Pondělí 21. června 2021
Svátek slaví Alois, zítra Pavla
Oblačno, bouřka 31°C
Premium

Co dědíme po rodičích? Tyto otázky ohledně zdraví položte matce i otci

10. června 2021 | 06:00

Každý by měl vědět co nejvíc o zdraví příbuzných. Je to důležité, protože po nich můžeme podědit víc než jen barvu očí. Na které zdravotní věci byste se rozhodně měli zeptat svých rodičů?

Svých matek se my dcery ptáme na miliony věcí. Probíráme s nimi své strachy, touhy, lásku, bolesti. Téma jejich nebo rodinného zdraví však bývá poměrně často na okraji zájmu. „Ále, teď se mi o tom nechce mluvit, já nejsem důležitá,“ odbude nejedna maminka vyzvídání. Přitom bez jejich informací bychom nemohly dát dohromady ani potřebnou anamnézu pro doktora. Taky bychom se bez informací od rodičů nedozvěděly, jaké choroby nám hrozí víc než ostatní. „V naší rodině si po generace předáváme sklon k srdečním chorobám. Není to pro mě dobrá zpráva, ale aspoň mě to ponouká k prevenci,“ říká autorka článku Silvie.

Zeptejte se matky

Neměla nějaké problémy s menstruací? Kdy jí začala?

Obraz menstruačního cyklu, jeho zahájení i průběh bývají u matek a dcer podobné. Dědičný je syndrom polycystických ovarií (PCO). Ten se mimo jiné projevuje slabým a nepravidelným krvácením. „Onemocnění je v řadě případů zjištěno jen náhodou v rámci gynekologické prevence, protože je úplně bez příznaků,“ vysvětluje gynekolog Pavel Dvořák. Onemocnění PCO způsobovat potíže s plodností. Gynekologové proto v přípatě tohoto onemocnění v rodině radí neodkládat těhotenství.

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně

Chci předplatné Premium
Autor: sia