Ty nejbizarnější diety světa: Vyzkoušela jste některou z nich?

Ty nejbizarnější diety světa: Vyzkoušela jste některou z nich?
7. srpna  2023 
 06:00

Léto svádí k pokusům co nejrychleji zhubnout – mnohdy nešetrnými způsoby nebo zbytečným omezováním. 

Znáte to možná také - někdy se tak zaměříte na detaily, až vám úplně unikne celek. V zápalu boje jste pak schopná řešit, jestli je do kafe lepší smetana nebo mléko. Zda sklenička limonády vadí, nebo jestli vám lžička majonézy na salátu neuškodí. Přitom vůbec netušíte, kolik bílkovin, sacharidů a tuků jste za celý den snědla a zda vůbec.„V tomto období skokově narůstají problémy spojené s výživou, poruchami příjmu potravy, vztahem k jídlu, s čímž má velkou souvislost mimo jiné právě také dietní kultura, která je pěstovaná na sociálních sítích a podporovaná filozofií detoxů, rychlých programů, diet, stravovacích plánů podhodnocujících bazálni metabolismus a podobně," uvádí nutriční specialistka Markéta Gajdošová. Jaké jsou bizarní způsoby hubnutí, o kterých si raději jen přečtěte?

Štíhlejší díky cigaretám

Cigaretová neboli nikotinová dieta byla oblíbená už za první republiky, kdy bylo navíc kouření u žen trendy, zejména pak ve vyšší společnosti. Podle současných průzkumů přitom dopady kouření na zdraví a vzhled ženy bývají horší než u mužů. Pravidelné dávky nikotinu u žen způsobují rychlejší stárnutí, ohrožují srdce a cévy, několikanásobně zvyšují riziko rakoviny plic a přispívají k vývoji rakoviny děložního čípku. „Dodnes přetrvává také názor, že cigareta zažene chuť jídlu, což většina silných kuřaček nejspíš potvrdí, ale s ohledem na výše vyjmenované následky doporučuji soustředit se spíše na zdravou stravu a cvičení," radí hlavní trenérka Tereza Kompánková z Contours Fitness Clubu.

Tukožrout tasemnice

Někdo je pro zhubnutí ochoten spolknout i vajíčko tasemnice, která po vylíhnutí sežere všechno, co do sebe vpravíte. Po nějaké době pak teoreticky opustí vaše tělo přes trávicí ústrojí. Potíž však spočívá v tom, že může být nejen obtížné se tohoto parazita zbavit, ale dokonce se může dostat i do jiné části těla a způsobit nemalé zdravotní komplikace. Věděla jste, že tasemnice může ve střevě dorůst 9–10 metrů?

Tip na video: 10 tisíc kroků denně – nutnost, nebo marketingový tah?

Video se připravuje ...
 • VIDEO: Videoredakce ženských webů

 

Bez korzetu ani ránu!

Bizarní hubnutí nespočívá pouze v neuváženém jídelníčku, kouření či pojídání vajíček tasemnice. V minulosti si ženy zajišťovaly štíhlý pas nošením korzetu, na tento trend ale můžete narazit dokonce i dnes. V Americe je například žena, která nosí korzet prakticky pořád a má díky němu pouhých 46 centimetrů v pase. Korzet ženě brání se nejen přejídat, ale dokonce se i normálně nadechnout. Fitness trenérka Tereza Kompánková se s trendem nošení korzetu setkává i při cvičení: „Některé ženy se stahovacím korzetem odcvičí vše od kardia až po sedy lehy, protože se inspirovaly na sociálních sítích u svých oblíbených cvičitelek fitness. Věří tomu, že díky korzetu rychleji a lokálně zhubnou tuk v pase nebo se zbaví větších boků. Jen v určitých místech zhubnout však nelze. Navíc vám ochabují svaly středu těla, stlačujete si vnitřní orgány a znemožňujete hluboké brániční dýchání, které je při cvičení velmi důležité,“ uvádí trenérka.

Jezte zelí a zhubnete o 5 kilo za 5 dní!

Jak na to? Uvařte si zelnou neboli tukožroutskou polévku a jezte ji, kolik hrdlo ráčí – ke snídani, svačině, obědu i večeři, a pak nebudete stíhat lítat na záchod. Pojídání zeleninové polévky ale může být zdraví prospěšné, jen na tom nesmíte postavit celý svůj jídelníček. „Polévka s velkým obsahem zeleniny může být výborným pomocníkem při hubnutí, obsahuje spoustu živin, vitaminů a minerálních látek, avšak je potřeba myslet také na bílkoviny, tuky a hlídat si celkový denní příjem a výdej,“ říká Martin Kudera z Farmy Živina a zdůrazňuje tak opět, jak moc je potřeba dívat se na hubnutí jako na celek.

 

Populární dělená strava. Proč není O.K.?

Známou stravovací metodou, která slibuje snadný a rychlý úbytek na váze, je dělená strava, kdy jeden den jíte pouze sacharidy, druhý den bílkoviny. Kromě toho byste měla tělo detoxikovat, i když ve skutečnosti se o detoxikaci dokáže postarat sám náš organismus. Často se také doporučuje natrvalo vyloučit potraviny, které jsou prý škodlivé pro danou krevní skupinu. V čem spočívá bizarnost tohoto hubnutí? „Dieta bývá omezující a kvůli tomu dlouhodobě neudržitelná, ve stravě není dostatečné množství bílkovin a po návratu k běžné stravě přichází jo-jo efekt,“ varuje fitness trenérka Tereza Kompánková. Kromě toho se v souvislosti s dělenou stravou objevuje řada nepravdivých tvrzení.

 

Další zajímavé články naleznete v tištěném Blesku pro ženy. Zakoupit si ho můžete na vašich oblíbených stáncích nebo na iKiosku ZDE.

 

Autor: bla

Diskuse ke článku

.

Aplikace a kalkulačky

BMI
kalkulačka
Výpočet
energetického
příjmu

Jídelníčky na míru

Vyberte si jídelníček na míru
a hubněte konečně efektivněji