Lidské tělo ovlivňují desítky hormonů, které musí být v rovnováze. U žen s věkem klesá produkce estrogenu a progesteronu, to zapříčiňuje mizející menstruaci a ohlašuje blížící se menopauzu. Na mužské tělo nejvíce působí hormon testosteron. Stará se o správnou funkci pohlavních orgánů, pomáhá s ukládáním vápníku a pečuje o celkovou pohodu. Testosteron ale každému muži po třicítce klesá v průměru o jedno procento ročně. A tento pokles má i svůj odborný název – andropauza (ano, je to podobné jako naše menopauza).
Jak se pozná?
Pokud jste si tedy dosud mysleli, že přechod se týká pouze žen, není tomu tak. A stejně jako ženy, tak i muži pociťují změny fyzického, ale i psychického charakteru, které mají podobné projevy:
- změny nálad
- návaly horka
- snížené libido
- únava
- deprese
- nespavost
- přibývání na váze.
Menopauza versus andropauza
Přesto mezi ženským a mužským přechodem existují zásadní rozdíly. Zatímco menopauze se dříve nebo později nevyhne každá žena, andropauza zdaleka všechny muže nepostihuje. Testosteron sice přirozeně ubývá postupem času každému muži, syndromy spojené s mužským přechodem se však objevují u méně než poloviny mužské populace.
Tím druhým rozdílem je rozšířený symptom, jemuž se přezdívá krize středního věku či druhá míza. Muži se vlivem hormonálních změn v tomto období vracejí do pubertálních let, pokukují po mladších ženách, opouští své dlouholeté partnerky a založí často druhou rodinu. Nebo naopak takříkajíc chytí druhý dech a honí se za adrenalinovými zážitky a úspěchem v touze ještě něčeho mimořádného dosáhnout.
Rizika hrozící u žen i mužů:
- řídnutí kostí
- poruchy spánku
- riziko osteoporózy a aterosklerózy
- onemocnění srdce
- onemocnění cév
- nestabilní psychika
- nenaplněný sexuální život
- vyšší hladina cukru
- zhoršené mezilidské vztahy.
Pomáhají hormony i pravidelné prohlídky
Rizikům spojeným s mužským i ženským přechodem lze čelit několika způsoby. Jsou-li potíže závažnější, je vhodná návštěva lékaře, který může předepsat hormonální léčbu. Substituční hormonální terapie bohužel není stoprocentně bezpečná, neboť v některých případech zvyšuje riziko vzniku nádorů souvisejících s pohlavními orgány. Na druhou stranu však muži mohou onemocnět rakovinou prostaty právě při nedostatečné hladině testosteronu. Proto stejně jako ženy dochází na pravidelné gynekologické prohlídky, tak i muži by měli alespoň občas navštívit svého urologa. Prevenci totiž není radno podceňovat. Po padesátém roce života se doporučuje prevence jednou za rok, v případě výskytu rakoviny prostaty v rodinné anamnéze pak začít s prevencí již po čtyřicátém roce života.
Se symptomy přechodu je pak možné bojovat změnou životního stylu. Pomáhají úprava jídelníčku, omezení tučné stravy, alkoholu. Přestat kouřit, začít sportovat a mít dostatečný spánek, být fyzicky aktivní, snížit nadváhu, dopřát tělu pestrou a vyváženou stravu. Pomoct mohou i kvalitní doplňky stravy, které obsahují důležité složky, jako jsou vitaminy A, C, E a skupiny B a minerály jako například magnézium, zinek, mangan a selen.