Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 24°C

Kterých 12 bylin ze zahrádky posílí zdraví vašich zubů?

 • 15. srpna 2021 | 06:00

  Chcete udržet zuby a dásně v té nejlepší kondici? Vedle pravidelné návštěvy zubaře i dentální hygieny a správného čištění zubů mohou pomoct v péči o ústní dutinu bylinky. Které jsou účinné proti zánětům, bolesti zubů, ale i jako prevence a v jaké podobě je nejlépe použít? Některé z nich nasbíráte i při procházce v přírodě, jiné si můžete vypěstovat doma.

  Bylinky nejsou jen na vaření nebo přípravu čajů. Využívejte je nově i při péči o zuby.

  Jitrocel používaly už naše babičky, a to proti kašli či hemoroidům. Nejčastěji se z této bylinky dělaly čajové odvary, sirupy nebo šťávy z čerstvě vymačkaných listů. Podle lékařských studií má však jitrocel pozitivní vliv i při léčbě zánětů dýchacích cest a zevně při zánětech sliznic a dásní. „Extrakt z listů jitrocele kopinatého má protizánětlivé účinky a hojí rány, přičemž blahodárné účinky jsou prokázány i v případě, že je extrakt součást zubní pasty,“ tvrdí MDDr. Jana Karbusická, zubní lékařka a odborná garantka značky SPLAT.

 • Jitrocel kopinatý

  Pokud vás trápí bolest zubů, můžete zkusit ulevit si pomocí tymiánu obecného, který má výrazné antiseptické vlastnosti. Tymián působí lokálně. Nejúčinnější je žvýkat několik čerstvě utržených lístků této bylinky. Setkat se s tymiánem můžete i v zubních pastách, kde bývá ve formě přírodního esenciálního oleje. Pomáhá udržovat svěží dech.

 • Tymián obecný

  Heřmánek ve své čisté formě se na rozdíl od ostatních bylinek nepoužívá jako prevence, ale rovnou při akutních stavech. „Heřmánek lékařský je účinný při zanícení dásní i v případě akutní bolesti zubů. Je však důležité začít s léčbou co nejdříve. Nejúčinnější je silný výluh z květů, kterým se potírá dáseň několikrát denně. Vždy si však nejdříve ověřte, jestli nemáte na bylinu alergii,“ varuje zubní lékařka Jana Karbusická.

 • Heřmánek lékařský

  Autor: iStock.com

  Šalvěj lékařská neboli babské ucho působí silně antisepticky, antibakteriálně a protizánětlivě, díky čemuž se skvěle hodí pro výplachy úst. „Aktivní výtažky či extrakty ze šalvěje jsou často obsaženy v zubních pastách a ústních vodách. Dezinfekční a mírně svíravé (adstringentní) účinky šalvěje totiž výborně působí při krvácení dásní,“ říká Ing. Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa.  

 • Šalvěj lékařská

  Autor: shutterstock.com

  Eukalyptus (česky blahovičník) má silné antiseptické a analgetické účinky, používá se při léčbě rýmy, kašle, astmatu, bronchitidy i zánětů. K léčbě se používá extrakt z listů, který můžete najít i v některých zubních pastách. Přírodní esenciální olej z eukalyptu v zubní pastě má antioxidační účinek a zabraňuje zánětu dásní a sliznic v ústech.

 • Eukalyptus

  Autor: iStock.cz

  Levandule je jedna z nejkrásnějších a nejvoňavějších léčivých bylin. Přírodní esenciální oleje a výtažky z této rostliny mají příznivé účinky nejen na zdraví dásní, ale mají také pozitivní vliv na celé tělo. Levandulový olej například pomáhá při revmatismu, po úrazech, při bolestech a zánětech nervů, urychluje hojení ran a blahodárně působí proti nejrůznějším kožním problémům. „Extrakt z levandule svými antibakteriálními vlastnostmi příznivě podporuje dlouhotrvající svěží dech, léčí ústní tkáně, brání tvorbě škodlivých nežádoucích bakterií a udržuje zdravou mikroflóru dutiny ústní,“ dodává Zuzana Heiník Bělová.

 • Levandule lékařská

  Meduňka je oblíbená zejména díky svým pozitivním účinkům při nespavosti. Její využití je však podstatně širší. Jako prevence působí meduňka lékařská například na astma. Podle moderní medicíny je účinná také při boji proti virům, to pomáhá při různých povrchových infekcích, zánětech (včetně zánětů dásní), při revmatických otocích a modřinách. Pomoc nabízí meduňka také při bolestech hlavy a zubů. Vhodné je užívat tuto bylinku preventivně.

 • Meduňka lékařská

  Autor: Profimedia.cz

  Takřka jakékoliv problémy způsobené od nervů, a to včetně bolestí zubů, pomáhá řešit kozlík lékařský. „Kozlík má uklidňující účinky a pomáhá od bolesti. V zubních pastách se vyskytuje obvykle v kombinaci s dalšími esenciálními oleji. Kombinace extraktů z kozlíku lékařského, máty, anýzu, citronu a grapefruitu dokáže zlepšit náladu, zklidňuje nervy a také tonizuje, předchází zánětu a udržuje zdravé dásně,“ tvrdí Zuzana Heiník Bělová.

 • Kozlík lékařský

  Autor: istock.com

  Hlavní složkou máty je mentol, který způsobuje pocit chladu a mírného znecitlivění, díky čemuž se máta při vnějším použití osvědčuje jako prostředek k výplachům a kloktání při bolestech zubů a dásní. Vedle toho zpříjemňuje a čistí dech. Esenciální olej z máty peprné je často součástí zubních past i ústních vod. V čisté formě je nejlepší jako součást čajových směsí.

 • Máta peprná

  Autor: Shutterstock.com

  Anýz má nejen skvělé antibakteriální účinky, ale účinný je i v boji proti nepříjemnému zápachu z úst. Anýz se užívá ve formě čaje a prášku či silice. Jako přírodní olej bývá obsažen v ústních vodách, které jsou obvykle také čistě přírodního složení. Zubní lékařka MDDr. Jana Karbusická má dobrou zkušenost s ústní vodou, která obsahuje přírodní oleje z citronu a anýzu a enzym papain. „V tomto složení mívají ústní vody protizánětlivý účinek. Enzym papain šetrně pomáhá bělit sklovinu,“ vysvětluje zubní lékařka.

 • Anýz

  Autor: istock.com

  Badyán svou vůní připomíná anýz, avšak na rozdíl od něj nejen krásně voní a působí protizánětlivě, ale ve formě esenciálního oleje působí také jako antioxidant a proti bolesti. A to nejen zubů, ale i proti bolesti v krku, či dokonce proti bolesti kloubů. V té nejčistší podobě se užívá ve formě odvaru. V péči o ústní dutinu jsou účinné i přírodní pasty s badyánem.

 • Badyán pravý

  Autor: iStock.com

  O mateřídoušce se tvrdí, že když si dáte ráno šálek čaje z mateřídoušky místo kávy, pocítíte okamžitou duševní svěžest, příjemný pocit v žaludku a nastane všeobecný pocit blaha. Zdali má mateřídouška takto povznášející pocity i v případě zubní pasty či ústní vody, která tuto bylinku obsahuje, musíte vyzkoušet sami na sobě. Je však vědecky potvrzené, že esenciální olej z mateřídoušky má antibakteriální, protizánětlivé a baktericidní účinky. „Mateřídouška obsažená v přírodní zubní pastě má antibakteriální účinky a regenerační účinky,“ doplňuje na závěr zubní lékařka.

Autor: Veronika Duží
Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...