Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení -2°C

Voňavá medicína na podzimní splíny: Víte, jak funguje aromaterapie?

...
25. listopadu 2019 | 06:00

Člověk má přibližně deset milionů čichových buněk a je schopný rozeznat miliardy různých vůní. Přes nosní sliznici se jejich molekuly dostávají do krevního oběhu a zároveň působí na lidskou mysl. Vůně tedy neúčinkují jen v mozku, ale můžou ovlivňovat i konkrétní orgány. Jde tedy o komplexní neurochemický proces, žádná kouzla.

Vůně a jejich vliv na tělo i mysl člověka se tak stávají uznávaným nástrojem terapie i na vědecké úrovni. "Jsem rád, že se pohled na aromaterapii mění. Četné studie potvrzují souvislosti mezi pachy a nevědomými reakcemi našeho neurovegetativního systému – sem patří například změna srdečního rytmu," říká ředitel oddělení neurověd na francouzském Státním ústředí vědeckého výzkumu Hirac Gurden.

Tělo i duše

"Vyberte si některý z esenciálních olejů, který vás přitahuje, a nakapejte si ho do dlaně. Teď se pohodlně usaďte, přiložte si dlaň k obličeji a dýchejte." Tak začíná podle francouzského listu Le Figaro Santé sezení u psycholožky Laury Mayoud. Výsledky jsou podle ní vidět okamžitě. Pacienti se uvolňují, mají jasnější pohled, jako by se otevírala dosud zavřená okna do jejich duše.

"Když je potom požádám, aby mi něco o vybrané vůni řekli, jazyky se jim rozvazují. Tak například depresivní dívka, která si vybrala vůni pomeranče, začala dojatě vzpomínat na voňavé ruce své babičky," objasňuje Laura Mayoud, která relaxační schopnosti vůní poznala sama na sobě. Aromaterapie jí v praxi prokazatelně pomáhá léčit úzkosti, deprese i neurózy. Podle experimentů je nutné dodržovat jistá pravidla. Pro dostatečnou účinnost musíme vůně inhalovat alespoň pět minut, aby začaly působit na autonomní nervový systém.

Přínos pro tělo

Biologicky aktivní komponenty vůní můžeme podle aromaterapeutky a specialistky na Bachovy bio květové esence Romany Kotěrové přijímat dýcháním a pokožkou. Prostřednictvím čichu se do těla dostávají těkavé látky, které působí na dýchací orgány jako nos, hltan nebo průdušky. Působí ale také na nervovou soustavu a soustavu žláz s vnitřní sekrecí. Vonné molekuly totiž snadno pronikají do kůže a odtamtud do krve, buněk a lymfy.

Tělo je navíc – na rozdíl od chemických látek a léků – přijímá, protože vonné oleje se extrahují z rostlinných buněk a ty mají mnoho společného s těmi lidskými. Podtrženo a sečteno – pomoc vonných esencí je nejen účinná, ale zároveň tělo nezatěžuje. Také jejich vedlejší účinky jsou prakticky nulové.

Pro každého jinak

Síla éterických olejů spočívá v jejich koncentraci – samy jsou koncentrovanou životní silou rostliny. Například na 28 gramů růžového oleje je zapotřebí 60 tisíc růží. Vonné oleje se používají po kapkách a užívat bychom je měli čistě individuálně, a to podle toho, které nám opravdu voní. "Někomu může vyhovovat levandule, jinému vetiver, dalšímu citrusy. Je nutné vybírat vůně, které nám intuitivně vyhovují a které na nás působí příznivě," tvrdí Romana Kotěrová. Před užíváním aromaterapie je ale dobré jednotlivé vůně poznat a pochopit, jak můžou našemu tělu sloužit.

Jaké éterické oleje fungují proti vyčerpání nebo depresi, to najdete v listopadovém čísle Blesk zdraví, které seženete na stáncích. Nebo si ho můžete objednat v tištěné či elektronické podobě ZDE >>>

5990805:gallery:true:true

Autor: sia
Video se připravuje ...