Středa 20. října 2021
Svátek slaví Vendelín, zítra Brigita
Oblačno 14°C

Jak šetrně vybělit zuby? Pozor na tyto domácí metody!

 • 19. září 2021 | 06:00

  Internet i časopisy nabízí nespočet nejrůznějších postupů na domácí bělení zubů, ale nejenže se většina míjí účinkem, ale dokonce mohou být pro vaše zuby nebezpečné! Neničte si sklovinu a zapomeňte na drastické metody bělení zubů pomocí citronu nebo octu. Odborníci radí zvolit raději šetrné bělicí pasty, které obsahují přírodní, ale zároveň vysoce účinné bělicí složky. Které to jsou?

  Bělit zuby můžete šetrně a snadno při každém čištění zubů. Co vyhledávat ve složení zubních past či ústních vod?

 • Proč se vyvarovat bělení zubů pomocí citronové šťávy?

  Ze všeho nejdříve si řekněme, proč se vyhnout internetové bělicí bombě – citronové šťávě se sodou. „Ačkoliv citron společně se sodou či octem patří mezi nejčastěji doporučované přírodní metody bělení zubů, pro zubní sklovinu je tento typ bělení velmi nebezpečný. Citronová šťáva se sodou či ocet zubní sklovinu sice zesvětlí, ale obojí jsou ve své podstatě kyseliny, které naleptávají zubní sklovinu a rozpouštějí povrch zubu,“ upozorňuje MDDr. Jana Karbusická, zubní lékařka a odborná garantka značky SPLAT.

 • Které přírodní složky k bělení zvolit?

  Autor: Shutterstock.com

  Chcete-li dosáhnout světlejšího odstínu zubů, vsaďte na bezpečné a přírodní složky, které jsou obsažené v zubních pastách. O tom, jak účinná bělicí pasta bude, rozhoduje podíl aktivní bělicí látky. Je však nutné počítat s tím, že pomocí přírodní pasty dosáhnete „pouze“ přirozené bělosti chrupu. „Nelze srovnávat výsledek bělení pomocí chemie (například peroxidem) s výsledkem bělení při používání pasty,“ dodává zubní lékařka. Podle Ing. Zuzany Heiník Bělové ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa jsou však i šetrné přírodní bělicí pasty bez obsahu peroxidu vysoce efektivní.

 • Zubní pasty s přírodními enzymy

  Jednou z možností přírodního bělení zubů je zubní pasta s obsahem přírodních enzymů. Ty mají podobný mechanismus jako peroxid. Narušují strukturu pigmentů a tím vykouzlí zářivější úsměv. Přírodní pasty s enzymy jsou navíc skvělou volbou nejen pro ty, kteří dávají přednost přírodním produktům, ale i pro lidi s citlivými zuby. Vybrané pasty dokonce revitalizují dásně a posilují zdraví vašich zubů.

 • Šetrné bělení pomocí kokosového oleje

  Kokosový olej je v přírodním bělení zubů populární, podobně jako citronová šťáva. Na rozdíl od ní je však k zubní sklovině šetrný. V čisté formě se doporučuje používat po vyčistění zubů běžnou pastou. Olej nanesete na zuby pomocí kartáčku. Podle mnohých odborníků je však účinnost bělení minimální. V tomto ohledu je efektivnější používat přírodní zubní pastu obsahující kokosový olej. „Jako součást přírodní pasty v kombinaci s dalšími složkami pomáhá kokosový olej zklidňovat dásně, pasta má příjemnou chuť a při pravidelném používání může dojít i k částečnému vybělení zubů,“ říká Heiník Bělová.

 • Zubní pasty s aktivním černým uhlím

  Autor: istock.com

  K přirozeně bělejšímu chrupu mohou být nápomocné také zubní pasty obsahující aktivní černé uhlí, které se již dlouhá léta používají zejména v Asii. Jejich každodenním používáním nedochází k podráždění dásní nebo k narušování skloviny. Podle MDDr. Jany Karbusické však hraje hlavní roli mechanické čištění. „Zbavit se pigmentových skvrn na zubech a tím získat i bělejší chrup lze kombinací přírodní pasty s aktivním uhlím a použitím hustého jemného kartáčku,“ vysvětluje zubní lékařka.

 • Přírodní bělení zubů bylinkami

  Autor: iStock.com

  Málokdo ví, že bělejšího úsměvu můžete dosáhnout pomocí bylinek. Mírný bělicí účinek mají například listy šalvěje lékařské. Výtažky ze šalvěje najdete nejen v zubních pastách, ale i přírodních ústních vodách. Proti tvorbě zubního plaku pomáhá také heřmánek pravý, který má navíc zklidňující a hojivé účinky na dásně, kurkumový prášek, ale i bobkový list. V Africe je pro změnu populární kořen lékořice. 

 • Zubní pasty s esenciálními oleji

  Esenciální oleje v zubních pastách osvěžují příjemným způsobem dech a jsou efektivní i na skvrny na zubech. „Esenciální oleje mají řadu pozitivních účinků, avšak k dokonalému odstranění zubního plaku doporučuje vyzkoušet zubní pastu s obsahem trojitého komplexu enzymů. Trojitý komplex enzymů odstraní skvrny od kávy, čaje a tabáku,“ upřesňuje Zuzana Heiník Bělová. Velice oblíbený je v oblasti péče o zuby mátový, heřmánkový a levandulový olej.

Autor: Veronika Duží
Diskuse ke článku
.