Zázračný všelék, který určitě máte ve spíži. Tohle všechno umí bramborová šťáva!
Brambory známe hlavně jako skvělou přílohu na mnoho způsobů. Věděli jste ale, že bramborovou šťávu lze použít jako lék? Prozradíme vám, jaké široké využití má.
Syrové brambory někteří považují za nezdravé, a někdy dokonce až zdraví nebezpečné. Konzumace syrových brambor se ale nemusíme obávat, stačí dodržet pár pravidel.
Nejúčinnější je bramborová šťáva, kterou získáte vylisováním v jakémkoli odšťavňovači. Pokud ho doma nemáte, brambory najemno nastrouhejte a šťávu rukou vymačkejte. Jestliže se vám bude zdát syrová bramborová šťáva nepoživatelná, přihoďte si do odšťavňovače i jinou zeleninu jako třeba řepu, která pomůže posilnit organismus. Chuť šťávy velmi zlepší i sladká mrkev nebo med. Pokud si ji budete chtít odložit na pozdější upotřebení, kápněte do ní kapku citronu, aby nezhnědla, a uložte ji do chladu.
Tento roztok dokáže zázraky. V bramborové šťávě najdete spoustu vitaminů C, E a skoro všechny ze skupiny B. Vedle toho také selen, zinek, hořčík, železo, kyselinu listovou a mnoho dalších látek. Brambory obsahují i alantoin, který má hojivé a regenerační účinky, urychluje hojení sliznic i pokožky.
Jen pozor! I když jsou syrové brambory zdravé, naše tělo na ně není tolik zvyklé. Nejezte je tedy moc často, stačí jedna brambora týdně. Dejte si pozor také na to, aby plody byly opravdu zdravé a kvalitní. Při přípravě této zeleniny i před vytvářením šťávy nikdy nezapomeňte brambory dobře očistit od zelených míst a klíčků.
Zkuste tedy brambory odšťavnit a využít jejich sílu. Poradíme vám, s kterými zdravotními problémy vám pomohou.
Snížení tlaku a cukru v krvi
bramboryAutor: iStockBramborová šťáva snižuje krevní tlak, hlavně díky obsahu draslíku. Pokud trpíte vysokým krevním tlakem, pak byste mohli vyzkoušet šestitýdenní bramborovou kúru. Spočívá v pití zhruba 1 dl šťávy dvakrát denně. Dokáže ale také snižovat obsah cukru v krvi – tím pomáhá předcházet vzniku cukrovky.
Žaludeční a střevní potíže
bramboryAutor: iStock
Léčí nejen záněty žaludku, ale také vyřeší problémy s trávením. Můžeme ji použít také na léčbu zánětu střev a při hemoroidech. A jelikož brambory působí zásaditě, jsou vhodným prostředkem při překyseleném organismu. Když k bramborové šťávě do odšťavňovače přidáte lněné semínko, získáte skvělé přírodní projímadlo.Záněty v ústech
bramboryAutor: iStockLátka zvaná alantoin má hojivé a regenerační účinky, urychluje hojení sliznic i pokožky. Tyto vlastnosti jsou v kombinaci s vitaminy B ideálním řešením pro ty, kteří často trpí na různé druhy zánětů dutiny ústní, dásní a mandlí či na afty nebo mají parodontózu. V tomto případě se používá bramborová šťáva jako kloktadlo.
Podpora imunity a detoxikace
bramboryAutor: iStockDíky vysokému obsahu vitaminu C si můžete z bramborové šťávy připravit také nápoj na podporu imunity. Ještě lepší a chutnější bude, když do nápoje přidáte ještě šťávu z červené řepy a trochu citronové šťávy. Bramborová šťáva je také levná varianta pro detoxikaci těla – čistí tělo od toxinů.
Nemocné klouby
bramboryAutor: iStockBramborová terapie (alespoň tři šálky šťávy v průběhu dne) dobře funguje i u pacientů s artritidou kloubů a dalšími formami zánětlivých nemocí, zejména však s bolestí kloubů a bolestí zad.
Bojovník proti rakovině
bramboryAutor: iStockBramborová šťáva je také vhodná jako podpůrný prostředek k léčbě nádorů a rakoviny. Toto zjištění prezentoval Dr. Kagamine, profesor medicíny z Japonska, který izoloval ze syrových brambor základní složku. Tuto látku poté testoval na myších, u nich pak bylo prokázáno zmenšení počtu nádorových buněk.
Krásná pleť
bramboryAutor: iStock
V tomto případě se hodí místo šťávy brambory nastrouhané. Bramborový obklad je úžasným regeneračním prostředkem při léčbě ekzémů, akné, hmyzího kousnutí a jiných kožních neduhů. Velmi účinná je brambora také na spáleniny od sluníčka. Můžete je buď potírat šťávou, nebo pokrýt nastrouhanými či jen na plátky nakrájenými syrovými bramborami. Může pomoci ale také v boji proti celulitidě. Stačí si syrovými plátky brambor pravidelně masírovat kritické oblasti.