Očistný půst: ano, či ne? Vyzkoušejte odlehčenou variantu, která neuškodí

 • Očistný půst: ano, či ne? Vyzkoušejte odlehčenou variantu, která neuškodí
  26. března  2021 
   06:00

  S příchodem jara se znovu otevírá téma nejrůznějších očistných kúr a nejedna žena či nejeden muž se odhodlaně pouští do hladovění. Půst má již dlouholetou tradici, a to zejména v náboženství. Je ale opravdu pro tělo tak přínosný? A je vůbec vhodný pro každého? Možná vám bude stačit pouze odlehčený jídelníček bez nutnosti hladovění.

  Jaké druhy půstu existují a co si z nich můžete vzít? Některé můžete aplikovat i ve svém denním režimu, ale jsou vůbec dlouhodobě udržitelné?

  TIP NA VIDEO: Přerušovaný půst, jeho přínosy i úskalí.

 • Půst jako nástroj k psychické i fyzické obrodě? 

  Cílené půsty nejsou nic nového, jsou součástí světových náboženství už po tisíce let. Nicméně to není zárukou jejich fungování. Vliv na to má zejména odlišný životní styl. „Stravovací omezení, či dokonce hladovění má dlouhou tradici v klášterech, kde však mniši, na rozdíl od běžného člověka, nemusí brzy ráno vypravovat děti do školy, pak jet do práce, postarat se o domácnost – zkrátka zvládnout kolotoč povinností, ke kterému je palivo v podobě kvalitní stravy nezbytné,“ upozorňuje na možné odlišné podmínky a možnosti pro postění Ing. Michaela Ryglová, odborná garantka výživy za společnost Bonavita. Ale nejde pouze o nedostatečný příjem energie z hlediska fyzické aktivity. Přítomné je i riziko, že vás bude půst stresovat, což rozhodně není zdravotně prospěšné.

 • Místo přísného půstu dejte přednost kvalitním potravinám

  Začnete-li se zajímat o možnosti půstu, zjistíte, že existuje několik nejčastěji používaných protokolů pro jeho dodržování. „Tradiční křesťanský půst radí nekonzumovat maso v pátky nebo dvaačtyřicet dní před Velikonocemi a běžně povoluje příjem ryb. Je tedy vhodný pro každého včetně dětí,“ tvrdí odborná garantka výživy. Jinak je tomu u dlouhodobého půstu založeného na příjmu velmi omezeného výčtu potravin, kdy základ tvoří například jen malá porce rýže se zeleninou. Tento typ půstu je pro děti, dospívající, těhotné a kojící ženy nevhodný.

  Mezi moderní směry patří leangains, při kterém se příjem stravy soustřeďuje do časového rozmezí čtyř až dvanácti hodin během dne, nebo třeba alternate-day fasting. U něj dochází ke střídání dne s úplným či podstatným snížením příjmu energie spolu s dnem příjmu stravy podle chuti. „Z mého pohledu je ideálním řešením celoživotní kvalitní zdravé stravování. V případě půstu jsem pro méně přísná pravidla,“ radí Michaela Ryglová.

  Zásadní omezení stravy by měli vždy konzultovat se svým lékařem nemocní a starší lidé, jelikož při nižším příjmu jídla a očistném procesu dochází k úbytku váhy, což může být například pro člověka s nádorovým onemocněním nebezpečné.

 • Jak jednoduše odlehčit svůj jídelníček?

  Pro běžnou populaci, která konzumuje nikterak zdraví prospěšnou stravu, je skvělou volbou i pouhé omezení masa a zařazení větších porcí čerstvé zeleniny ke každému jídlu. Naprosto žádoucí je podle Michaely Ryglové vyloučení všech polotovarů, a tím i aditiv. Ostatně nejlepší pro zdraví je jíst základní kvalitní potraviny. „V radikálních půstech založených na konzumaci suché rýže se zeleninou či v celodenním stravování složeném pouze z čerstvě připravovaných zeleninových šťáv a čajů nevidím přínos,“ říká Ryglová a dodává, že i v odlehčeném jídelníčku mohou být dobroty, pokud jsou připravované z kvalitních surovin a konzumují se střídmě.

 • Chcete se postit? Zkuste vždy jeden den v týdnu

  Pokud vás striktní postění přece jen láká a chcete vyzkoušet, jaký vliv to na vás bude mít, vyzkoušejte půst jeden den v týdnu. V ideálním případě si zvolte takový den, během kterého vám odpadnou některé povinnosti a budete mít čas relaxovat – třeba neděli. Jestliže jste zdraví, nedělní hladovění vám neublíží a můžete tím ulevit svému trávení. „Jednodenní hladovkou můžete své tělo nastartovat, avšak poté by měl navazovat dlouhodobě udržitelný stravovací režim. V něm snižte množství energeticky bohaté stravy, tedy sladkých a tučných pokrmů, a zvyšte přísun vlákniny, která živí bakterie v tenkém a tlustém střevě. Vedle čerstvé zeleniny a ovoce zařaďte do jídelníčku ovesné vločky, oříšky, semínka, čočku, fazole, cizrnu či pohanku,“ radí odborná garantka výživy. Během půstu dodržujte pitný režim. Pijte zejména neperlivou čistou vodu, ale můžete si dopřát i neslazený bylinný čaj či slabou kávu. Pijte průběžně po celý den, ne jen nárazově. Pití vody pomáhá tlumit pocity hladu, zároveň urychluje čisticí proces.

 • Jak často držet půst?

  Jak už však bylo v článku zmíněno, jestliže žijete víceméně zdravě, upřednostňujete zásadité potraviny, vyhýbáte se klasickému cukru a přemíře rychlých sacharidů, dlouhodobějších půstů není třeba. Jeden postní den v týdnu však může být zajímavým zpestřením a může se promítnout i na vaší váze.

  Půst však může trvat i několik dní či týdnů. Můžete ho aplikovat pouze jednou nebo ho periodicky v roce opakovat – v každém týdnu jeden den, v každém měsíci tři nebo deset postních dní v roce. Samotná délka půstu závisí na jeho účelu, ale také na každém jednotlivci, a to především na jeho zdravotním stavu. V tento den si však neplánujte žádnou fyzicky náročnou aktivitu, a naopak se věnujte sobě po duševní stránce. Vyrazte na procházku, naslouchejte přírodě a relaxujte.

/
Autor: Veronika Duží

Diskuse ke článku

.

Aplikace a kalkulačky

BMI
kalkulačka
Výpočet
energetického
příjmu

Jídelníčky na míru

Vyberte si jídelníček na míru
a hubněte konečně efektivněji