Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 20°C

Trápí vás noční pocení? 10 důvodů, které za tím můžou být

 • 7. března 2022 | 06:00

  Noční pocení může být způsobeno vysokou teplotou v místnosti nebo horkým letním počasím. Někdy za tím stojí ale něco daleko vážnějšího. Známe časté důvody nočního pocení, které tolik znepříjemňuje život. 

 • 1. Menopauza

  Ženy noční pocení znají docela důvěrně. Velmi často se totiž objevuje během menopauzy, kdy v těle dochází ke značné hormonální nerovnováze. Návaly horka náhle střídá pocit zimy, a ženy tak v tomto období v noci špatně spí. Pocení a návaly horka během menopauzy lze léčit léky na předpis, hormonálními injekcemi a bylinnými doplňky, jako jsou například ženšen nebo pupalkový olej.

  Video se připravuje ...
  Čínský horoskop pro rok 2022 - Zdraví • VIDEO: Videohub

 • 2. Infekce

  Za nočním pocením může být i infekce. Podle odborníků je to hlavní příznak tuberkulózy, HIV a zánětu myokardu. Po léčbě těchto zdravotních obtíží by mělo noční pocení zcela vymizet.

  Video se připravuje ...
  Rýmovník a jeho účinky na zdraví • VIDEO: Videohub

 • 3. Rakovina

  Tyto obtíže se bohužel objevují i při tak vážném onemocnění, jako je rakovina, a to konkrétně u leukémie nebo nádorů lymfatických tkání. Pokud noční pocení tedy přetrvává, vždy je lepší navštívit lékaře. 

 • 4. Úzkosti a deprese

  Úzkosti, stres a deprese ovlivňují naše tělo i fyzicky, včetně zvýšení srdeční frekvence. Mimo jiného to s sebou nese i noční pocení, které s tepovou frekvencí úzce souvisí. Pokud jste si jistí, že za nadměrným pocením během noci stojí právě vaše psychické problémy, určitě to řekněte svému terapeutovi, který vám na tyto obtíže něco doporučí.

  Video se připravuje ...
  Alergie na pšeničnou mouku a celiakie: Jaký je mezi tím rozdíl? • VIDEO: Videohub

 • 5. Léky

  Noční pocení je vedlejším účinkem některých léků. Jsou to zejména antidepresiva, léky na cukrovku či hormonální nerovnováhu. Silné pocení pociťují také drogově závislí lidé, kteří podstupují odvykací kúru. V tomto případě je to ovšem abstinenční příznak.

 • 6. Štítná žláza

  Hypertyreóza neboli hyperaktivní štítná žláza způsobuje nadměrné pocení, a to i v noci. Léčba onemocnění štítné žlázy obvykle pomůže tyto příznaky zmírnit, někdy je bohužel ale zcela neodstraní. 

  Video se připravuje ...
  Testy osobnosti: Enneagram • VIDEO: Videohub

 • 7. Hormonální nerovnováha

  Jakákoli hormonální změna může způsobit noční pocení. Návaly horka sužují ženy během těhotenství, v přechodu i při menstruaci. Některé ženy dokonce uvedly, že jim nadměrné pocení pomohla upravit správně zvolená antikoncepce, jiné naopak uvádějí, že tyto obtíže odezněly až po vysazení hormonální antikoncepce. Proto i tyto potíže konzultujte se svým lékařem. 

 • 8. Alkohol před spaním

  Pití alkoholu zvyšuje tělesnou teplotu. Pokud před spaním pijete až příliš, může to vyvolat noční pocení. Jestli tedy máte tyto problémy, protože často před spaním popíjíte, zkuste změnit svůj životní styl, nakloňte se spíše ke zdravé stravě a tekutiny před spaním vynechte úplně. Uvidíte, že se zbavíte nejen pocení během noci, ale budete se cítit více odpočatí a svěží. 

  Video se připravuje ...
  Margit Slimáková: Naše těla jsou dokonalá, neřezejme do nich • VIDEO: Videohub

 • 9. Spánková apnoe

  Noční pocení je často příznakem spánkové apnoe, což je stav, ve kterém přestáváte během spánku dýchat (častokrát i několikrát za noc). Lidé s touto diagnózou trpí přílišným pocením třikrát častěji. Mnoho z nich proto spí na speciálních matracích, které regulují jejich tělesnou teplotu, a zabraňují tak návalům horkosti. Pokud se pravidelně potýkáte s nočním pocením, zvažte možnost vyzkoušet některou z těchto chladicích matrací.

 • 10. Hyperhidróza

  Autor: istock.com

  U lidí s hyperhidrózou, tedy nadměrným pocením, je noční pocení běžné, jen se to neděje pouze v noci, ale většinou i několikrát za den. Na návaly, které se objevují zničehonic, se prý dá zvyknout, neobejde se to ale bez léčivých přípravků. Některým stačí kvalitní antiperspirant, většinou se musí nasadit silné léky nebo se aplikují injekce botulotoxinu. Účinná je i laserová či elektro léčba.

Autor: Adéla Ondroušková
Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...