- Foto: iStock14. srpna 2017 06:00
Každý věk má svoje – a co si budeme povídat, padesátileté tělo nezvládne stejnou zátěž či jídelníček jako to třicetileté. Co vám dělalo dobře před dvaceti lety, vám teď může třeba i škodit. Jak zůstat fit v každém věku? Poradíme vám, co jíst a jaké cviky jsou pro vás ty nejvhodnější!
Třicítka: Bazální metabolismus se zpomaluje
Autor: iStockPo třicítce spálí váš organismus o 200 kilokalorií denně méně než ve dvaceti. Pokud to ale přeženete a denně přijmete méně než 1400 kilokalorií, metabolismus se ještě víc zpomalí. „Dopřávejte si hodně ovoce, zeleniny a ořechů. Konzumujte luštěniny, libové maso, mléčné výrobky, ty vás zasytí na delší dobu, obiloviny si vybírejte pouze celozrnné, například hnědou rýži. Váš talíř by měly z poloviny tvořit zelenina, z jedné čtvrtiny bílkoviny a jedné čtvrtiny celozrnné přílohy,“ radí nutriční terapeutka Světa zdraví Monika Bartolomějová. Pokud jde o cvičení, naučte se žít aktivněji, místo výtahu vyšlápněte schody, navykněte si na správné držení těla při chůzi a vzpřímené sezení.
Jak hubnout v každém věku? Podívejte se i na naše VIDEO:
Video se připravuje ...Vzorový jídelníček pro ženy po třicítce
Autor: ShutterstockSnídaně: Plátek chleba s rostlinným tukem, 1 vejce, červená paprika
Svačina: 120 g jogurtu do 3 % tuku, 2 plátky knäckebrotu, grep nebo pomeranč
Oběd: Kuskus s masem a zeleninou (85 g kuskusu, 100 g krůtího nebo kuřecího, lžíce oleje, 150 g dušené nebo restované zeleniny)
Svačina: 1 bílý jogurt s jahodami (100 g), plátek knäckebrotu
Večeře: Kuřecí steak se sýrem a zeleninou (100 g masa, lžíce oleje, plátek tvrdého sýra 30%, 200 g zeleniny, 5 g rostlinného tuku)
Čtyřicítka: Objevují se první zdravotní komplikace
Autor: iStock„Abyste si udrželi stálou váhu i po čtyřicítce, musíte snížit svůj denní energetický příjem o dalších 100 kilokalorií. Chcete-li zhubnout, musí to být ještě víc. Při ubrání 500 kilokalorií denně budete hubnout zhruba o půl kilogramu za týden. Větší úbytek ohrožuje vaše tělo nedostatkem vitaminů a minerálních látek,“ říká trenérka Markéta Brožová. Co byste měli denně jíst? Dva šálky ovoce a dva a půl šálku zeleniny, preferovat byste měli nutričně bohaté potraviny a zdroje vápníku, jako jsou mléko, jogurt, listová zelenina nebo tofu. „Celozrnné obiloviny a zelenina dodají tělu dostatek vlákniny. Kvalitní přísun bílkovin zajistí kuřecí a libové červené maso, vejce, mléčné výrobky a luštěniny,“ doporučuje Monika Bartolomějová.
Vzorový jídelníček pro ženy po čtyřicítce
Autor: Shutterstock.comSnídaně: Hrst namočených ovesných vloček, polotučný jogurt (3 % tuku), šálek jahod a hrst ořechů
Oběd: 100 g pečeného krůtího masa, neomezené množství grilované zeleniny (cuketa, paprika, cibule) a 100 g brambor vařených v páře
Svačina (dopolední i odpolední): Ovoce a hrst semínek nebo zelenina s dipem nebo neochucený sýr cottage se zeleninou
Večeře: Řecký zeleninový salát, sýr feta, vejce, kousek žitného chleba
Padesátka: Pozor na rizikový obvod pasu
Autor: iStock„Svalová hmota ubývá a nahrazuje ji tuk, který se nejvíc usazuje ve střední části těla,“ vysvětluje Markéta Brožová. Zkuste rychlou chůzi, cyklistiku nebo vodní aerobik, aspoň 150 minut týdně, které můžete rozdělit do kratších intervalů také během dne. Vyhýbejte se průmyslově zpracovaným polotovarům, limonádám, sladkostem a pečeným jídlům. „Denní příjem nesnižujte, jezte pravidelně, svačte hodně zeleniny a o trochu méně ovoce, soustřeďte se na obsah bílkovin, tuku a vlákniny, které navozují pocit sytosti. Denní příjem by se měl pohybovat kolem 1800 kilokalorií. Nezapomínejte na bílkoviny, které najdete především v mase, mléčných produktech, vejcích a tuku,“ vyjmenovává Monika Bartolomějová.
Vzorový jídelníček pro ženy po padesátce
Autor: iStock.comSnídaně: 2 míchaná vejce, 1 plátek celozrnného chleba s 1 lžící másla, šálek borůvek
Oběd: 3 šálky listů špenátu, 100 g grilovaných kuřecích prsíček, šálek nakrájené zeleniny (např. papriky), čtvrtina avokáda, zálivka ze 2 lžic olivového oleje a octa
Svačina (dopolední i odpolední): 1 jablko, 30 g nesolených pistácií
Večeře: 100 g grilovaného lososa se sladkým bramborem a šálkem klíčků, kousek másla na brambory a olivový olej
Šedesátka: Pohybem k aktivnímu životu
Autor: iStock„Aerobní aktivity provozujte dvě a půl hodiny týdně, můžou to být tanec, rychlá chůze, nordic walking nebo plavání,“ radí fitness trenérka Markéta Brožová. Silový trénink pak u starších žen zabraňuje ztrátě svalové hmoty, řídnutí kostí a zpomalování metabolismu. Posilování pak zlepšuje rovnováhu a koordinaci těla. Jídelníček by měl odpovídat zhruba 1600 kilokaloriím. Nezapomínejte na zeleninu, a to i tepelně zpracovanou, bobulové ovoce (je plné antioxidantů), rybí a drůbeží maso, zakysané mléčné výrobky a zdroje vhodných sacharidů, jako jsou třeba pohanka nebo quinoa.
Vzorový jídelníček pro ženy po šedesátce
Autor: profimedia.czSnídaně: Šálek lesních plodů, hrst ovesných vloček a šálek bílého jogurtu, rozemletá lněná semínka
Oběd: 100 g krůtího masa zapečeného s 30 g tvrdého sýra, 1 kopeček vařené rýže basmati, šálek salátu
Večeře: 100 g tuňáka, 1 šálek vařené brokolice a ½ šálku quinoy
Svačina (dopolední i odpolední): Zelenina s kozím sýrem
/
Klíčová slova: