Čtvrtek 10. října 2024
Svátek slaví Marina, zítra Andrej
Oblačno, déšť 18°C

Co dědíme po rodičích? Tyto otázky ohledně zdraví položte matce i otci

...
16. června 2022 | 06:00

Každý by měl vědět co nejvíc o zdraví příbuzných. Je to důležité, protože po nich můžeme podědit víc než jen barvu očí. Na které zdravotní věci byste se rozhodně měli zeptat svých rodičů?

Svých matek se my dcery ptáme na miliony věcí. Probíráme s nimi své strachy, touhy, lásku, bolesti. Téma jejich nebo rodinného zdraví však bývá poměrně často na okraji zájmu. „Ále, teď se mi o tom nechce mluvit, já nejsem důležitá,“ odbude nejedna maminka vyzvídání. Přitom bez jejich informací bychom nemohly dát dohromady ani potřebnou anamnézu pro doktora. Taky bychom se bez informací od rodičů nedozvěděly, jaké choroby nám hrozí víc než ostatní. „V naší rodině si po generace předáváme sklon k srdečním chorobám. Není to pro mě dobrá zpráva, ale aspoň mě to ponouká k prevenci,“ říká autorka článku Silvie.

Zeptejte se matky

Neměla nějaké problémy s menstruací? Kdy jí začala?

Obraz menstruačního cyklu, jeho zahájení i průběh bývají u matek a dcer podobné. Dědičný je syndrom polycystických ovarií (PCO). Ten se mimo jiné projevuje slabým a nepravidelným krvácením. „Onemocnění je v řadě případů zjištěno jen náhodou v rámci gynekologické prevence, protože je úplně bez příznaků,“ vysvětluje gynekolog Pavel Dvořák. Onemocnění PCO způsobovat potíže s plodností. Gynekologové proto v přípatě tohoto onemocnění v rodině radí neodkládat těhotenství.

Má zdravá prsa? Chodí na prevenci?

"Přibližně deset procent nádorů prsu je způsobeno genetickou poruchou a dá se to zjistit genetickými testy," říká mamolog profesor Jan Daneš. U žen, které mají rakovinu prsu v rodině, je riziko, že onemocní také až osmkrát vyšší než u ostatních. Po mamince můžete zdědit i samotnou strukturu mléčné žlázy. V praxi to funguje tak, že si vás po mamografu prsu pozvou ještě na kontrolní ultrazvuk. To proto, že na některých místech je žláza lépe vidět pravě sonograficky. Nemusíte se ale děsit, jde jen o doplnění diagnostiky. 

Nemá cukrovku?

Konkrétně u diabetu druhého typu je prokázána dědičná dispozice. „V případě, že je matka diabetička, existuje asi třicetiprocentní pravděpodobnost, že onemocníte taky,“ potvrzuje David Frej. Ten se zabývá léčbou cukrovky i z pohledu východní medicíny. V případě, že jsou diabetici oba rodiče, dítě po nich nemoc zdědí až se 75procentní pravděpodobností. U diabetu 1. typu je riziko dědičnosti asi tříprocentní.

Je na něco alergická?

Alergie bývá často dědičná. „Pokud je alergický rodič, dítě má asi 40% pravděpodobnost, že nemoc zdědí taky. Když jsou alergici oba rodiče, zvyšuje se riziko až na 70 %. Ke vzniku alergie přispívají i dlouhodobý stres, nedostatek spánku a obezita,“ doplňuje alergoložka Blanka Haindlová.

Nemá potíže s kostmi?

Řídnutí kostí je dědičné asi ze 60 procent a ženy postihuje častěji. „Osteoporóza je nebezpečná hlavně svou bezpříznakovostí. Pacient o ní nemusí mít až do chvíle zlomeniny vůbec ponětí. Zdraví svých kostí pomůžete udržovat pravidelným cvičením a jídelníčkem bohatým na vápník, vitamin D a proteiny. Ideální je vyhýbat se kouření a častému pití alkoholu,“ doplňuje revizní lékař Ladislav Hadravský.

Jak je na tom s očima?

Genetika výrazně ovlivňuje vznik zeleného zákalu. Když je neléčený, může to vést k úplnému odumření zrakového nervu a slepotě. „Alespoň jednoho z rodičů postiženého zeleným zákalem má polovina nemocných,“ vysvětluje oční lékařka Eva Jerhotová z kliniky NeoVize Praha. Důležitá je prevence, na oční bychom měli chodit aspoň jednou ročně.

Zeptejte se otce

Ptát by se měli svých otců i synové, u nich je dědičnost samozřejmě také důležitým faktorem.

V jakém stavu má chrup?

Do problémů se zuby se promítá nejen ústní hygiena, ale i dědičnost. Daleko víc ze strany otce než matky. Hrozí tak dispozice ke tvorbě zubního kazu a plaku. Mužské geny jsou v tomto ohledu aktivnější. Když má otec zuby ve špatném stavu, může tyto geny předat i vám. O to důležitější jsou pro vás preventivní péče a důsledná zubní hygiena.

Mívá potíže s vyprazdňováním?

Pokud měl váš otec nádor střeva, je důležité chodit po třicítce jednou za tři roky na pravidelnou kolonoskopii. Protože onemocnění postihuje ve větším procentu muže, je u synů prevence zásadní. Kolonoskopické vyšetření se může střídat s testem okultního krvácení. Na vyšetření stačí vzorek stolice. Testy běžně poskytuje praktický lékař.

Nemá nemocnou prostatu?

Rakovina prostaty patří mezi nejčastější nádory u mužů. Jestliže ji měl otec, je na místě absolvovat nejpozději po čtyřicátém roce života jednoduché testy z krve, nejčastěji prováděné u praktického lékaře. „Někdy navštíví pacient rovnou urologa, a to s příznaky zvětšení prostaty a při podrobném vyšetření se objeví ložisko karcinomu prostaty,“ vysvětluje primář Josef Stolz z UroKlinikum Praha.

Nemá potíže se srdcem?

Vědci zjistili, že určitá forma genu, který se nachází na mužském chromozomu Y, zvyšuje pravděpodobnost srdečního selhání u svého nositele o celých 50 %. Tuto variantu genu má asi dvacet procent mužů. Když takto postižený muž zplodí syna, pravděpodobně mu tento gen předá společně s chromozomem Y. Otce byste se proto měli ptát, jestli má nějaké kardiovaskulární potíže a jestli se nechal geneticky vyšetřit.

V kolika letech vás zplodil?

Otec, který potomka plodí ve vyšším věku, může negativně ovlivnit jeho duševní zdraví. Zejména když je mu více než 45 let. Mutace spermií související s vyšším věkem můžou mít následně na svědomí vyšší pravděpodobnost rozvoje některých chorob, jako jsou schizofrenie nebo autismus.

Jak je na tom s depresí?

Na depresi má dědičnost také částečný podíl, u mužů dokonce větší než u žen. Člověk musí být pro depresi určitým způsobem připravený, už když se narodí. V biochemii mozku jsou totiž vidět jisté změny, a to může přispět k tomu, že člověk onemocní. Jestliže se deprese objevila i ve vaší rodině, zvyšte i vy sami pozornost a při prvních projevech tohoto onemocnění vyhledejte odbornou pomoc.

Autor: sia
Video se připravuje ...