Trápí vás podzimní neduhy? Tyhle bylinky vás jich zbaví snadno a rychle
Skoro každého z nás skolí na podzim nějaký ten bacil. Než sáhnete po lécích, zkuste nejdříve osvědčené bylinky, které si s podzimními neduhy poradí snadno a rychle! Které to jsou?
Vybrali jsme pro vás ty nejčastější zdravotní problémy, které vás na podzim mohou potkat, a bylinky, které s nimi dokážou účinně bojovat!
Rýma
...Autor: istock.comJde o zánět sliznice nosu, případně hltanu či vedlejších nosních dutin. Při rýmě zabírá černý bez, nejlépe ve formě čaje, ať již z květů nebo z plodů. Vyzkoušet ale můžete i heřmánkový čaj nebo si lze potírat podrážděný nos olejem z této bylinky. Ucpané dutiny skvěle uvolní tinktura z medvědího česneku a inhalovat můžete i odvar z mátových listů zalitý horkou vodou.
Recept na čaj z černého bezu:
Dvě lžíce usušených květů zalijte 250 ml vroucí vody, přikryjte a nechte asi 10 minut louhovat, pak sceďte a popíjejte. Nápoj připravujte vždy čerstvý, můžete ho pít až třikrát denně. Čaj z černého bezu je močopudný, podporuje pocení a rozpouští hleny, snižuje horečku a mírní kašel.Kašel
...Autor: istock.comK utlumení suchého, dráždivého kašle většinou lékaři předepisují antitusika, zabírají ale i bylinky s takzvanými rostlinnými slizy, které snižují dráždivost ke kašli. Obvykle se užívají jako sirupy nebo čaje a patří k nim například jitrocel kopinatý, lípa srdčitá, podběl lékařský nebo mateřídouška obecná.
Při vlhkém, produktivním kašli zabírají i bylinky, které podporují vykašlávání, a tím odstranění hlenu z dýchacích cest. Patří sem například prvosenka jarní nebo kořen lékořice lysé. Účinné jsou ale i dobře známý tymián nebo divizna velkokvětá.
Recept na lipový čaj:
Lžičku sušeného lipového květu vložte do šálku a přelijte horkou vodou. Nechte 10 minut louhovat, pak vše slijte přes sítko a dochuťte medem nebo bylinkovým sirupem.Únava
...Autor: istock.comS tím, jak se krátí dny a ubývá slunečního světla, se řada lidí potýká i s rostoucí únavou. Skvěle zabírá ženšen, který podporuje mozkovou činnost, paměť a má i antistresové účinky. Podporuje také kvalitní spánek, zvyšuje soustředění a snižuje únavu. Z ženšenu si můžete připravit čaj nebo ho koupíte v lékárně ve formě tabletek. Podobně účinná je i bukvice lékařská, která navíc snižuje tlak a tlumí žaludeční potíže.
Recept na ženšenový čaj:
Jednu lžičku sušených listů ze ženšenu pětilistého (nebo 1–2 listy čerstvého ženšenu) zalijte 2,5 dl vody. Nechte louhovat 4 minuty, pak ženšen vyjměte a teplý čaj pijte po doušcích. Tento čaj můžete pít jednou denně, při akutních potížích dvakrát denně.Horečka
...Autor: istock.comVelmi účinná při horečce je tinktura z třapatky nachové (echinacea), kterou koupíte v každé lékárně. Nakapejte si do vody 50 kapek, vypijte a každou hodinu vypijte dalších 10 kapek ve vodě. Také česnek medvědí v tinktuře pomáhá likvidovat záněty v těle a snižovat teplotu. Užívejte třikrát denně 20 kapek. Tinkturu zakoupíte v obchodě s bylinkami.
Další nápomocné bylinky proti podzimním neduhům najdete na webu Mojezdravi.cz