Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť 7°C

Kde se usazuje stres? Dejte si pozor na ty orgány, které trpí nejvíce!

 • Trápí vás neustále nemoci? Možná byste měli uzdravit nejprve svoji duši.
  4. září 2016 | 06:00

  Už Platon říkával: „Chceš-li zahojit tělo, musíš předně zahojit duši.“ Stres, smutek či nervozita totiž mohou přivodit prakticky kteroukoliv nemoc. Od srdečního selhání po žaludeční vředy. Na co si dávat pozor nejvíc? 

 • Játra

  Hormonální antikoncepce depresi nezpůsobuje. Naopak.
  Autor: Shutterstock.com
  Jsou centrem psychické látkové přeměny. Často onemocní vlivem nezřízenosti – příliš mnoho jídla, pití, sexu, přehnaná rozpínavost, ale problémy s játry souvisí i s problémy s vlastním sebehodnocením.
 • Močový měchýř

  Přepracovanost se brzy projeví
  Autor: SHUTTERSTOCK.COM
  Má vylučovací funkci. A to nejen doslova. Při poruchách močového měchýře se člověk nemůže zbavit minulého a ocitá se „pod tlakem“. Takže pokud vás často trápí problémy s tímto orgánem spojené, možná byste se měli zamyslet nad tím, jestli není třeba někde trochu upustit páru. 
 • Ledviny

  ...
  Autor: Shutterstock.com
  Problémy s ledvinami ukazují na mezilidské problémy, partnerské problémy, nějaký citový konflikt nebo kolizi s ideálem. Je třeba vyčistit své myšlenkové vzorce, zbavit se strachu a přijmout, co se děje. Praxe ukazuje, že s ledvinami má také problémy ten, kdo podvádí.
 • Srdce

  ...
  Autor: Shutterstock.com
  Člověk má dvě centra: mozek a srdce, tedy rozum a cit. Co vyvede srdce z rytmu, je vždy emoce. Nemocné srdce mají lidé, kteří nenaslouchají svému citu, ale jen rozumu a hodně přeceňují své ego.
 • Tenké střevo

  ...
  Autor: Shutterstock.com
  Analyzuje a zpracovává hmotné jevy (potravu). Člověk s nemocným tenkým střevem příliš analyzuje, nadměrně lpí na detailech, kritizuje a je dost malicherný. Projevují se zde také existenční obavy.
 • Tlusté střevo

  Dříve, než sáhnete po lécích, zkuste přírodní medicínu.
  Autor: Shutterstock.com
  Tlusté střevo souvisí s podvědomím. Se strachem, že se obsah našeho podvědomí může dostat na denní světlo. Člověk má problémy s vyjádřením svých pocitů, s uvolněním, odevzdáním se.
 • Kůže

  Bolest zad může být způsobena chůzí na vysokých podpatcích, ale i třeba stresem.
  Autor: Shutterstock.com
  Kůže je největší kontaktní orgán člověka. Při problémech je třeba si říci: Musím se také zabývat sám sebou – co mě svědí a pálí? Totéž platí pro psychiku. Při kožních chorobách bývá narušen kontakt sama se sebou.
 • Průdušky

  Deprese neznamená špatná nálada. Pokud se její příznaky nelepší, je nutné začít se léčit.
  Autor: Shutterstock.com
  Vedou a filtrují vzduch (a také psychické vjemy) pro zpracování dál v těle (plicích). Mohou se zanítit (zúžení) nebo se křečovitě stáhnout. Dostávají se do problémů při přehnané péči nebo při myšlenkách na péči nedostatečnou.

  Více o psychice a nemocích s ní spojených se dočtete v zářijovém čísle Blesk Zdraví, které je už nyní v prodeji:

  Zdraví září
  Autor: archiv Blesk zdraví

Autor: Silvie Risová
Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...