Císařův pekař – Pekařův císař plný zajímavostí! Těchhle 8 věcí jste o vánoční filmové klasice netušili
Slavnou dvoudílnou historickou veselohru Císařův pekař – Pekařův císař natočil s Janem Werichem v hlavní dvojroli režisér Martin Frič v roce 1951. Vyprávění zavede diváka do doby císaře Rudolfa II., kdy žije nejen tento vladař, milující alchymii a umění, ale i pekař Matěj a mnoho dalších postaviček císařského dvora. Oblíbený snímek s Janem Werichem patří k největším klenotům české kinematografie a je spojen hned s několika perličkami z natáčení.
1. Vážný úraz
Autor: ČSFD: Československý státní filmJan Werich se při natáčení koupelové scény nebezpečně poranil. Tvůrci si lámali hlavu s tím, jak dostat pekaře do císařské vany. Nakonec to vymysleli tak, že pekař omylem šlápne do velké vázy a ta mu zůstane nazutá jako holínka. On se ji pokusí vyzout a sesune se do vany. Jan Werich vázu prošlápl a jedna ze střepin mu zajela hluboko do nohy. Natáčení bylo kvůli úrazu na čtrnáct dní pozastaveno.
2. Kulturní dědictví
Autor: ČSFD: Československý státní filmKostýmy z tohoto filmu patří k nejstarším a nejcennějším, které má Studio Barrandov ve skladu. Pro svou historickou hodnotu byly dokonce zařazeny do kulturního dědictví pod ochranou ministerstva kultury. Kostým Jana Wericha šily švadleny ručně, a to celých šedesát hodin. Nebyl použit jediný stroj. Návrhy kostýmů vytvořil Jiří Trnka a látky byly utkány v továrně ve Varnsdorfu na zakázku.
3. Změna režiséra
Autor: ČSFD: Československý státní filmPůvodním režisérem snímku Císařův pekař – Pekařův císař byl Jiří Krejčík, kterého si vybral sám Jan Werich. Nakonec se však nepohodli a Krejčíka nahradil Martin Frič, který si prosadil i některé změny.
4. Astronomická částka
Autor: ČSFD: Československý státní filmNáklady na film se vyšplhaly na neskutečných 27 milionů korun. Na tehdejší dobu se jednalo opravdu o astronomickou částku. Kvůli plánovanému exportu do zahraničí se natáčelo na drahý barevný film. Navíc nutnost přetáčení po změně režiséra film prodražila o dalších 10 milionů korun.
5. Mládeži nepřístupno!
Autor: ČSFD: Československý státní filmVe Finsku je film přístupný od 12 let a v Austrálii ho smějí sledovat pouze dospělí. U nás se snímek nelíbil tehdejšímu ministrovi kultury Zdeňku Nejedlému. Kvůli tomu dostal režisér Martin Frič dvouletý zákaz natáčení a Jan Werich si nějakou dobu také nikde nezahrál. V Rakousku film úplně propadl, protože tamním patriotům se vůbec nelíbilo, že jejich panovník vypadá jako hlupák.
6. Legendární řeč
Autor: ČSFD: Československý státní filmKdyž dostal Lubomír Lipský scénář, byla u jeho role alchymisty pouze poznámka: „Mluví cizí řečí.“ Režisér Frič řekl Lipskému, ať si něco vymyslí. A tak vznikla ona legendární řeč: „Kjamla lalicha i paprťála…“
7. Chybička se vloudila
Autor: ČSFD: Československý státní filmJan Werich se při zpěvu známé písně Ten dělá to a ten zas tohle, která šla na playback, při chůzi po schodech netrefil napoprvé do postsynchronu. Píseň se proto musela natáčet několikrát.
8. Hvězdné obsazení
Autor: ČSFD: Československý státní filmU režiséra Krejčíka se v roli Sirael měla objevit tehdy začínající Irena Kačírková, ale Martin Frič dal šanci Nataše Gollové. Magistra Kelleyho měl v původním obsazení hrát Karel Höger, kterého ale nakonec nahradil Jiří Plachý. Jan Werich si zase jako alchymistu Scottu prosadil Františka Černého. Ve filmu se pak objevili například také Marie Vášová, Zdeněk Štěpánek, František Filipovský a v houfu dvorních dam se mihla i tehdy dvaadvacetiletá Věra Chytilová.