Nikdo neví, co je chřipka skutečně zač, až do chvíle, kdy ji sám prodělá. Často se totiž mylně zaměňuje za jiné virózy a nachlazení. Přitom pokud vás skolí pravá chřipka, buďte si jisti, že to poznáte. Nevstanete z postele, i kdybyste se sebevíc snažili. Tělo je natolik vyčerpané, že i cesta z ložnice na záchod se stává nadlidským úkolem, který organismus unaví natolik, že pak potřebuje několik hodin spánku, aby se vzpamatoval.
Nejohroženější skupiny
Pokud patříte do rizikové skupiny, pak se určitě nechte očkovat.
Autor: Shutterstock.com
Mezi nejohroženější patří diabetici, astmatici, kardiaci, lidé starší pětašedesáti let a děti do dvou let. Dále to ale mohou být i pacienti, kterým byla odejmuta slezina, ti, kteří mají poruchu imunitního systému, případně cystickou fibrózu nebo chronickou anémii.
U těchto případů hrozí větší riziko případných komplikací. „Kromě akutního zánětu hrtanu může dojít k chřipkovému zápalu plic, na který i dnes umírá až polovina pacientů. Další potíží může být zánět svalů, včetně zánětu srdce, a dokonce zánět mozkových blan nebo mozku,“ uvádí Marcela Kašpárková z dětského oddělení Vítkovické nemocnice v Ostravě. Takto oslabení lidé by se proto měli snažit ze všech sil se chřipce vyhnout.
Nejlepší prevence? Sedět doma!
Ostatním lidem sice většinou stačí chřipku vyležet, ale i tak to může znamenat až dva či tři týdny mimo provoz.
Nejlepší prevencí by bylo zřejmě nikam nechodit a sedět doma, abyste nepřišli do kontaktu s jinými lidmi. Chřipka se totiž šíří kapénkovou infekcí. Stačí, aby na vás někdo v autobuse kýchl, případně vám podal ruku, kterou si pak sáhnete na obličej, a malér je na světě.
Spíše než naprostou sociální izolací by se rizikové skupiny měly chránit očkováním. Právě nyní je pro něj nejlepší doba. Po injekci to trvá ještě zhruba čtrnáct dnů, než si tělo vytvoří potřebné protilátky. První vlna chřipkových epidemií přichází většinou v prosinci, druhá silnější pak na konci ledna, na začátku února.
Nikdy není pozdě
Očkovat se ale dá i v průběhu sezony, jen musíte počítat s tím, že než vakcína zabere, může vás do té doby nemoc skolit. "Pokud nemoci vakcína úplně nezabrání, může alespoň zmírnit její průběh, zabránit hospitalizaci, komplikacím, nebo dokonce úmrtí. Rozhodně neplatí to, co se traduje jako pověra, že když očkovaný dostane chřipku, bude mít nemoc horší průběh. Je to přesně naopak," říká Rastislav Maďar, odborný garant center očkování a cestovní medicíny Avenir.
Nechte si to proplatit
Očkovat se samozřejmě můžete nechat, i když jste jinak úplně zdraví. Je zbytečné strávit týden v posteli, navíc tak můžete představovat riziko nakažení pro své blízké. Kromě toho si také uvědomte, o kolik peněz můžete přijít, pokud budete muset na týden pověsit práci na hřebík.
Zdravotní pojišťovny navíc těmto pacientům očkování, které stojí 300 korun, hradí. Některé mají pro své klienty speciální nabídky, kdy na vakcínu přispívají i zdravým klientům. Neznamená to tedy, že pokud nepatříte mezi rizikové jedince, nepotřebujete se chránit.