Med
Také vám maminka nebo babička dávaly cucat lžičku medu, když jste byli nemocní, měli jste kašel nebo vás bolelo v krku? Med je snad nejstarším lékem užívaným proti kašli. Přidává se i do sirupů, které běžně koupíte v lékárně. Má totiž analgetické účinky, navíc dokáže zbavit hlenu. Pokud vás kromě kašle trápí také bolest v krku, pak si určitě dejte lžičku medu, je to totiž silný antioxidant, takže vás zbaví škodlivin usazených uvnitř hrdla.
Jak jej použít: Nejúčinnější je do hrnku teplého mléka přimíchat jednu lžičku medu. Uleví i od bolestí na hrudi a od častého kašlání.
Tip: Abyste lék pořádně přiostřili, přidejte do medu křen. Přesněji řečeno dvě lžičky strouhaného křenu smíchejte s jednou lžičkou medu. Tuto medicínu podávejte třikrát denně a uvidíte, že odkašlávání bude mnohem jednodušší!
Kurkuma
Těžko byste hledali zdravotní obtíž, na kterou by kurkuma, známá také jako indický šafrán, nezabrala. Proto se není čemu divit, že i z nachlazení vás může vytáhnout právě toto koření. Má totiž silné antivirové účinky – stejně jako ty antibakteriální. Může za to účinná látka kurkumin. Jestli vás tedy trápí ucpaný nos, rýma, bolest hlavy nebo bolest v krku, pak by pro vás měla být jasnou volbou.
Jak ji použít: Podobně jako je to s medem, i kurkumu můžete míchat s mlékem. Do hrnku horkého mléka přidejte půl lžičky kurkumy a pořádně zamíchejte. Pro lepší chuť můžete samozřejmě přidat i med.
Tip: Pokud vás bolí v krku, zahrajte si na mastičkáře a vyrobte si kloktadlo. Smíchejte půl lžičky tohoto koření s půl lžičkou soli a zalijte šálkem horké vody. Promíchejte a směs kloktejte dvakrát denně.
Zázvor
Zázvor je přírodní analgetikum, což je také důvod, proč se přidává do některých sirupů proti kašli nebo do pastilek proti nachlazení. Pomáhá uklidnit podráždění v krku, a navíc pročistí váš dýchací systém. Ovšem je zbytečné vést takovou dlouhou cestu, která vede od zázvoru přes výrobu léků až k vaší návštěvě lékárny. Stačí, když si v obchodě koupíte jen jeho kořen a připravíte si léčebné pomůcky doma.
Jak ho použít: Zázvor nakrájejte na malé kousky a hoďte jej do vroucí vody. Nechte chvíli vařit a poté vychlaďte tak, aby to pro vás bylo přijatelné na pití. Tento proces byste měli absolvovat alespoň třikrát denně, aby vám pomohl od suchého kašle.
Tip: 10 gramů oloupaného zázvoru vařte deset minut v litru vody. Poté přidejte šťávu z jednoho vymačkaného citronu a důkladně promíchejte, aby chutě splynuly dohromady. Pijte ještě horké.
Česnek je dobrý nejen na to, abyste se ubránili případným nočním útokům upírů, ale také k tomu, abyste porazili zrádné nachlazení a kašel. Ba co víc, je to jeden z nejlepších přírodních léků na suchý kašel. Kromě toho posiluje celkově imunitní systém a pomáhá bojovat s infekcemi, které onen suchý kašel způsobují. Ovšem pokud zahájíte léčbu česnekem, připravte se na to, že kromě bacilů to odežene pravděpodobně i vaše blízké.
Jak ho použít: Do vroucí vody přidejte pár stroužků česneku a povařte. Přidejte oregano. Nechte vychladnout a poté dochuťte lžičkou medu. Tento sirup si dávejte alespoň třikrát denně.
Tip: Od bolesti v krku vám pomůže také česnek smíchaný s hřebíčkem a medem.
Slaná voda
Bylo by fajn, kdyby lékař na každé nachlazení předepisoval týdenní dovolenou u moře, ale bohužel se budeme muset smířit s výrobou slané vody z domova. Kromě toho, že kloktání slané vody pomůže od bolesti v krku, uleví vám i od suchého kašle. Pomáhá totiž snižovat vnitřní otoky. Proto se přidává i do kapek do nosu.
Jak ji užívat: Smíchejte jednu lžičku soli se 30 ml vody a promíchejte. Dejte si doušek, zakloňte hlavu a chvíli kloktejte, poté vodu vyplivněte. Opakujte alespoň dvakrát. Poté si vypláchněte pusu obyčejnou vodou.
Parní lázeň
Pára pomáhá uvolňovat hleny, a tedy i lépe odkašlávat. Stačí vám k tomu obyčejná horká voda. Ovšem můžete do ní přidat i některé esenciální oleje – například eukalyptový, borovicový nebo mátový.
Jak ji užívat: Budete potřebovat misku s vodou, ručník a některý z esenciálních olejů. Vodu uvařte, přelijte do misky a přidejte pár kapek oleje. Nad misku se skloňte, přehoďte si přes hlavu ručník a inhalujte páru po dobu alespoň deseti až patnácti minut. To provádějte několikrát denně.
Majoránka
V kuchyni by se bez majoránky obešel asi málokdo. Ale kromě své výrazné chuti, která zpříjemní nejeden pokrm, vám také pomůže s kašlem. Uvolní hlen, čímž zajistí lepší vykašlávání.
Jak ji užívat: Nechte aroma majoránky rozpustit v horké vodě. Přefiltrujte roztok tak, abyste se zbavili vylouhovaného koření, a vypijte.
Tip: Chuť nápoje na odkašlávání zpříjemníte tím, že přidáte ještě další ingredience. Rozmíchejte lžičku majoránky ve 250 ml horké vody a uvařte. Poté přidejte med, citron a pijte po doušcích několikrát denně.