Každý dietář vám řekne, že nejhorší je hlídat si pravidelnost v jídle. Někdo jí moc a při každé příležitosti, někdo málo a třeba jen večer. Uhlídat si optimum jde ale i bez všech jídelníčků světa – stačí více vnímat své tělo a jeho signály a reakce. „Zamyslete se před každým jídlem, jak velký máte hlad a zda teď opravdu potřebujete jíst. Můžete tak zabránit automatickému jedení, kdy nejíte z hladu, ale v důsledku jiných podnětů – například toho, že se cítíte unaveni. Totéž můžete opakovat i v průběhu jídla a mnohdy se vám pak stane, že nebudete potřebovat dojíst celou porci,“ představuje první užitečný tip Hanka Málková ze společnosti STOB.cz.
Stejným způsobem – nasloucháním vlastnímu tělu – pak dokážete bez větších potíží odbourat i celodenní hladovění završené nočním nájezdem na ledničku, protože si včas všimnete, že máte hlad, a tělo nakrmíte. Zvláštní, že? Kdo by nepoznal, že má hlad, nebo naopak plné břicho?! Ale jsme tolik odpojení sami od sebe, že se to děje většině z nás. Přitom pouhou všímavostí docílíte pravidelnosti, tedy odbouráte výkyvy v množství cukru v krvi a nastartujete metabolismus.
Přidejte si SOS svačinky
Abyste se takovým výkyvům vyhnuli, nemusíte udělat nic světoborného. „Stačí, když nenecháte tělo v dlouhých pauzách bez jídla a zavedete takzvané SOS svačinky, které s sebou budete mít každý den po ruce. Jinak skutečně vznikají zbytečné výkyvy v hladině glukózy v krvi. Mozek jako největší spotřebitel glukózy neuvěřitelně trpí, dostává se do stresu, a my – pokud nedokážeme jíst pravidelně – tak navážeme zmíněnými večerními záchvaty přejídání se,“ doplňuje Žaneta Zelinková (Nutricnikonzultant.com).
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.