oblasti očí. Stačí ale pár dobrých antihistaminik a kruhů a otoků se zbavíte. 
 • Máte PMS

  Po vysazení antikoncepce se vám může zhoršit PMS.
  Celé PMS je neštěstí. Kromě toho, že se musíme vyrovnat s našimi výkyvy nálad, nezvladatelnými chutěmi a zvláštní srážlivostí oblečení, tak k tomu všemu bychom si nejraději narazily na hlavu pytel. Zadržování vody v těle se totiž projeví i na vašich očích, které budou na chvíli zatíženy kruhy. 
 • Příliš mnoho slz

  ...
  Je skoro zbytečné o tom mluvit, ale i pláč a slzy mohou za kruhy pod očima. Slzné žlázy vyplavují tekutinu z očí ven, a i když máme pocit, že jsme vybrečely celé moře, voda v nich zůstává. A to je právě ten důvod, proč máme pak opuchlé oči – žlázy se potřebují opět srovnat a vrátit do normálu. 
 • Bujaré oslavy

  Nejdietnějším pitím je suché bílé víno. Pozor ale na míchané koktejly, mohou mít stejnou energetickou hodnotu jako čokoládová tyčinka.
  Alkoholika často poznáte na první pohled. Bývá oteklý, zarudlý v obličeji. Jenže nemusíte mít ani dlouhodobé problémy s alkoholem, stačí, abyste si dala pár skleniček, a je vymalováno. Alkohol dehydratuje, a tak tělo začne – "pro sichr" – zadržovat vodu. I v obličeji. Tak proto ty kruhy. 
 • Příliš slaná jídla

  Sůl
  Důvodů zadržování vody v těle je ale více než pouhé pití alkoholu. Kromě toho, že celkově pijete málo tekutin, podepsat se na celkovém stavu může i příliš mnoho soli v potravě. Sůl totiž dehydratuje. A tělo potřebuje vodu. Ve chvílích jejího nedostatku si tak tvoří zásoby tím, že ji zadržuje. Což se projevuje otoky, i těmi pod očima.
  Zadržujete v těle vodu, nebo jsou to tuky? Víme, jak to poznat! • VIDEO: Adam Balažovič
 • Problém se štítnou žlázou

  Problém se štítnou žlázou se týká hlavně žen.
  Se spoustou problémů se můžete sama vyrovnat, jenže oteklé oči a kruhy občas mohou být příznakem některé nemoci. Třeba zvýšené funkce štítné žlázy. U některých lidí se totiž zhustí tuk kolem očí, což se pak projeví jako pořádné pytle pod očima. Jestliže tedy dostatečně spíte, jíte zdravě bez soli a nemáte za sebou ani pořádný večírek, je nasnadě se zamyslet nad tím, jestli by nemohl být problém i vážnější. 
 • Může jít i o další nemoci

  Srdce
  Oteklé oči přitom značí mnohem více zdravotních potíží. Zbystřit bychom měly ve chvílích, kdy trvají delší dobu a neustupují ani poté, co jste vyzkoušely nejrůznější prostředky a utužily svůj zdravý životní styl. V důsledku totiž může jít i o onemocnění ledvin, srdce nebo jater. V takovou chvíli se ale přidávají i další příznaky, často také otoky i na jiných částech těla. 

Diskuse ke článku
.