Proč zahájit Suchý únor? Kila půjdou dolů a budete zdravější!

Video se připravuje ...

Suchý únor: Co udělá s tělem měsíc bez alkoholu

31. ledna  2023 
 06:00

Z příležitostné skleničky se často stává každovečerní rituál, který vám pravidelně zlepšuje náladu a uvolňuje vás od stresu. Když se k tomu ale přidá pár večerů s přáteli, počet drinků rázem naroste a vaše játra tiše trpí. Alkohol umí člověka uvolnit a zároveň rozproudit zábavu, ale dřív nebo později se projeví jeho negativní účinky na zdraví i postavu. Zahajte proto očistu a abstinujte celý únor!

Suchým únorem si prověříte, jak na tom s alkoholem jste. Dodržování zdravého životního stylu totiž není jen o zdravé stravě a cvičení, ale i o návykových látkách, mezi které alkohol rozhodně patří. Pokud si sami sebou nejste jistí, jak na tom vlastně jste, vyzkoušejte si TEST NEZÁVISLOSTI. Najdete ho na stránkách suchejunor.cz. Tam naleznete nejen test, ale také spoustu zajímavých informací a také seznam známých osobností, kteří se ke kampani "Sucháč" také připojily.

 

Co způsobuje alkohol: Trpí játra, žaludek i mozek

Češi patří v konzumaci alkoholu mezi přeborníky! Pivo je národní chloubou, jižní Morava je protkaná vinicemi a pálenky jsou tradičním přípitkem už nejen na vesnicích. Spousta lidí si však hledá příležitost ke skleničce až příliš snadno a konzumují alkohol častěji, než by se mělo. Zcela zbytečně si tak způsobují zdravotní problémy.

Dochází ke zvýšení rizika zánětu jater, jelikož orgán nezvládá zpracovávat přijaté toxiny, a celkově dochází k narušení jejich funkčnosti. Hrozí vám celá řada onemocnění, která jsou životu nebezpečná! Vedle jater si navíc ničíte i žaludek a narušujete celkovou chemickou rovnováhu v těle, čímž ovlivňujete činnost mozku. 

 

Jak začít abstinovat a hlavně: Jak vydržet?

Možná jste si za poslední měsíce na alkoholu vytvořili v jisté míře závislost, a tak bude pro vás Suchý únor opravdovou výzvou. Rozhodnout se pro celých osmadvacet dní považujte za první úspěšný krok. Jak ale s celou abstinencí naložit? Vyvarujte se všech rizik a nahraďte svůj zlozvyk novým zdravým rituálem.

Je to stejné jako s kouřením. Víc než samotná chuť vína, piva či jiného destilátu vám bude chybět samotný zvyk. Zatímco kuřák postrádá cigaretu v ruce, vám bude scházet vaše sklenička, která vám navozovala domácí pohodu. A co teprve pozvání na drink k přátelům? Budete teď muset všechny odmítat?

Jedná se jen o tekutinu, a tak nahraďte alkohol čerstvým smoothie nebo čajem. Přátelům navrhněte, že byste protentokrát mohli při posezení zvolit nealkoholické verze oblíbených drinků. Pokud vaše rozhodnutí měsíc abstinovat nepodporují a nebudou se chtít vzdát původního plánu, ukažte jim, že se umíte bavit i bez alkoholu

 

3 kroky k účinné detoxikaci organismu

Celých osmadvacet dní můžete pojmout jako očistu organismu. Jak na to?

  1. Vypijte denně dostatek vody. Nahromaděné toxiny tak účinně vyplavíte. Do několika sklenic denně přidejte i čerstvou citronovou šťávu, která organismus odkyselí.
  2. Jezte dostatek ovoce a zeleniny. Ty tělo taktéž hydratují a obsahují i vitaminy, minerály a vlákninu. Váš jídelníček by se měl skládat převážně z čerstvých zdravých potravin a neměli byste konzumovat vysoce zpracovaná a smažená jídla.
  3. Pohyb je účinná metoda, jak tělo detoxikovat, a zároveň vám endorfiny navodí dobrou náladu. Pokud však nejste milovníkem sportu, vyberte si saunování. Pocením vyplavíte toxiny z těla ven, a ještě se skvěle zrelaxujete.  

 

Co se stane, když přestanete pít alkohol

KRÁSNĚJŠÍ PLEŤ Už po pár dnech bez alkoholu na sobě pocítíte rozdíl a všimne si toho i okolí! První účinky uvidíte hned po ránu v zrcadle při pohledu na svou pleť. Ta bývá při vyšší konzumaci alkoholu povadlá, zašedlá a mohou se vám ve větší míře tvořit pupínky. S kvalitním pitným režimem a stravou naopak veškeré nedokonalosti zmizí, pleť se rozzáří, a vy tak můžete působit mnohem mladší. 

VÍCE ENERGIE, LEPŠÍ SPÁNEK Budete mít i více energie a bude se vám lépe spát. Alkohol totiž narušuje REM spánek, v němž tělo regeneruje. Můžete také zapomenout na ranní kocovinu doprovázenou bolestí hlavy a nepříjemným pocitem v žaludku. 

ÚBYTEK HMOTNOSTI Vaše únorová abstinence může mít pozitivní vliv i na vaši tělesnou hmotnost. Pokud tedy zápasíte s kily navíc, bude mít pro vás dodržování měsíční výzvy o to větší smysl. Alkohol obsahuje prázdné kalorie, které pro tělo nemají žádné využití, a tak se rády ukládají do tuku. Sklenička vína má minimálně sto dvacet kalorií. V týdenním součtu se tak mnozí mohou vyšplhat až k tisícům kalorií navíc, ty teď ale nebudete přijímat. Dejte si však pozor, abyste chuť na alkohol nezajídali, a skleničku vína tak nezačali nahrazovat nezdravým mlsáním.

 

Autor: Veronika Duží

Diskuse ke článku

.

Aplikace a kalkulačky

BMI
kalkulačka
Výpočet
energetického
příjmu

Jídelníčky na míru

Vyberte si jídelníček na míru
a hubněte konečně efektivněji