Úterý 19. října 2021
Svátek slaví Michaela, zítra Vendelín
Oblačno 14°C
Premium

Chřipka. Strašák, na kterého jsme zapomněli. Co na ni zabírá?

10. října 2021 | 06:00

Chytnete rýmu a už vás zachvátí panika, co vám vlastně je? Covid, chřipka, nachlazení…

Nikdo z nás není rád nemocný. Jenže podzim na krku, slunce v nenávratnu a ejhle, bacily a viry mají párty. Nejraději u vás v těle. Tak huš! Ať si jdou po svých pryč. A kdyby náhodou dorazily neočekávaně, máme pro vás návod, jak je brzy vyprovodit ze dveří.

Chřipka

Chřipku není radno podceňovat – jde o infekci, která může postihnout všechny orgány, nejen ty dýchací. „Dokáže například způsobit závažné kardiovaskulární komplikace, a to i u dospělých starších 40 let bez předchozího srdečně-cévního onemocnění. Podle posledních studií se v průběhu několika dnů po prodělané chřipce u této skupiny osob zvyšuje až 10x riziko infarktu myokardu a 8x riziko mozkové mrtvice,“ uvádí MUDr. Jan Kynčl, Ph.D., vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.

O co u ní jde?

Chřipka je nakažlivé virové onemocnění postihující převážně dýchací cesty. Šíří se v sezonních epidemiích a rizikovými faktory jsou kontakt s nakaženým a oslabená obranyschopnost organismu. Přenáší se ve formě kapének, nejčastěji kašláním a kýcháním, nakazit se proto lze vzduchem nebo dotykem nakaženého. Vir ulpívá na povrchu věcí a vydrží být infekční několik hodin až dní. Riziko nákazy se zvyšuje ve větší skupině osob a ohroženější jsou děti, senioři a chronicky nemocní.

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně

Chci předplatné Premium
Autor: bla, redakce Moje zdraví