Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 11°C

Mýty o klíšťové encefalitidě vás mohou stát zdraví. Nevěřte jim!

8. června 2022 | 06:00

Klíšťová encefalitida je nemoc, kterou byste rozhodně neměli podceňovat. Také proto, že počet nakažených v České republice každým rokem stoupá. Bránit se jí přitom můžete velmi snadno – očkováním. A také tím, že budete přesně vědět, čeho se vyvarovat.

Pod pojmem klíšťová encefalitida se skrývá virový zánět mozku přenášený klíšťaty. Právě kolem tohoto onemocnění panuje řada rozšířených mýtů, které vás mohou stát zdraví.  Právě tyto jsou ty nejčastější, nevěřte jim!

Mýtus: Na zahradě u domu mi žádné nebezpečí nehrozí

Na skutečnost, že klíšťata se běžně vyskytují i v městské zástavbě (zahrady, parky, dětská hřiště), každoročně upozorňují hygienické stanice, které monitorují výskyt těchto roztočů ve městech. Odborníci proto varují, abyste si dali pozor i na klíšťata na zahradách, zejména v místech, kde je vyšší tráva nebo třeba hromada listí. I zde se totiž můžete nakazit klíšťovou encefalitidou

Mýtus: Beru si vitamin B, ten mě před klíšťaty ochrání

Těžko říct, kde se vzal mýtus, že vás před virem může ochránit vitamin B, každopádně je to velký omyl. "Vliv vitaminu B proti klíšťatům a dalším členovcům nebyl nikdy medicínsky prokázán," říká MUDr. Hana Roháčová, Ph. D., primářka Kliniky infekčních nemocí FNB a 1., 2. a 3. LF UK. Rozhodně se tak na takovouto ochranu před nákazou klíšťovou encefalitidou nespoléhejte. Jedinou účinnou ochranou je očkování.

Mýtus: Jsem v dobré kondici, s nemocí by si mé tělo poradilo

Klíšťová encefalitida může postihnout každého bez ohledu na věk a mnohdy zanechává doživotní následky. U osob starších 55 let navíc mívá onemocnění závažnější průběh a riziko trvalých následků je u nich větší než u pacientů mladších věkových kategorií. Jistotu, jak si s nemocí vaše tělo poradí, nemáte nikdy!

Mýtus: Očkování není potřeba, léčba klíšťové encefalitidy je snadná

Při tomto onemocnění mohou lékaři používat pouze podpůrnou léčbu v závislosti na typu a závažnosti příznaků. Specifická antivirová léčba totiž neexistuje a antibiotika lze užívat pouze na bakteriální infekce (například při léčbě boreliózy).

Klíšťová encefalitida tak může mít nejen závažný průběh, ale i vážné následky. "Přibližně u 30 až 60 procent případů mohou být následky dlouhodobé nebo i trvalé," varuje primářka Hana Roháčová. A dodává, že i po vyléčení může pacient trpět bolestmi hlavy nebo dokonce částečnou obrnou. U nejtěžší formy se v různých fázích nemoci mohou dokonce vyvinout obrny nervů, může dojít k selhání životně důležitých center a ke smrti. 

Autor: Petra Barochová, mojezdravi.cz
Video se připravuje ...