Co ohrožuje ženskou plodnost? Každodenní stres a nevhodná strava | Pro ženy | Blesk.cz

Co ohrožuje ženskou plodnost? Každodenní stres a nevhodná strava

20. února 2013 | 14:00

Snažíte se již nějakou dobu otěhotnět, zdravotně jste vy i partner v pořádku a přesto se to nedaří? Pak si možná příchod miminka oddalujete sami svým nezdravým způsobem života.

Neplodností podle odborníků trpí muži i ženy stejným dílem, a to každý jednou třetinou. Poslední třetina z celkového počtu potíží s oplodněním je podle lékařů z neznámých příčin, mezi které může patřit například psychika.

Ženskou plodnost může ovlivnit spousta faktorů, jako jsou  anovulace, poškození vejcovodů, endometrióza, odchylka dělohy nebo cervikální sterilita, a tyto problémy je zapotřebí řešit s lékaři a odborníky. V mnoha případech je ale problém s početím v něčem úplně jiném a tento stav je možné ovlivnit.

5 rizik, kterými si sami snižujeme možnost otěhotnět

Žena
Věk
Podle lékařů není dobré s miminkem čekat na dobu, až budete mít kariéru, až postavíte dům nebo až budete mít zkrátka čas. Díky zrychlenému způsobu života náš organismus stárne mnohem rychleji a ač se vám zdá, že máte dostatek času, opak může být pravdou.  Zjistit opravdový věk svých orgánů můžete díky speciálnímu vyšetření, které provede hormonální analýzu, biochemické a hematologické vyšetření, stanoví rizikové faktory a oxidativní status organismu. Ve výsledku vám pak poradí, jak zpomalit předčasné stárnutí vašich orgánů a tím si udržet mládí.

Stres zažívá spousta lidí hlavně v práci
Stres

Každý den jsme vystavováni více či méně stresovým situacím a většina z nás si nedokáže odpočinout, na chvíli vypnout a zpomalit svůj rytmus. Podle odborníků hraje stres velkou roli až ve třetině problémů s početím. Vyvolává v těle zvýšenou hladinu kortizolu a adrenalinu a snižuje průtok krve do dělohy.  Naučte se relaxovat, meditujte a snažte se na problémy nahlížet z venku, možná zjistíte, že ani nestojí za to se s nimi stresovat. Podle německé studie je účinným bojovníkem proti stresu akupunktura, která dokáže vyvážit účinky stresu na reprodukční systém.

Jídlo je často jedinou útěchou při stresu.
Nevhodná strava

Stravujete se ve fast foodech? Pak si zaděláváte na problém s početím. Jídla smažená na přepáleném oleji totiž obsahují transmastné kyseliny, které doslova likvidují reprodukční systém žen i mužů. Nebezpečné je již množství 4 gramy transmastných kyselin denně. Vyvarujte se proto rychlých občerstvení a najděte si zdravější potraviny. Na škodu není ani občasný Detox organismu, který by měl provést také váš partner.
A co byste naopak jíst měla?
Mandle: Mají pozitivní vliv na kvalitu vajíček
Pšenice: Přispívá ke tvorbě ženských pohlavních hormonů a snižuje riziko potratů v rané fázi těhotenství
Rajčata: Pro vašeho partnera jsou rajčata tím pravým. Látka lykopen, která je v nich obsažená totiž podporuje zdraví spermií.
Mrkev: Díky betakarotenu se v těle tvoří vitamín A, který je zapotřebí pro úspěšné otěhotnění.

Nedaří se vám zhubnout, ať děláte, co děláte? Na vině mohou být některé potraviny.
Problémy s váhou

Vaše, ale i partnerova hmotnost může být příčinou problémů s otěhotněním. Pokud se potýkáte s nadváhou, vaše tělo zvyšuje produkci estrogenu a potlačuje proces zrání vajíček v děloze. Naopak podváha, vám může snížit hladinu estrogenu v těle a tím ovlivnit vaši schopnost počít. O své ideální váze se proto poraďte se svým lékařem, a pokud je zapotřebí, pod jeho dohledem se jí také snažte dosáhnout. Neexperimentujte se zázračnými dietami a raději si nechte připravit skladbu jídelníčku, která bude obsahovat vše potřebné pro vaše tělo.

Kouření a alkohol
Ne nadarmo se říká, že kouření a pití alkoholu není zdravé. Díky kouření, a to aktivnímu i pasivnímu,  jsou ženská vajíčka mnohem náchylnější ke genetickým abnormalitám, snižuje se produkce estrogenu a tím také schopnost ovulace.  S alkoholem je to pak podobné. Jeho konzumace zvyšuje riziko spontánního potratu nebo poškození nitroděložního vývoje plodu. Navíc snižuje produkci hormonů a ovlivňuje ovulaci i menstruační proces.