Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, déšť se sněhem -1°C

Trápí vás krvácení z nosu? Víme, proč se vám to děje

...
26. prosince 2019 | 06:00

Krvácení z nosu zažila už většina z nás. Obvykle nejde o nic vážného, ale pokud se s tímto problémem setkáváte častěji, zbystřete. Může to odrážet vážný zdravotní stav, který je potřeba řešit. Co vlastně způsobuje krvácení z nosu?

 

Občasné krvácení z nosu bývá zřídkakdy závažné. Existuje mnoho příčin krvácení, často to bývají manuální poškození nosu, rýma i klima, ve kterém žijete.

Co způsobuje časté krvácení z nosu? 

Suchý nos

Zamyslete se, v jakém prostředí žijete. Je suché? Vlhké? Studené? Teplé? Jaký je vzduch u vás doma? Dle výzkumů kliniky Arizona Otolaryngology Consultants se krvácení z nosu vyskytuje častěji u pacientů, kteří žijí v horkém a suchém podnebí nebo v chladném či větrném. Suchý vzduch je zkrátka nejčastější příčinou krvácení z nosu. A nemusí jít jen o klima, stejný vliv má například ústřední topení. Nedostatek vlhkosti ve vzduchu vysouší nejen kůži, ale i sliznice uvnitř nosu. Na jejich vysychání má vliv i užívání antihistaminik nebo léků proti nachlazení. S rýmou a nachlazením souvisí i další příčina krvácení z nosu, kterou je časté smrkání. 

Jak nos zvlhčit?

Pokud máte nos suchý, bude potřeba ho zvlhčit. Můžete tak učinit nanášením tenké vrstvy nosního krému či spreje dvakrát až třikrát denně. Lékaři vám mohou také předepsat nebo navrhnout solný nosní sprej, který udržuje nosní sliznice zdravé a vlhké.

Vedle použití hydratačních mastí do nosu může být užitečné investovat do zvlhčovače vzduchu. Pokud žijete ve větším domě, může být nerealistické mít zvlhčovač v každé místnosti. Nejlepším místem pro něj je pak vaše ložnice, kde spíte.

Další příčiny krvácení z nosu

Vedle suchého nosu můžou být další příčinou cizí předmět uvízlý v nosní dutině, čichání dráždivé chemické látky, alergická reakce, poranění nosu, opakované kýchání, studený vzduch, infekce horních cest dýchacích, velké dávky aspirinu, vysoký krevní tlak, poruchy srážlivosti krve, rakovina a samozřejmě zranění nosu způsobené úrazem, tedy úderem, pádem či zlomeninou.

Kdy je potřeba s tímto problémem navštívit lékaře, najdete na webu Mojezdravi.cz

Video se připravuje ...