Kolik kalorií má alkohol: Jedno pivo jako pytlík chipsů, sklenka vína vydá za laskonku | Pro ženy | Blesk.cz

Kolik kalorií má alkohol: Jedno pivo jako pytlík chipsů, sklenka vína vydá za laskonku

24. ledna 2020 | 06:00

Věděli jste, že sklenka vína má tolik kalorií jako čtyři sušenky? Nebo že půl litru piva se vyrovná pytlíku chipsů? Pokud se snažíte zhubnout, možná byste měli přehodnotit alkoholové dýchánky s přáteli a lépe zvážit všechny své dietní hříchy. Při hubnutí si nemusíte neustále něco odpírat, ale je dobré si být vědomi počtu kalorií, které přijímáte, abyste případně počítali s následky. 

Bílé víno  Captain Morgan  cider  Cuba libre  červené víno  Fernet stock  Frisco  Margarita  mojito  pivo  Sex on the Beach  šampaňské  tequila  Tequila Sunrise  vodka  whiskey  ostatní nápoje 

Gram čistého alkoholu obsahuje až sedm kalorií, což je dvojnásobek ve srovnání s cukrem a bílkovinami. Kalorie v alkoholu jsou však tzv. prázdné, protože nemají pro tělo žádnou výživovou hodnotu. Navíc alkohol většinou neobsahuje žádné vitaminy a minerální látky, které by byly tělu prospěšné. Pití alkoholu navíc snižuje schopnost těla přeměnit tuky ve využitelnou energii.

Alkohol a hubnutí nejdou dohromady

Nejenže alkohol je sám o sobě plný kalorií, ale – co si budeme povídat  – většina z nás si k němu i dopřeje tu oříšky, tu kousek sýra, nebo dokonce mastné chipsy a uzené pochutiny. Kalorie pak okamžitě vylétnou do závratných výšin. Je to tím, že alkohol ovlivňuje hladinu hormonů, které regulují pocit hladu.

Kolik kalorií mají oblíbené nápoje?

0,5 litru piva má 200 kcal = malý balíček (50 g) chipsů

2 dl bílého suchého vína má 124 kcal = tvarohový zákusek o 100 g

2 dl červeného vína má 134 kcal = 1 laskonka z cukrárny

2 dl šampaňského má 160 kcal = 100 g bramborového salátu

2 dl jablečného cideru má 132 kcal = 50 g tvrdého sýra

2 dl friska má 111 kcal = Bebe Brumík

Panák tvrdého alkoholu

Vodka má 96 kcal = 1 kelímek ovocného jogurtu

Captain Morgan (rum) má 81 kcal = sklenice kakaa

Fernet Stock má 84 kcal = hrst (25 g) medvídků Haribo

Whiskey má 105 kcal = šálek kávy s mlékem

Tequila má 97 kcal = jogurt Activia, ochucený

Sklenka (2 dl) míchaného nápoje

Mojito má 312 kcal = 50 g mandlí

Cuba Libre má 180 kcal = 1 kobliha s marmeládou

Sex on the Beach má 215 kcal = tyčinka Corny Big

Margarita má 172 kcal = tatranka

Tequila Sunrise má 367 kcal = 3/4 tabulky čokolády

Kolik kalorií mají další alkoholické nápoje? Zjistíte to ve fotogalerii.

Jak na novoroční očistu těla? Zkuste oleje

Jak si hlídat váhu, i když nejste abstinent?

1. Nic nefunguje lépe než doplnit alkohol čistou vodou. Vedle sklenice vína si tak položte i sklenici čisté vody. Nejenže vám zaplní žaludek, ale zároveň zažene žízeň. Alkohol totiž tělo dehydratuje.

2. Jedna sklenička rychle střídá druhou, a než se nadějete, máte v sobě lahev. Zpomalte! Snažte se si svůj drink vychutnat a nastavit si míru, kterou ten večer nepřekročíte. Alkoholové opojení vám vaši nastavenou hranici velice rychle posune, a tak ji nepřekračujte!

3. Míchané nápoje jsou pro dietu opravdové zlo! Nejenže přijímáte kalorie z alkoholu, ale i ze sladkých džusů a sirupů. Vybírejte si proto light nealkoholické nápoje, abyste množství kalorií zbytečně nenavyšovali. Příkladem může být oblíbený koktejl Cuba Libre, do nějž se přidává coca-cola. 

4. Muži by neměli vypít více než 3–4 jednotky alkoholu, u žen jsou to jen  2–3 jednotky. Toto množství odpovídá zhruba jednomu půllitru piva nebo dvěma deci vína.

5. Nikdy nepijte na lačný žaludek. Vydatně se najezte a nebudete mít pak nutkání uzobávat chipsy, tyčinky a jiné dobroty.

6. Pokud jste na párty nebo posezení s přáteli, pijte vlastním tempem. Ideální je nevypít více než sklenku alkoholu za hodinu.

Náš tip: Pokud uvažujete o tom, že alkohol vyřadíte ze svého života, máte tu nejlepší příležitost! Zapojit se můžete do akce Suchý únor a nebudete v tom sama. Více o Suchém únoru si můžete mimo jiné přečíst i v novém čísle magazínu Blesk pro ženy! Aktuální vydání seženete v novinových stáncích nebo si ho můžete objednat v tištěné či elektronické podobě v našem iKiosku ZDE.

Autor: Veronika Duží